Ana SayfaRomanOkçu’nun Yolu

Okçu’nun Yolu

Okçu’nun Yolu – Paulo Coelho

Tür:Roman
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Can Yayınları
Konusu

Okçu’nun Yolu’nda dile getirilen öğreti, hayatın her alanına uygulanabilecek bir ilkeler bütünü. Roman, hayattaki anlam arayışını sade bir analojiyle, bir okçunun gözünden ifade etmiş. Yay, ok, hedef ve okçu aynı gelişim ve sınama mekanizmasının bütünleyici birer parçası. Yaşamı anlama ve anlamlandırma çabasının bir ürünü olarak da niteleyebileceğimiz bu eserde sunulan önerilerin etkilerini görmek tabi ki de ancak uygulandığında mümkün. Öğrenilen bu erdemler kişinin kendi karakteriyle bütünleşip, içselleştirilmelidir, yoksa ne kadar ilham verici olsalar da bizzat uygulanmadan anlam kazanmayacaklardır. Günlük hayata entegre edilen öneriler aynı zamanda kişinin kendisini de keşfetmesi için bir “yol” işlevi görebilir. Ancak unutulmamalıdır ki başlamak bitirmenin ancak yarısıdır.

Okçu’nun Yolu Özeti

Tetsuya bir köyde mütevazı bir marangoz olarak yaşamını sürdürmekteyken köye gelen bir yabancı ona bir okçuluk yarışmasında meydan okur. Tetsuya bu meydan okumayı alçak gönüllülükle karşılayıp yeteneğiyle cevap verir. Tetsuya’nın ok atmadaki ustalığını gören genç okçu bu yeteneği nasıl geliştireceğini sorar. Yaşlı marangoz, ona okçuluk felsefesini ve bunu nasıl hayata geçireceğinin yollarını anlatır. Zira kendisi de bu öğretileri sadece okçulukta değil kendi hayatında da uygulamıştır. Tetsuya öğretileri şöyle sıralıyor:

Dostlar

Başarıyı ve sevinci başkalarıyla paylaşmayan kişi kendi meziyet ve zaaflarını kavrayamaz. İşte bu yüzden herhangi bir işe başlarken dost yani yapılan işe ilgi gösterecek kişilerle başlanmalıdır. Onlar farklı yeteneklere sahip, hata yapmaktan korkmayan, yapılan hatadan da ders çıkaranlardır. En iyi dostlar herkes gibi düşünmeyenlerdir. Yargılamadan anlayan, tutku ve cesareti destekleyerek artırılabileceğinin önemli olduğunu bilenlerdendir. Yaşamın tadını çıkaran, neşesi gözünden okunan insanlarla bir arada bulunmalıdır insan, zira neşe bulaşıcıdır. İşini şevkle yapan insanlar, farklı yöntemler geliştirerek ustalaşırlar. Tıpkı yay gibi esnek geniş görüşlü insanlarla dost olunmasını öğütler.

Yay

Yay yaşamdır. Bütünün enerjisi ondan gelir. Kişi onu hor kullanmadan, gerekli özeni göstererek deneyimlemelidir. Yaşam kapasitesinin üzerinde yüklenilmeden, koruyarak kullanılmalıdır. O bedenin bir parçası ve zihnin bir uzantısıdır.

Ok

Ok niyettir. Yayın kuvvetini hedefin merkeziyle buluşturan odur. Yaşamla niyet örtüşürse zihin berraktır, lakin okun belirgin ve ölçülü kullanılması esastır. Gerekli olan tecrübeyi kazanmak için riskler almak ve böylelikle yapılan hataları tekrar etmemek ancak böyle mümkün olabilir.

Hedef

Hedef, ulaşılmak istenen amaçtır. Amaca zihinde yaklaşmak evla olandır. Onun anlamını idrak etmeli, ulaşmak için gösterilen çaba, tecrübeler ve sezgiler unutulmamalıdır. Hedefe kilitlenirken dış etkenlerde hesaplanmalıdır. Onunla “empati” kurmak unutulmaması gereken bir nüanstır.

Okçu

Kişinin zorluklar karşısında duruşu önemlidir. Yürek sıklıkla güvensizlik hisleriyle boğuşsa da doğru duruşu benimsediği takdirde elinden geleni yapacağının bilincindedir. Zarafet, kişinin sadeliği ve odaklanmanın sırrını keşfettiğinde ulaştığı konumdur. Gerçektir ve zordur. İnsanın niyeti de ok gibi kusursuz, düz, sağlam ve odaklı olmalıdır. Niyeti, hedefine yüklendiğinde bedensel ve zihinsel enerji onu başarıya taşır. Doğru zaman, doğru mekân ve odak nokta çok iyi hesaplanıp buna tecrübelerde eklendiğinde amaca ulaşmak mümkün olacaktır. Hedefe ulaşılmasında aksaklıklar olabilir. Burada sabır ve sebat önemlidir. Bıkmadan, yeni yöntemler deneyerek sürekli talim yapmak işin sırrıdır.

Tetsuya bu öğretiler sayesinde yıllar önce edindiği kötü alışkanlıklardan kurtulurken, genç okçuya yaptığı işi şevkle yapmasının sırlarını da öğretmiş olur.

Kısa Bilgiler
  • Dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho, ‘Okçu’nun Yolu’ adlı yeni kitabını okçuluk branşında Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan Mete Gazoz’ adamıştır.

Okçu’nun Yolu – Kitap Açıklaması

Her okun uçuşu farklıdır. Bin ok atarsan, bini de sana farklı bir yol gösterecektir: Okçunun yolu işte budur.

Ülkenin en mahir okçusu Tetsuya bir köyde mütevazı bir marangoz olarak yaşamını sürdürmekteyken bir gün uzak diyarlardan gelen bir okçu ona meydan okur… Tetsuya bu meydan okumayı kabul ederek okçuluk felsefesini hem yabancı okçuya hem de köyün delikanlılarından birine aktaracaktır.

Paulo Coelho’nun Okçu’nun Yolu’nda dile getirdiği öğreti sadece okçuluğa değil hayatın her alanına uygulanabilecek, yolu nice erdemden geçen bir ilkeler bütünü.

“Kaleme aldığım bu metinde yay, ok, hedef ve okçu aynı gelişim ve sınama mekanizmasının bütünleyici birer parçası.”

Paulo Coelho

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular