Ana SayfaRomanKaradeniz'in Kıyıcığında

Karadeniz’in Kıyıcığında

Karadeniz’in Kıyıcığında – Rıfat Ilgaz

Tür:Roman
Yazar:Rıfat Ilgaz
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Çınar Yayınları
Karakterler

Recep: Denizde boğulmak üzereyken son anda kurtarılan bir genç adam.

Güllü: Recep’in sevdiği kız.

Hacı Dursun: Kasabanın, çıkarları doğrultusunda hareket eden zenginidir.

Şemsi: Hacı Dursun’un oğludur. Genç kızlarla takılarak hayatlarını mahfeden kişidir.

Konusu

Karadeniz kıyısında, Rıfat Ilgaz’ın öğretmenlik yaptığı Akçakoca ilçesini ve uzun süre birlikte yaşadıkları Batı Karadeniz halkının yaşam mücadelesini anlatıyor.

Karadeniz’in Kıyıcığında Özeti

Ahmet ve Nuri iki kardeştir. Köyün dışında bir değirmen işletiyorlar. Bir gün denizde boğulmak üzere olan bir adamı kurtarırlar. Hacı Dursun, geniş arazileri olan ve doyumsuz bir adamdır. Kasabanın fındık bahçelerine ücretsiz yerleştirilmek isteyen, ucuz işçi çalıştıran kişidir. Denizden kurtulan Recep, Ahmet’e yük olmamak için Hacı Drusun’un fabrikasında çalışmaya başlar. Fabrikada yatıp orada yaşar.

Recep, fabrikada çalışan Güllü’ye âşıktır. Ancak fabrikanın sahibi Hacı Dursun’un oğlu Şemsi de Güllü ile ilgilenmektedir. Umsi fabrikada kızları taciz eden tiptir. Bir gece adamlarıyla Güllü’nün evine gelir ama onu özler. Bir gece daha planlı bir şekilde Güllü’nün evine baskın yapar ve yanında olmasını sağlar. Recep olanları duyunca İstanbul’a yük getiren bir motosiklete biner ve kasabayı terk eder. Öte yandan Ahmet, maddi çıkarlardan dolayı husumeti olan ancak onu vuramayan Hacı Dursun’u vurur ve hapse atılır.

Karadeniz’in Kıyıcığında – Kitap Açıklaması

Karadenizin Kıyıcığında, Rıfat Ilgaz’ın öğretmenlik yaptığı Akçakoca kasabasını ve uzun süre bir arada yaşadığı Batı Karadeniz insanını anlatır. Geçimini fındık yetiştirerek sürdüren Kasaba halkı, bir yandan hırçın doğayla, diğer yandan yoksullukla başa çıkmaya çalışmaktadır. Sevgiler, dostluklar bu sıkıntıların gölgesinde yaşanır.

Her türlü haksızlığa ve zorluğa rağmen insandan yana umutlarını kaybetmeyen, çalışkan bölge insanının dayanışması da bu topraklara özgüdür. Rıfat Ilgaz, Güllü ile Recep’in engellerle boğuşan aşkı etrafında Karadeniz insanının onurlu var olma öyküsünü akıllara kazır.

Karadenizin Kıyıcığında, Rıfat Ilgaz’ın Yıldız Karayel romanıyla birlikte batıdan doğuya bir Karadeniz panoraması oluşturmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular