Zamir

Zamir – Hakan Günday

Tür:Roman
Yazar:Hakan Günday
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Zamir: Romana adını veren Zamir ana karakterdir. Altı günlük bir bebekken bambaşka bir dizi olay sonucunda Türkiye-Suriye sınırındaki Al-Aman kampında meydana gelen patlamada yüzü paramparça oldu, ancak hayatta kaldı ve koruma altına alındı.

Arapça ‘da vicdan anlamına gelen kelimenin Türkçede isim söylemeden ona işaret eden kelimeler olduğunu bilmeden onu bulan şair Yusuf Ali’nin adını vermiştir.

Konusu

Doğar doğmaz bir mülteci kampına bırakılan Zamir’in hikâyesini anlatıyor. Her ne pahasına olursa olsun savaşı önlemek için kurulmuş bir örgütün üyesi olan Zamir, dünyanın trajedisini kendi trajedisi ile omuzladığı zorlu müzakerelerde dünyayı dolaşıyor.

Zamir Özeti

Zamir’in yaşamı annesini Türkiye Suriye sınırında onu bıraktığı bir mülteci kampında başlar. Annesi çocuğunu oraya bıraktığı takdirde bir yaşam şansı olduğunu ve kaderinin kendisine benzeyeceğini düşünür. Ancak kampta patlayan bir bombayla yüzü yok olur.

Bir yardım kuruluşu desteği ile büyüyen Zamir başka bir yardım kuruluşunda dünya barışını getirmek maksadıyla çalışmaya başlar. Bahsedilen dünya yeni bir 1000 yılın eşiğindedir. Pek çok kıtada savaşın sürdüğü ve dünyanın dört bir yanında haksızlıkların hüküm sürdüğü bir dünya tasviri vardır.

Çeşitli mücadeleler ve kontroller içerisinde Zamir ‘insan nasıl barışır’ sorusunun yanıtını arar. Genişlemekte olan evrenin bir şarapnel bulutundan ibaret olduğu ve akıllardaki tüm düşüncelerin birer şarapnel olduğu düşüncesi bir metafor olarak yer alır.

İnsanları öldürmemeye ve iyi olmaya davet eder. Ancak her seferinde karşısına zor bir duvar çıkar. Ona vicdanlı olmasını öğütleyen dünyanın ne kadar acımasız olduğunu görür. Çok güvenerek hizmet sunduğu yardım kuruluşlarının dahi vicdansız olduğunu fark eder.

Zamir – Kitap Açıklaması

Yeni bir binyılın arifesinde, Birinci Dünya Barışı Vakfı’nda çalışan Zamir’in görevi ne pahasına olursa olsun savaşları durdurmaktır. Baş döndüren barış senaryoları, komplolar ve mücadeleler içinde Zamir şu soruya yanıt arar: İnsan nasıl barışır?

“Demek ki bu evrende her şey bir şarapnel. Ve genişlemekte olan, aslında bir şarapnel bulutu. Demek ki Samanyolu ve içindeki güneş ve etrafındaki dünya ve üzerindeki insan ve aklındaki her şey bir şarapnel. Düşüncesi, inancı, duygusu, icadı, hepsi. Demek ki insan insana saplanmak için var… Zaten öyle olmasaydı bu kitap olmazdı.”

(Tanıtım Bülteninden)

Gönderen: Yıldız Parlak

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular