Ana SayfaRomanAşk ve Gurur

Aşk ve Gurur

Aşk ve Gurur – Jane Austen

Tür:Roman
Yazar:Jane Austen
Yayınlanma Tarihi:1813
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Elizabeth Bennett: Beş Bennet kızının en büyüğü olan Elizabeth, romanın ana karakteridir. Akıllı, oyuncu ve zeki Elizabeth, özel hayatında güçlü fikirlerine tutunurken toplum içinde kibar olma sanatında ustalaşmıştır.

Fitzwilliam Darcy: Zengin bir toprak sahibi olan Darcy, romanın erkek ana karakteridir. Bir süre Elizabeth’in düşmanıdır. Kibirli, sessiz ve biraz antisosyal, topluma ilk girdiğinde kendini kimseye sevdirmiyor ve genellikle soğuk bir tip olarak algılanır.

Charles Bingley: Mizaç olarak Jane’e benzemektedir. Ortalama bir zekâya sahip ve biraz saf olmasına rağmen, aynı zamanda açık yürekli, son derece kibar ve doğaldır. Tabi bu da onu suskun, kibirli arkadaşı Darcy ile doğrudan karşıtlık haline getirmektedir. Bingley, Jane’e ilk görüşte âşık olur.

Konusu

Taşları bir beyefendinin kızı Elizabeth Bennett ile zengin ve asil bir toprak sahibi olan Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı konu edinmiştir.  

Aşk ve Gurur Özeti

Elizabeth ve Darcy başta birbirlerinden hoşlanmazlar. Ancak, ikisi de çok benzer karakterlere sahiptir. Elizabeth ve Darcy, gururlu ve gerçek saf aşkı arayan insanlardır. Birbirlerini etkilemelerinin ana nedeni budur.

Elizabeth, orta gelirli, soylu olmayan bir ailenin kızıdır. Ailede toplam beşkardeş vardır. Annenin tek arzusu kızlarını asil ve varlıklı kişilerle evlendirmektir. Elizabeth ise tam tersine zengin olmasının önemli olmadığını düşünüyor ve gerçek aşkı arıyor. Eliza, asil duygulara ve erdemli davranışlara büyük önem verir. Diğer kardeşlerine göre daha zeki ve canlı bir yapıya sahiptir. Hikayenin diğer ana karakteri Darcy ile ailesiyle bir baloda tanışırlar. İlk başta Darcy’den pek hoşlanmaz çünkü Darcy başta kibirli ve kaba bir adam gibi görünür. Bu önyargı, ilk etapta aralarında soğukluk oluşmasına neden olur. Daha sonra çeşitli yerlerde buluşurlar, ancak aralarında bir görüşme olmaz. Darcy Elizabeth’i görünce ondan hoşlanmaya başlar ama belli etmez. Göstermemesinin nedeni, Darcy’nin fazla konuşmayan gizemli bir yapıya sahip olmasıdır. Eliza ise Darcy’ye sempati duymaya başlar. Bunu kabul etmek çok zordur. Eliza’nın gururu engel oluyor. Darcy’nin tavrı Eliza’nın ondan nefret etmesine neden olur. Sonra, Eliza’nın baloda tanıştığı Wickham adlı bir memurun Darcy hakkında daha kötü şeyler söylemesi, daha fazla nefret uyandırır. Memur Wickham aslında Eliza’ya “Mirasımı almamı engelledi” diyerek yalan söyledi. Eliza bunun yalan olduğunu bilmediğinden Darcy’ye olan nefreti daha da artar.

Uzun bir aradan sonra Darcy ve Eliza bir süre birbirlerini görmezler. Bu süre zarfında, memurun hesabına göre Eliza, Darcy’nin kibirli, kötü ve başkalarına kötü davrandığını düşünüyor. Daha sonra bir gün ikisi tesadüfen karşılaşır. Darcy, Eliza’ya bir mektup verir. Bu mektupta kendisine yapılan iftiranın asılsız olduğu yazılıdır. Eliza okuduklarına inanamaz. Bunca zaman Darcy’ye haksızlık ettiğini düşünür ve çok üzülür. Aslında o kadar uzun zamandır kibir ve kabalıklarla dolu olduğunu düşündüğü kişinin altında asil, sevgi dolu bir insan olduğunu fark eder. Bundan büyük pişmanlık duyar. Eliza daha sonra Darcy hakkında çok iyi ve olumlu şeyler duyar. Herkes Darcy’den övgüyle bahseder. Eliza onun asil davranışını görür ve ona karşı bir sevgi besler. Daha sonra bir gün tekrar karşılaşırlar. Eliza, Darcy’ye âşık olduğunu ve uzun uzun konuştuklarını söyler. Birbirlerinden neden bu kadar uzun süre ayrı kaldıklarını açıklamaya başlarlar. Her şey yoluna girer ve sonunda mutlu bir şekilde evlenirler.

Kısa Bilgiler
  • Gurur ve Önyargı İngiliz yazar Jane Austen’in ikinci romandır.
  • 18 Ocak 1813’te yayımlanan roman, 1796-1797 yılları arasında kaleme alınmıştır.
  • Aşk ve Gurur ismiyle yayınlanmıştır.
  • 2013 yılında yayımlanışının 200. yıldönümü özel etkinliklerle kutlanan “Aşk ve Gurur” (Pride and Prejudice) romanı ortalama her on yılda bir ya bir sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getirilmiştir.
  • 1938, 1952, 1967, 1980 ve 1995 yıllarında yapılan dizilerle birlikte televizyona uyarlanmıştır.
  • İki kez sinema filmi çekilmiştir.

Aşk ve Gurur – Kitap Açıklaması

Aşk ve Gurur, taşralı bir beyfendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Gerçi Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunar, ama “ilk izlenim”i tersine çevirmekte gecikmez: Soyluluk ve servetten kaynaklanan “gurur” ile elizabeth’in ailesinin soylu olmayışı karşısında beslediği “önyargı”, Darcy’yi mesafeli davranmak zorunda bırakır. Elizabeth’in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı “gurur”, hem de Darcy’nin züppeliği karşısındaki “önyargı” etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Austen’ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zaman bütün İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir.

Sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen’ın en sevilen romanlarından biri olan Aşk ve gurur’u, Nihal Yeğinobalı’nın yetkin Türkçesiyle sunuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,486TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular