Ana SayfaRomanİhtiyar Balıkçı

İhtiyar Balıkçı

İhtiyar Balıkçı – Ernest Hemingway 

Tür:Roman
Yazar:Ernest Hemingway 
Yayınlanma Tarihi:1999
Yayınevi:Varlık Yayınları
Karakterler

İhtiyar Balıkçı: İhtiyar bir balıkçıdır. Uzun bir süre balık tutamayışı, onu uzun sularda balık tutmasına yönlendirir.

Çırak: İhtiyar adamın balık tutamayışı, annesinin onu ihtiyar adamın yanından almasına neden olur. Her ne kadar üzülse de çocuk ondan ayrı kalır.

Konusu

İhtiyar bir adamın, balık tutmak için uzun sularda balık arayışı ve bu arayışta yaşadığı olaylar konu edinir.

İhtiyar Balıkçı Özeti

Adından da anlaşılacağı gibi roman, ihtiyar bir balıkçının hüzünlü hikâyesini anlatıyor. Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan ana karakterimiz, balıksız geçen günlerin etkilerini hissetmeye başlar. Günlerce ağına balık düşmez ve başı büyük belaya girer. Öyle ki çırak olarak yanına aldığı çocuğun annesi, ihtiyar balıkçının beceriksizliğini öne sürerek çocuğu başka bir balıkçıya verir.

Ama çocuk ona balık tutmayı öğreten ihtiyar adamdan ayrılmak zorunda kaldığı için üzülür. Bu yüzden ihtiyar adam ne zaman sahile gelse işi bırakıp ona yardım etmeye gider. Bu sayede aralarında özel bir dostluk başlar. Birlikte kalkıp av hazırlıklarına başlarlar, ancak daha sonra ayrı teknelerle yollarını ayırırlar. Akşam, çocuk ihtiyar balıkçıyı bekler ve ona tekrar yardım eder. Ama hep balıksız dönen ihtiyar adam çocuğu üzmeye başlar. Sonra bir akşam ihtiyar balıkçı iki büyük balık verir ve onları yem olarak kullanmasını ister.

Ertesi sabah ihtiyar balıkçı daha uzak sulara gitmek ve şansını bu şekilde denemek ister. Elleri boş döndükten sonra günlerdir hayalini kurduğu büyük kılıçbalığını yakalama umuduyla kendini teselli eder. Balıkların ağlarına düşmesini bekleyerek sahilden uzaklaşır. Bir süre sonra oltasına bir balık takılır. Olta o kadar gergindir ki balıkçı, onun rüyasında gördüğü büyük kılıç balığı olduğundan emindir.

Balık, ihtiyar balıkçının beklediğinden daha güçlüydü ve tekneyi sürüklemeye başlar. İhtiyar balıkçı, balığın yorulacağını umarak oltayı olabildiğince uzattır, ancak balık çok yorulmaya niyetli değildir. İhtiyar balıkçı yorgun ve suyu çok azdı.

Bir süre sonra balık yavaşlamaya ve yüzeye çıkmaya başlar. Balığı gören ihtiyar adam daha da umutlanır. Balık tahmin ettiğinden daha büyüktür. İhtiyar balıkçı hemen balığı öldürüp teknesine bağlamış ve eve doğru yola koyulur. Ancak balığın kanından etkilenen köpekbalıkları teknenin etrafını sarar. Bunun üzerine ihtiyar balıkçı, mızrağıyla köpekbalıklarını öldürmeye çalışır. Ancak köpekbalıklarından birini öldürmeye çalışırken mızrağını kırar. Artık savaşacak hiçbir şeyi kalmamış ve köpekbalıklarının yeniden saldıracağından emindir.

İhtiyar balıkçının tahminleri doğru çıkar ve sahile tekneyle ulaştığında, köpekbalıkları kılıçbalığını paramparça ederler ve geriye hiçbir şey bırakmazlar. İhtiyar balıkçı da bu mücadeleden çok yorulmuş ve sahile gelirken evine çekilip dinlenmeye başlamış. Tekneye takılan kılıç balığı kalıntıları da balığın büyüklüğünü göstermeye yetiyordu. Sonra herkes teknenin etrafına toplanarak balığın büyüklüğünden bahseder. İhtiyar balıkçı balığı tek parça halinde getirmeyi başaramamıştı ama yine de halkın saygısını kazanmayı başarmıştı.

İhtiyar Balıkçı – Kitap Açıklaması

Sandalıyla balıkçılık yapan Santiago, seksen dört gündür bir tane bile büyük balık avlayamamıştı. Diğer balıkçıların kendisiyle alay etmesine aldırmayan Santiago, havanın açılmasını bekliyordu. Denize alabildiğine açılmak ve avlayamadığı günlerin acısını çıkarmak istiyordu. Bir zamanlar kendisine yardım eden küçük Manolin’in yardımı ile kayığını denize indirdi ve alabildiğine açılarak oltalarını denize attı. Baş tarafta titreyen oltasını çektiğinde 5 kiloluk bir orkinosun oltanın ucunda olduğunu gördü. Kendi kendine “İyi yem olur” diye düşündü. Bugün seksen beşinci gündü. Mutlaka büyük bir balık yakalaması lazımdı. İhtiyar Balıkçı, Ernest Hemingway’in Nobel Edebiyat Ödüllü eseri. Hemingway bu hikâyeyi Küba’da yazmıştır ve hikâyenin başkahramanı Kübalı bir balıkçı olan Santiago’dur. Hikâye ihtiyar Santiago’nun büyük bir balığı avlamasını ve onu limana getirinceye kadar 5 gün boyunca süren zorlu mücadelesini anlatır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular