Ana SayfaRomanÇatıdaki Rüzgar

Çatıdaki Rüzgar

Çatıdaki Rüzgar – V. C. Andrews

Tür:Roman
Yazar:V. C. Andrews
Yayınlanma Tarihi:1980
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Winslow: Üç kardeşe uzun yıllar zarar vermiş, gözünü paradan başka bir şey görmemiş, kötü kalpli bir kadındır. Paraya olan hırsı birçok hata yapmasına sebebiyet vermiştir.

Chris: Kardeşlerden en büyüğüdür. Zor şartlarda da olsa mücadeleyi bırakmamış ve doktor olmuştur. Hırslı, azimli ve koruyucudur.

Cathy: İntikam duygusuyla yanıp tutuşan bir kızdır. İntikamı için annesine büyük üzüntüler yaşatmıştır.

Julian Marquet: Cathy’nin ilk kocasıdır. Cathy’ye karşı ilgisiz ve sadık olmayan bir eştir.

Julian “Jory” Janus Marquet: Cathy’nin ilk oğludur. Babası Julian’dır. Parlak dans becerileri ve güzelliği nedeniyle Cathy’nin gururu ve sevincidir. Fiziksel olarak babasına benzer ama karakteri Chris gibi kibar ve nazik.tir.

Paul Sheffield: Clairmont’ta yaşayan bir doktordur. Dollanganger çocuklarının yasal vasisi olur. Chris’i tıp fakültesi aracılığıyla, Cathy’yi bale okulu aracılığıyla finanse eder. Kitabın sonuna doğru Cathy ile evlenir ve çok geçmeden ölür.

Amanda Sheffield (Biddens): Paul’ün ablasıdır. Paul’ün Cathy ile olan nişanını aralarındaki yaş farkı nedeniyle onaylamayan entrikacı bir yalancıdır.

Julia Sheffield: Paul’ün ilk karısı ve oğulları Scotty’nin annesidir.

Bart Sheffield: Cathy’nin ikinci oğludur.

Henrietta “Henny” Beech: Dr. Sheffield’ın hizmetçisidir. Carrie hastalandığında Chris ve Cathy’ye yardım eder. Duyabilir ama konuşamaz ve yazılı mesajlarla iletişim kurar.

Theodore Alexander “Alex” Rockingham: Carrie’nin nişanlısıdır.

Konusu

Gözü para hırsı büyüyen bir kadının çocuklarına yaşattığı acı ve dramı konu edinir.

Çatıdaki Rüzgar Özeti

Chris, Carrie ve Cathy isimli üç gencin annelerinin baskısı ve cinayet teşebbüsü karşısında evden kaçmalarıyla başlayan yolculuğu, çocukların üç yıl boyunca çatı katında kilitli kalmasından kaynaklanmıştır. Beş ay ve annelerine karşı kin beslerler. Anneleri, miras almak için çocuklarını öldürmeleri için arsenikli çörekleri çocuklara besler. Annelerinden kaçtıktan sonra Doktor Paul Sheffield’in üç çocuğunu da yanına alır. Hastalıklarını tedavi eder ve bir baba şefkatiyle onları yanına alır ve özel okullara gönderir. Yıllar geçtikçe, doktor ve en büyük kızı Cathy arasında bir yakınlaşma gelişir. Ayrıldıklarında büyük buhrana girerler. Cathy’nin balerin olma arzusu onu Julian’la tanıştırır. Ona âşık olurken asıl amacının annesinin intikamını almak olduğunu hatırlar. Annesinin genç karısı Bart’ı ayarlıyor ve ona da aynı kin ve acıyı hissettirmeye çalışır.

Bir gün itiraz eder “Ben Catherine Leigh Foxworth’un Bayan Winslow’un ilk kocası Christopher Foxworth’tan olan en büyük kızıyım. Muhtemelen babamın annemin üvey amcası olduğunu ve evlilikleri için Malcolm Foxworth’un kendi kızını mirastan mahrum bıraktığını hatırlıyorsunuzdur. Kardeşim Christopher şimdi bir doktor. Bir zamanlar Cory ve Carrie adında ikiz kız kardeşlerim vardı. Ama ikisi de öldü…” On beş yıl önceki Noel partisinde, Chris ve ben ikizler balkonda dolaba gizlenmenizi izlerken, der. Kuzey tarafındaki odamızda uyuyorduk, oyun alanımız çatı katındaydı ve biz hiç aşağı inmezdik.

Annemizin hayatına para girdikten sonra istenmeyen, sevilmeyen çatı fareleri olduk. Cathy, Barta’ya dönelim, evet hayatım, ben karınızın kızıyım ve çalıştığım hukuk firması, karınızın ilk evliliğinden dört çocuğu olduğunu öğrenirlerse her şeyini kaybedeceğinizi bilir. “Anne,” dedi donuk bir sesle, “Cary’nin vücuduna ne yaptın?” Çevredeki tüm mezarlıkları ziyaret ederler ve kayıtları incelerler. 1960 yılının Ekim ayının son haftasında sekiz yaşında bir erkek çocuğunun öldüğüne ve gömüldüğüne dair hiçbir kayıt yoktur. Yutkunarak ellerini ovuşturarak yüzüklerini parlatır. “Ne yapacağımı bilmiyordum,” diye fısıldıyor. “Hastaneye varamadan ölüyor. Birden nefes alamaz. Kendimden nefret ettim. Onu öldürmek istemedim, onu biraz hasta etmek istedim. Cinayetle suçlanabilirim. Ben de onu bir hendeğe atıp üzerini yaprak ve taşlarla örttüm.” Der.

Bart ve büyükanneleri Foxworth malikânesindeki yangında öldürler. Jory ve Bart adındaki çocukları ile hayatlarına devam edebilmek için California’daki dört yatak odalı ve iki banyolu evlerine giderler ve eski evlerinden uzaklaşırlar. Cathy, annesinin onlara yaptığını çocuklarına yapmayacağını söyler. Chris bir doktor ve Cathy bir balerindir. Onu yalnız bir kardeşten ziyade bir sevgili olarak görür. Cathy ise kendini rüzgârın yönüne bırakır ve birçok erkekle tanışır ve evlenir, ancak iyi bir hayatı olmaz. Sonunda Chris’e döndüğünde, aile bağlarının önemini anlar.

Çatıdaki Rüzgar – Kitap Açıklaması

Anneleri tarafından çatıya kilitlenen kardeşlerin dramı acı kayıplarla devam ediyor…

Yıllar boyunca kilitli tutuldukları çatıda yaşayan dört kardeşten ne yazık ki biri zehirlenerek ölür. Zihinlerine kazınan tüm acılara ve annelerinin kendilerini reddetmesine rağmen büyük bir mücadele veren kardeşler sonunda hapsedildikleri tavan arasından kaçarlar. Büyükannelerinin o uğursuz sesi hâlâ kulaklarında çınlamaktadır: “Şeytan tohumu!”

Cathy yaşadıkları dehşet dolu günleri asla unutmayacak, bunların bedelini herkese ödetecektir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular