Ana SayfaRomanMarsilya'nın Gizemleri

Marsilya’nın Gizemleri

Marsilya’nın Gizemleri – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:2004
Yayınevi:Engin Yayıncılık
Konusu

Kitap, Rahiplerin aşklarını, adaletin değil otoritenin güçlü olduğunu, fakirin ezilip zenginin saygı gördüğü konuları ele almıştır. Karakterlerin yaşadığı zorluklar, devletin yapısı ve soylu kesimin gücü bire bir kaleme alınmıştır.

Marsilya’nın Gizemleri Özeti

Marsilya, Phillipe Cayol ve Blanche de Cazalis’in kaçışıyla sarsılır. Milletvekili Cazalis, ailesini utandırdığı için öfkeyle her yerde yeğenini arar. Phillipe, Blanche ile kaçar ve arkadaşlarının yardımıyla saklanır. Amcalarının onları jandarmalarla bulduğu gün, Philippe hapse, Blanche ise günlerini yalnız geçireceği eve götürülür. Phillipe’in ağabeyi Marius, yakalandıklarının haberini alır almaz herkesten korku içinde yardım ister. Çiçekçi olan ve Phillipe’e âşık olan Fine Marius’tan yardım aramaya başlar. Bay de Cazalis çok kızgın ve Phillipe için azami cezayı almaya çalışır. Marius onun karşısında zayıf olduğunun farkındadır ama umudunu kaybetmez. Blanche’ın Phillipe’i savunacağını düşünüyor. Ancak Blanche mahkemede Phillipe’in onu zorla kaçırdığını söyler. Bunun üzerine Phillipe kamuoyuna duyurulur ve hapis cezası alır. Bu haber tüm aileyi şoke eder. Yoksullar dışında kimse onları savunmaz.

Fine, gardiyan olan amcasından yardım ister ve gardiyan, on beş bin frank karşılığında Phillipe’i hapisten çıkarmalarına yardım edeceğini söyler. Marius bu habere çok sevinir ama parayı nasıl bulacağını bilemez. Marius aklına gelen her yola başvurduktan ve türlü türlü olaylar yaşadıktan sonra nihayet patronundan borç istemeye karar verir. Armatör daha konuyu açmadan Marius’a kız kardeşini rahibin pis düşüncelerinden kurtarmak için yaptıklarının bedelini verir. Marius, kardeşinin mezardan çıkarılmasını geciktirmeyi başarır ve parayı tam zamanında bulur. Phillipe’i gardiyana vererek kaçırır. Bütün bunlar olurken Blanche, Phillipe’in oğluna hamiledir. Fine, doğum yaptıktan sonra arkadaş olduğu Blanche’ın isteği üzerine çocuğu kaçırır ve yanına alır. Bay de Cazalis, bebeği kendi servetinin garantisi olarak gördüğü için kaçırıldığı için çok öfkelidir. Blanche rahibe olmak için manastıra gider. Phillipe, oğlunu görmek için Marsilya’ya döner. Ancak eski milletvekili onu tekrar bulur ve jandarmalarla birlikte onu almaya gider. Phillipe geri alındığında, Marius jandarmaya kardeşi için kraldan aldığı affı vererek Phillipe’in kurtulmasına izin verdi. Artık bir kaçak değildir ve tüm aile birlikte yaşamaya başlar.

Fine ve Marius, Phillipe’i kurtarmak için uğraşırken yakınlaşmaya ve âşık olmaya başlarlar. Phillipe’in oğlu Joseph, mutlu bir aile ile mutlu bir evliliğe sahiptiler. Birkaç ay hepsi için huzur içinde geçer. Marius, erkek kardeşi için kendi işyerinde bir iş ayarlamıştı, ancak bir süre sonra Phillipe işe gelmeyi bırakır. Marsilya’da bir Cumhuriyetçi tutkusu başlamıştı ve Phillipe de onlardan biridir.

Çeşitli isyan ve direnişlerde liderdir. Bay de Cazalis, Phillipe’in bu milliyetçi aşktan onu tekrar hapse atmak ve Joseph’i kaçırmak için kullanabileceğini düşünür. Suç ortağı Matheus ile birlikte isyan gününde Joseph’i kaçırmaya hazırlar. İsyan bastırılırken, Phillipe ve Marius bir evde saklanır. Polis Joseph ve Fine’ın evine girmeye başladığında, Phillipe ve Marius, Matheus’un Joseph’i kaçırdığını bulur. Phillipe nişan alır ve ateş eder. Matheus başından vurulur ve ölür. Joseph vaftiz annesinin kollarına döndüğünde, Marius’un arkadaşları Phillipe ve Marius’u kurtarırlar. Aradan yıllar geçmiş, aile huzur içinde bir arada yaşar. Bay de Cazalis, Phillipe Blanche’ın kaçtığı sırada kaldıkları evin içinde dolaşırken, onunla yüzleşir ve bir düello teklif eder. O sırada Marsilya kolera hastalığından muzdariptir. Phillipe düelloyu kabul eder ve tanıklarını getirir. İki düşman silahlarını alır ve arkalarını dönerler. Ateş etme zamanı geldiğinde, Phillipe ıskalar ve Bay de Cazalis onu göğsünden vurur. Phillipe hastaneye kaldırılıp tedavi edilirken, Bay de Cazalis de kolera krizi geçirerek hastaneye kaldırılır. Phillipe’in hemen yanındaki yatağa yatırılır.

Orada bulunan rahibelerden biri Phillipe’in yüzünü tanır. Bu Rahibe Blanche, Amcası ve sevdiği adam son nefeslerinde yanlarında olur, Allah’ın onları bağışlamasını dilerler. Ölümlerinden kısa bir süre sonra Blanche ölür. On yıl sonra işyerinin sahibi olan Marius, okuldan mezun olur ve kendisine kalan servetle amcası ve vaftiz annesiyle mutlu mesut yaşar.

Marsilya’nın Gizemleri – Kitap Açıklaması

La Cannebiere limanından Belzunce meydanına kadar bütün sahil, gittikçe çoğalan bir kalabalıkla dolup taşıyordu. Limana inen her sokaktan insanlar sel gibi akıyor ve o kalabalık içinde ara sıra dolaşan öfkeli esintilerin sezildiği anlarda, haykırışlar, denizin derin uğultuları gibi yükseliyor ve her yere yayılıyordu.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular