Ana SayfaRomanKalp Ağrısı

Kalp Ağrısı

Kalp Ağrısı – Halide Edib Adıvar

Tür:Roman
Yazar:Halide Edib Adıvar
Yayınlanma Tarihi:1924
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Zeyno: İstanbul’da iyi eğitimli, güzel bir kızdır. Gerçek adı Zeynep’tir. Babası ona Zeyno dediği için herkes ona Zeyno der. Doktor, babası gibi Doktor Saffet ile nişanlıdır. Hasan’a âşık olunca nişanı bozar. Hasan ve Azize evlenince Hasan, Zeyno ile anlaşamaz, Zeyno nihayet subay Muhsin Bey ile evlenir.

Azize: Zeyno’nun en yakın arkadaşıdır. Ölecek kadar akrabası olan Memur Hasan’a âşıktır. Hasan ve Zeyno’yu tanıştıran kişidir. Aziz; Hasan’a evlenme teklif eder.

Hasan: Azize’nin akrabasıdır. Yakışıklı bir Türk subayıdır. Zeyno ile tanışır ve âşık olur ama Azize onu öldürmek isteyince Azize ile evlenmeyi kabul eder, yurt dışına giderler ve Dora’ya âşık olur ve Azize’yi aldatır.

Saffet: Zeyno’nun ilk nişanlısıdır. Doktor olan Saffet ve Zeyno’nun ilişkisinde eksik bir bağ, bir his vardı, Zeyno bunu hisseder ve ayrılırlar.

Dora: Avrupa’da yaşayan Dora, Zeynep’e benziyor. Sırf bu yüzden Dora ile tanışan Hasan, ona âşık olur ve karısı Azize’yi aldatır. Dora aşka inanmayan bir kadındır.

Konusu

Kadın özverisine vurgu yapılan romanda, İki genç kızın aynı erkeğe âşık olmaları konu edinmiştir.

Kalp Ağrısı Roman Özeti

Zeyno, babası gibi doktor olan Saffet ile nişanlıdır. En yakın arkadaşı Azize, onu akrabası Hasan’la tanıştırır ve birlikte vakit geçirip birbirlerini tanıdıklarında Zeyno ve Hasan’a âşık olurlar. Hasan’ı tanıyan Zeyno, nişanlısı Saffet ile olan ilişkisinde eksik olan duyguyu anlamaya başlar ve Saffet’ten uzaklaşmaya başlar, yüzüğü geri verir ve Saffet’ten ayrılır. Azize, Hasan’a âşıktır. Hasan, Azize’yi kabul etmez ve Azize perişan olur ve kendini Boğaz’ın derin sularına atarak intihar eder. Azize ölmeden kaçar, Hasan vicdanını dinler ve aşkından Zeyno’dan vazgeçip Azize ile evlenmeyi kabul eder. Azize intihar girişiminde bulunarak hastalanır ve eşi Hasan ile birlikte Avrupa’ya gider. Hasan, Avrupa’da Zeyno’ya benzediği için karısını Dora adında bir kadınla aldatır. Mutsuz evlilikleri devam ederken Azize’nin hamile olduğunu öğrenirler. Azize çocuğuna bakar ve hasta olsa da doğum yapmaya karar verir ve doğum yaparken ölebilir. Bu sırada Zeyno, babasının arkadaşı Kurmay Subay Muhsin ile evlenir. Muhsin, hem Saffet gibi bilgili, hem de Hasan kadar âşık. Zeyno ve Muhsin mutludur.

Bu sırada Hasan İstanbul’a döner ve aşkı Zeyno’yu görür. Zeyno’nun evli olduğunu öğrenince yıkılır ve mutludur. Zeyno’nun her zaman onu bekleyeceğini düşünüyor. Azize ise çocuğunu doğururken ölür.

Kısa Bilgiler
  • Yazarın, son tutkulu aşk romanıdır.
  • Yazarın, Zeyno’nun Oğlu adlı romanı bu kitabın devamıdır.
  • 2 Mart-8 Temmuz 1924 tarihleri arasında Vakit gazetesinde tefrika edildikten sonra, aynı yıl kitap olarak da yayımlanır.
  • Halide Edib’in ölümünden iki yıl kadar önce, 1962 yılında yapılan üçüncü baskıda, metnin az da olsa sadeleştirildi.

Kalp Ağrısı – Kitap Açıklaması

Kalp Ağrısı, edebiyatımızın unutulmaz yazarı Halide Edib Adıvar’ın en tanınmış, en duygusal romanlarından biri. İlk kez 1924 yılında yayımlanmış bir aşk romanı. Romanın başkarakteri Zeyno, güçlü, esprili, çekici bir genç kızdır. En yakın arkadaşı Azize ise pek güzel ve çekici ama renksiz, kıskanç biridir. Hasan Bey’le nişanlı gibidirler. Zeyno da Saf-fet’le evlenmek üzeredir. Ancak Hasan’la Zeyno arasında dile getiremedikleri bir aşk doğmuştur. Zeyno bu tehlikeli durumdan uzaklaşmak için İstanbul dışındaki bir çiftlik evine bir süre dinlenmeye gider. Ama Hasan’la Azize de ona ve nişanlısı Saffet’e sürpriz yapmak amacıyla peşlerinden gidecektir.

Halide Edib, çoğu romanında yaptığı gibi değişik anlatım teknikleri kullanarak yazmış Kalp Ağrısını. Zeyno’nun güncesini, mektuplarını okurken kendinizi soluk kesici bir aşk öyküsünün içinde buluyor, Adıvar’ın gözünden 1900’lerin ilk yıllarının İstanbul yaşamını tadıyorsunuz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular