Ana SayfaRomanYanık Buğdaylar

Yanık Buğdaylar

Yanık Buğdaylar – Ahmed Günbay Yıldız

Tür:Roman
Yazar:Ahmed Günbay Yıldız
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Timaş Yayınları
Karakterler

Çivi Salih: Köyde yaşanan bir deprem sonrası köyde yağma yapan ve bu sayede zengin olup bakkal açar. Bakkalda fiyatlar oldukça yüksek tutulur, zor zamanlarda da daha da artar fiyatlar.

Çil Rasim: Köyde yaşanan bir deprem sonrası köyde yağma yapan ve bu sayede zengin olup kahvehane açar. Kahvehane kumarhaneye döner ve artık köyde kumar ve faizcilik baş gösterir.

Pir Dede ile Hacı İsmail: Köyün ileri gelenleridir. Yaşanan bu olaylardan dolayı köydeki halka söz geçiremez hale gelirler.

Deli Sinan: Deprem esnasında enkazda kalarak saatlerce yardım isteyen ve kurtluktan sonra deliren kişidir. Köyde Çivi Salih ve Çil Rasim’in yaptıklarına dayanamayan ve onları diri diri yakan kişidir. Her ne kadar ben öldürdüm onları dese de ahali inanmaz.

Uzun Bekir: Deli Sinan’ın işlemiş olduğu cinayetlerin zanlısı olarak gösterilir.

Abdülkadir: Uzun Bekir hapishane girdiğinde eşini emanet ettiği komşusudur. Oğlu Murat’ın öldürülmesi sonucu intikam almak ister hem vurur hem de vurulur ve ölür.

Murat: Abdülkadir’in oğludur. Eğilmez tarafından öldürülür.

Dikçe Mehmet: Abdülkadir’in oğludur. Girilen çatışmada küçük yaşlarda hapishane girdikten yirmi yıl sonra çıkar ve şehre yerleşip okuyup öğretmen olur. Ardından köye gelip yaşanan tüm olumsuzlukları düzeltip köyünü rahata kavuşturmak ister ve köyüne tayin ister.

Konusu

Roman, İyilerle savaşı ve kötülerin kötülüklerinden ve zalimliklerinden vazgeçmediği bor dünyasında eninde sonunda bu savaşı iyilerin kazanacağını konu ediniyor.

Yanık Buğdaylar Özeti

Bir depremin ardından Çivi Salih ve Çil Rasim adlı iki adam, enkaz altında kalan insanları kurtarmak ve giderek köyün en zengini olmak için mallarına el koyar. Bu iki adam halkı sömürmeye başlar. Depremde insanların çığlıklarını duyan Sinan bu nedenle hayatını kaybeder. Deli Sinan, halkı sömüren Çivi Salih ve Çil Rasim’i ahırda yakar ama herkes bunu Abdülkadir’in arkadaşı Bekir’in yaptığını düşünür. Bu nedenle Eğilmezler ile Abdülkadir arasında bir savaş başlar. Eğilmezler, babasının intikamını almak için Bekir’i öldürünce Abdülkadir’in ailesi yalnız kalır. Abdülkadir’in en büyük oğlu Murat, Eğilmezli Şakir tarafından öldürülür. Dikçe Mehmet, ağabeyinin katili Şakir’i genç olmasına rağmen yaralar ve Keçi Selim’i bacağından vurarak sakat bırakır. Mahkeme Dikçe’yi suçsuz bulur ve serbest bırakır. Zengin bir adam şehirde Dikçe’yi okutur. Dikçe Mehmet yedi yıl sonra öğretmen olur ve köyüne gelir. Herkes savaşın yeniden başlayacağını düşünür ama o köyünü kalkındırmak için küfüre karşı savaşa girer. Onu destekleyen birçok insan var. Eğilmezler ise köydeki hâkimiyetlerinin azalacağından korkarak Dikçe’ye düşmanlıklarını sürdürürler. Ama hiçbir şey yapamazlar.

Yeşildere köyü giderek gelişir ve küfürden uzaklaşır. Hatice Ana’nın yeğeni Gül ve Dikçe Mehmet evlenirler. Dikçe, Kerim’in oğlunu okutmaya çalışır. Kerim bunu istemez. Diğer kardeşleriyle birlikte Dikçe’yi yok etmeyi planlıyor ama başarısız olur. Dikçe, oğluna ölen kardeşi Murat’ın adını verir. Dikçe’nin oğlu Kerim ve Keçi Selim yüzünden dereye düşer, Küçük Murat suda boğularak ölür. Bunun üzerine Kerim Dikçe, oğlunu suda boğduğunu jandarmaya şikâyet eder, Dikçe hapse girer. Dikçe, hapishanede tüm Eğilmezler’i öldürmeye karar verir. Kerim hapisteyken doğru yolu bulur ve kötülüklerinden vazgeçer. Dikçe hapisten çıkınca ondan özür diler. Dikçe onu affeder. Böylece köyünü karanlık günlerden kurtarmanın gururu ile karşı köye atanmayı ister ve eşiyle birlikte köyden ayrılır.

Yanık Buğdaylar – Kitap Açıklaması

Her şey bir depremle başladı. Şiddetli bir yer sarsıntısının sebep olduğu bir felaket…

Ve felaketten pay alanlarla çıkar sağlayanlar. İyi ile kötünün bitmeyen kavgası. İyisi ile kötüsü ile bizim insanlarımız. Ve bizim ülkemizin bir köşesinde kırsal kesimde birbirini izleyen nesiller arası olaylar dizisi. Yetmiş yıllık tarihimizin sembollerle ifade edilen bir minyatürü…

Problemlerin çıkış noktasını da göreceğimiz bu romanda. Kendinizden de izler bulacak. Mutluluğa atılan adımları hissedeceksiniz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular