Ana SayfaRomanMieko ve Beşinci Hazine

Mieko ve Beşinci Hazine

Mieko ve Beşinci Hazine – Eleanor Coerr

Tür:Roman
Yazar:Eleanor Coerr
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Beyaz Balina Yayınları
Karakterler

Mieko: Hat sanatıyla uğraşan, Nagazaki’ye yakın bir kentte ailesiyle yaşayan, bu nedenle de atom bombasının verdiği zarardan etkilenen bir kızdır.

Yoshi: Mieko’nun okuldaki yakın arkadaşıdır.

Konusu

Kitap, 1945 yılında Japonya’nın Nagazaki şehrine Atom bombası atıldığında, birçok kasaba harabeye döner. Bu harabe neticesinde elinden yara alan Mieko’nun yaşam öyküsü konu edinir.

Mieko ve Beşinci Hazine Özeti

Mieko, Nagazaki’ye yakın bir şehirde ailesiyle birlikte yaşayan ve bu nedenle atom bombasının verdiği zarardan etkilenen bir kızdır. Hat sanatıyla uğraşan Mieko’nun eli, hayatı boyunca unutamayacağı bir günde korkunç bir yara alır. O gün sadece elinde değil ruhunda da derin bir iz bırakır. Mieko’nun ailesi, Mieko’yu büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşaması için farklı bir şehre gönderir. Mieko elinin durumuna ve ailesinden ayrı kalmasına üzülür. Ancak birkaç ay büyükanne ve büyükbabasının yanında kalması gerekiyor. Elbette bu süreçte derslerden geri kalmamak için oradaki okula devam etmesi gerekir.

Mieko bir süre sonra yeni okuluna gider ama ilk gün düşündüğü kadar kötü geçer. Eli yüzünden derslere uyum sağlayamaz. Böylece Mieko’nun yeni öğretmeni büyükanne ve büyükbabasıyla konuşur ve onlara Mieko kendini hazır hissedene kadar okula gelmeyebileceğini söyler. Mieko, en azından okula kötü çocuklarla gitmekten kurtulduğu için mutludur. Ancak bu neşesi uzun sürmez ve yalnızlığın da etkisiyle eski mutsuz haline geri döner. Bu mutsuzluk dedesine de yansıyor ve bunu düşündükçe daha da mutsuz olur.

Bir gün Mieko üzüntü içinde evden çıkar ve yalnız kalabileceği bir yere gider. Ancak bir süre sonra duyduğu seslerden korkarak eve dönmeye karar verir. Eve giderken okulda gördüğü bir kız olan Yoshi ile karşılaşır. Yoshi, Mieko’nun aceleyle dışarı çıktığını görür ve ona yardım etmeye çalışır. Yoshi, Mieko ile evlerine gider. Kızları gören büyükanne Yoshi ile tanışır. Yoshi’yi ilk gördüğü andan itibaren ne kadar şanslı olduğunu düşünen Mieko, Yoshi’nin daha bebekken anne ve babasını kaybettiğini öğrenince şoke olur. Tüm bu düşüncelerden habersiz olan Yoshi, Mieko’ya okula geri dönüp dönmeyeceğini sorar. Mieko, bu yeni arkadaşının oldukça zor sorusuna hayır diyemez ama evet de diyemez. Ancak akşam olunca ertesi gün okula gitmeye karar verir ve bunu evdekilere anlatır. Evdekiler, Mieko’nun bu değişikliğinden çok memnun olur.

Bir gün hocaları bir hat yarışmasından bahseder. Mieko bu yarışmaya katılmak istemese de Yoshi ısrar eder. Daha sonra, diğer olaylar Mieko’yu yarışmaya katılmaya zorlar. Mieko ve Yoshi, yarışma gününe kadar bazen birlikte, bazen ayrı ayrı çok çalışırlar. Öğretmenleri yarışmaya katılacak olanlardan çalışmalarının bir kısmını okula getirmelerini ister. Mieko, çalışmalarının bir kısmını okula götürür ve arkadaşlarına gösterir. İlk günlerde Mieko’ya çok kaba davranan bir arkadaş bile Mieko’nun çalışmalarının ne kadar güzel olduğunu söylemeden edemiyor. Bütün bunlar Mieko için iyi gelişmelere yol açar.

Mieko ve Beşinci Hazine – Kitap Açıklaması

1945 Yılında Japonya’nın Nagazaki şehrine Atom Bombası atıldığında, Mieko’nun kasabası harabeye döner. O ve ailesi hayatta kaldıkları için şanslıdır ama Mieko, elinden çok kötü yaralanmıştır.

Onun gibi hat yapmayı çok seven bir kız için kâbustur bu… Artık yaralı eliyle fırçayı bile tutamamaktadır…

Öğretmeni, bir keresinde Mieko’ya ‘kalbindeki güzelliğin’ onun ‘beşinci hazinesi’ olduğunu söylemiştir.

Ve şimdi Mieko, bu hazineyi sonsuza dek kaybettiğini düşünmektedir. Ailesi Mieko’yu büyükannesiyle büyükbabasının yanına yollayınca, Mieko orada başka bir okula gitmek zorunda kalır. Arkadaşları eliyle alay edince, üzüntüsü bir kat daha artar ama cesaretini yitirmez. Mieko, zaman ve sabrın her şeyin ilacı olduğunu, hatta beşinci hazinesini yeniden bulmasını bile sağlayabileceğini yaşayarak öğrenecektir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,481TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular