Ana SayfaRomanEn Son Yürekler Ölür

En Son Yürekler Ölür

En Son Yürekler Ölür – Canan Tan

Tür:Roman
Yazar:Canan Tan
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Deniz: Otuz dört yaşında iş adamı olan deniz, tatile çıkacağı esnada bir kaza geçirip ölüyor.

Nisa: Tanınmış bir ressam olan Nisa, Deniz’in annesidir.

Nehir: Otuz yaşlarında bir reklam ajansında şef olarak çalışır. Ve Deniz’e âşık olur buda evlilikle sonuçlanır.

Nevin: Nehir’in büyük ablasıdır. Ve Nehir’i çok seviyor.

Derin: Nevin ve Deniz’in kızıdır.  Denizin kazadan sonra ölümünden sonra doğar.

Arda: Yirmi altı yaşında bir kalp hastasıdır.

Mine: Yirmi bir yaşında bir Kornea hastasıdır. Ve Deniz’in ölümünden sonra Korneası Mine’ye uyum sağlar ve takılır.

Konusu

Yazar bu kez aşk kadar organ nakli konusuna da değinmiştir. Yaşam ve ölümün kıyasıya mücadele ettiği bir kavşakta geçen çarpıcı bir hikâye ele alınmıştır.  

En Son Yürekler Ölür Özeti

Nehir otuz yaşlarında bir kızdır. İstanbul’da bir reklam ajansında pazarlama şefi olarak çalışmaktadır. Birde Ablası Nevin vardır. Küçük yaşlarda annelerinin kaybı ve babalarının onlardan uzak Amerika’da yaşayıp soğuk olması Nevin’in Nehir’i daha çok sevmesine ve hiç olmamış çocuğu gibi görmesine neden olur.

Günlerden bir gün Nehir’in patronu Nehir’e bir iş aldıklarını ve bu yüzden Sezen Şirketler Grubu ile görüşme yapmalarını gerektiğini bu yüzden de kendisinin görevlendirdiğini söylüyor.

Sezen Şirketler Grubu ise bir aile şirketidir. Başında ise başarılı bir iş adamı olarak bilinen Deniz Sezen vardır. Ayrıca Deniz’in annesi Ülkede tanınmış bir ressamdır.

Nehir görüşmeye geldiğinde Deniz ile karşılaşıyor ve İlk görüşte aşk olurlar. Ama bunu birbirlerine anlatmaları bir hayli uzun bir zaman alıyor. Bir süre sonra bir akşam yemeğinde birbirlerine karşı itirafları ve bunun üzerine evlenme kararları çıkıyor. Ailelerinin de iyi anlaşmaları işi daha kolaylaştırıyor.  Ve dolu dolu bir aşk ile evleniyorlar.  Bir tatil için gittikleri Antalya da geçiremedikleri balayını da yaşamaya karar verirler.

Tatilleri biter ve eve dönüş yolunda bir kaza yaparlar. Kaza sonucunda Nehir vücudunda kırıklarla hastaneye kaldırılır. Ancak eşi Deniz ise geçirdiği beyin kanaması sonucu kurtarılamaz. Bunları yaşayan Nehir, doktorların organ bağışı ile ilgili diyalogları yaşaması iyice geriyor. Ama bir süre sonra organları da bağış yapılmadığında onları artık kullanamayacağını öğrenir ve bağışı kabul eder.

Deniz’in kalbi Arda adında Bir üniversite öğrencisine nakil yapılıyor. Korneasında Mine adında bir genç kıza takılıyor. Arda ve Mine Deniz’den aldıkları organları ile ayakta ve yaşamlarına devam ederken Nehir ile tanışmaya ve ziyaret etmeye karar verirler. Arda ile Nehir arasında ilginç bir diyalog ve samimi bir arkadaşlık oluşuyor. Arda Deniz’in kalbini taşıyor diye mi bilemiyor ancak bir şekilde samimi duygular beslemeye başlıyor hatta Deniz’den hamile olduğunu ilk Arda’ya anlatıyor.

Nehir bir süre sonra Derin’i doğurur. Arda Derin’i her zaman görmeye gelir ve Nehir’i yalnız bırakmaz. Arda her geçen gün Nehir’e bağlanır ama Nehir Deniz’i daha unutamamıştır bu yüzden her defasında Arda’yı ret eder.

Kısa Bilgiler
  • En Son Yürekler Ölür Türk yazar Canan Tan tarafından yazılıp 2005’te basılan aşk ve organ bağışını konu alan bir romandır.

En Son Yürekler Ölür – Kitap Açıklaması

Canan Tan bu kez, aşk’ın yanı sıra, ağırlıklı olarak organ nakli konusuna dokunduruyor kalemini. Yaşamla ölümün kıyasıya savaştığı yol ayrımında geçen çarpıcı bir öykü. Yanı başınızda yaşanıyormuşçasına gerçek…

“Sen, gözlerinden ateşler saçarak,

zehirli oklarını bana yöneltirken,

ben sana âşık oldum Nehir…”

“Sen, tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle, yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş, bağışlanmayı beklerken, ben sana

âşık oldum Deniz…”

Yüreklere düşen ilk kıvılcımlar…

Sonsuza dek süreceğine inanılan

aşk ve mutluluk…

Ve o uğursuz kaza!

Kadının belleğinde kalan son sözcükler.

“Sıkı tutun Nehir!”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
BABA
BABA
Ziyaretçi
2 yıl önce

ellerinize sağlık tşk ederim

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular