Ana SayfaRomanYaşama Sevinci

Yaşama Sevinci

Yaşama Sevinci – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:1884
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Pauline: Hikayenin ana karakteridir. Ne kadar zorluk çekerse çeksin hayatına devam etmenin ve yaşama sevincini korumanın bir yolunu bulmaktadır.

Lazare: Pauline’nın kuzeni ve aşık olduğu adamdır.

Louise: Lazare’nin evleneceği kadındır.

Konusu

Yaşama sevinci adlı kitabın konusu, yaşadığı tüm zorluklara ve olaylara rağmen saflığını ve yaşama sevincini kaybetmeyen fedakâr Pauline’in hikâyesini ele almaktadır. Hayat karşısına ne kadar farklı zorluklar çıkarırsa çıkarsın her zaman bir şekilde yola devam etmenin yolunu bulmakta ve yaşama sevincini korumayı başarmaktadır. Olağanüstü saflığını her zaman korumaktadır. Kitap ise yaşanılan her türlü zorluğa rağmen bir yolun mutlaka olduğunu okuyucuya aktarmaktadır.

Yaşama Sevinci Özeti

Chanteular 5 yıl kadar önce, Mösyö Chanteau’nun gün geçtikçe kötüye giden gut atakları nedeni ile Caen’deki kereste dükkânını Davoine ile birlikte bırakarak, 50 bini nakit diğer 50 bini ise dükkâna kar ortağı olma karşılığında Davoine’nin yaptığı anlaşma ailenin gelirlerini neredeyse durma noktasına getirmiştir. Madam Chanteau son derece endişelidir. 19 yaşında olan oğulları Lazare için tasarladıkları gelecek, onun vali ya da baş yargıç olması yönündedir. Ancak bu maddi imkânsızlıklar sebebi ile çokta gerçek olamayacak gibi görünmektedir. Aile tüm bu ekonomik sıkıntılar içerisinde boğuşurken, Mösyö Chanteau, dul kuzeni Quenu’nun öldüğünün haberini alır. 10 yaşındaki kızı Pauline’yı ise Chanteulara bırakmıştır. Babasından kalmış olan şarküteri dükkânının hisse senetlerinin satılmasından gelen yüz elli bin frank değerindeki gelir ile aile kurulun ödeyeceği bakım ücretleri karşılığında küçük kıza bakmaya başlar. Kısa sürede ailenin hizmetçisi dışında kız hemen herkesin göz bebeği olmayı başarır.

Mösyö Chanteu’nun ortaya çıkan gut krizlerinde ona hasta bakıcılık yapması, kuzeni Lazare ile kurduğu dostluk, Madam Chanteu’nun güvenini kazanması ve çok daha fazlası Pauline’yi ailenin vazgeçilmez üyesi yapmıştır. Ancak Pauline son derece kıskanç bir karaktere sahiptir. Lazare’nin vaftiz babası olan Banker Thibauider’in kızı Louse’nin aileyi ziyaret etmesi sırasında kıskançlıktan deliye dönen Pauline, tüm hırsını ailenin köpeğini döverek çıkarır. Bu durumda ailenin hizmetçisinin onun hakkındaki düşüncelerini haklı çıkarmıştır. Daha sonrasında Lazare’nin attığı adımlar ve kurmak istediği iş bir miktar para gerektirir. Pauline, bu parayı Madam Chanteau’nun da etkisi ile vermeyi kabul eder. Başlangıçta az olan miktar sonları artmaktadır. Tüm bu süreç içerisinde iki gencin arasındaki arkadaşlık yerini başka duygulara bırakmaktadır. Paulien, Lazare’ye aşık olmuştur. Durumu fark eden Madan Cahnteau’da iki gencin evlenmesinin oğluna faya sağlayacağını düşünür. Aile Pauline reşit olana kadar düğünü beklemeye karar verir.

Zaman içerisinde yaşananlar Pauline’nın servetinin hiç edilmesine sebebiyet verir. Üstelik tüm bunlara ek olarak Louise Lazare ile yakınlaşmaktadır. Pauline’nın ölümden dönen bir hastalıkla uzun süre yatağa bağlanması da olayların seyrini değiştirmektedir. Madam Chanteu oğlunu Louise ile evlendirmeyi planlamaktadır. Ancak bunun gerçekleştiğini görmeden ani bir kalp krizi ile dünyaya veda eder. Bu durum Lazare’yi de fazlası ile etkiler. Pauline elinden geleni yapsa da bir türlü onun hayata yeniden bağlanmasını sağlayamaz. Son çere olarak Louise ile evlenmesine göz yumar. Aşkını kalbine gömer.

Kısa Bilgiler
  • Emile Zola, natüralizm akımının en önemli temsilcilerinden bir tanesidir.
  • Bu kitabı da okurları tarafından oldukça fazla sevilmiş ve ilgi görmüştür.
  • Kitapta yaşadığı zorluklara ve çektiği acılara rağmen yaşama sevincini kaybetmeyen bir karakter yer almaktadır. Bu özellikleri ile birçok farklı zorlukla hayata devam etmeye çalışan insanlara da ilham kaynağı olmaktadır.
  • Emile Zola’da kitabında anlattıkları ile acı dolu tecrübelere rağmen hiçbir şekilde yaşama sevincinin kaybedilmemesine dikkat çekmekte, yaşamın her zaman cesaret gerektirdiğini dile getirmektedir.

Yaşama Sevinci – Kitap Açıklaması

Émile Zola (1840-1902): Natüralizm akımının en önemli temsilcilerinden olan yazar, romanları için gerekli yaşam deneyimini zorluklar içinde geçen gençlik yıllarında kazandı. 1864’de ilk öykü kitabı Ninon’a Öyküler yayımlandı. 1865’de kendi yaşamından izler taşıyan Claude’un İtirafları çıktı. Zola, romancının olayları bir izleyici gibi kaydetmekle yetinmemesi, kişileri ve tutkularını bir dizi deneyden geçirirken, duygusal ve toplumsal olguları bir kimyacı gibi işlemesi gerektiğini savundu. l867’de yayımlanan Thérèse Raquin’den başlayarak tüm romanlarını aynı görüşle yazdı. Meyhane (1877), Nana (1880), Yaşama Sevinci (1884), Germinal (1885) ve Toprak (1887) en tanınmış romanları arasında yer alır. Zola Yaşama Sevinci’nde karşılaştığı zorluklara, çektiği acılara rağmen yaşama sevincini ve olağanüstü saflığını asla kaybetmeyen fedakâr Pauline’in hikâyesini tüm yalınlığıyla ustaca aktarır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular