Ana SayfaRomanKurt Kanunu

Kurt Kanunu

Kurt Kanunu – Kemal Tahir

Tür:Roman
Yazar:Kemal Tahir
Yayınlanma Tarihi:1969
Yayınevi:İthaki Yayınları
Karakterler

Kara Kemal: İttihatçıların bir numaralı adamıdır. Sakin ve kararlı bir karakterdir. Güç ve iktidar karşısında bozulmayan, duruşunu değiştirmeyen insanların simgesi olmuştur.

Emin Bey: Eski bir İttihatçıdır. Osmanlı entelektüel karakterinin hesaplaşmasını temsil eden kişidir.

Abdülkerim: Deli dolu, çapkın bir kişidir. Kabadayı, kişiliğini bozmadan Kara Kemal’e sonuna kadar sadık kalmıştır.

Diğer karakterler: Laz İsmail, Gürcü Yusuf, Ballı Naciye, Semra hanım, Hayriye, Sarı Çavuş, Şaban

Konusu

Eser, eski Ankara Valisi Abdülkerim’in Mustafa Kemal Paşa’ya suikast planladıklarını öğrendiği İttihatçı arkadaşlarından eski Lazistan mebusu Ziya Hurşit Bey ile adamları Laz İsmail ve Gürcü Yusuf’u anlatıyor.

Kurt Kanunu Özeti

Temmuz 1926’da İstanbul’dan, İzmir’den İzmir’e yolculukla başlar. Çapkın bir adam olan Abdülkerim, vapur hareket ettiğinde Laz İsmail’in evine gider ve İsmail’in metresi Ballı Naciye ile birkaç günlüğüne gizli bir aşk yaşar. Birkaç gün sonra gazeteler suikastın gerçekleştiğini bildirdi; suçluların yakalandığını ve elebaşlarının arandığını bildirir. Abdülkerim, eski İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi arkadaşı Kara Kemal’i Cerrahpaşa’daki evinde bulur. Kara Kemal suikast planından habersizdir ama Abdülkerim ondan öğreneceklerini söyleyerek onu kaçmaya ikna eder.  Firariler, Abdülkerim’in tanıdığı Semra Hanım’ın konağına saklanır ve haberleri takip eder. Polisin kendilerini aradığını öğrenince deniz yoluyla yurt dışına kaçmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar. Semra Hanım’ın Belgrad Ormanı’ndaki çiftliğine daha güvenli bir yer olduğu düşüncesiyle geçen iki firarinin başlarına ödül konulur. Abdulkerim, eski sevgilisi Naciye’ye benzettiği Hayriye adında bir kadınla yeni flörtü sırasında onları tanıyan köylü Sarı Astsubay ve Toptancı Şaban’ın onları yakalamak için çiftliğe baskın yapacaklarını öğrenir. Akıncıları pusuya düşüren firariler, Şaban’ı vurarak kaçarlar ve yola çıkarlar.

Kara Kemal, çocukluk arkadaşı Emin Bey’in İstanbul Aksaray’daki evine yorgun argın gelir. Emin Bey’in ablası Perihan’ın izniyle bu eve sığınır. Aralarında geçen uzun sohbetler sırasında Kara Kemal’in fikirleri daha net anlaşılır. Takrir-i Sükun Kanunu’na ve İstiklal Mahkemeleri’nin adaletsiz yargılamalarına karşı olan Kara Kemal, ülkeye hürriyetin gelmediğini düşünür. Bu arada İzmir’de suikast girişiminden gıyabında İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı ve idama mahkûm edilir. İngiliz veya Alman elçiliklerine sığınarak yurt dışına kaçmak istese de bulunur, etrafı çevrilir ve Kara Kemal yakalanmak üzereyken tabancasıyla intihar eder. Olayın ardından tutuklanan Emin Bey, İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır, beraat Ancak Emin Bey, Kara Kemal’i kurtaramadığı için çok üzülür.

Romanın sonunda, gece yarısı diğer kaçak Abdülkerim, Emin Bey’in evini çalar. Emin Bey’in ablası Perihan onu içeri almaz. Emin Bey durumu öğrenince İstanbul sokaklarında Abdülkerim’i arar ama Abdülkerim karanlıkta kaybolmuştur.

Kurt Kanunu – Kitap Açıklaması

“Kurtlukta düşeni yemek kanundur” korkusunu her an enselerinde hissederek yaşayan köşeye kıstırılmış, kendileriyle ve geçmişleriyle, içinde bulundukları zamanla hesaplaşan insanları anlatıyor Kemal Tahir, Kurt Kanunu’nda. Cumhuriyetin en bunalımlı dönemlerinden biri olarak değerlendirilen “İzmir Suikasti” olayına karışan ve karıştırılanların dramı olarak da okunabilecek roman, İttihatçılar arasındaki iktidar kavgasını ve tasfiye sürecini de acımasız bir yalınlıkla ve özeleştiriyle ortaya koyuyor.

Esir Şehir Üçlemesi’nde taşıdığı umudu Yol Ayrımı’nda yitirmeye başlayan Kemal Tahir, Kurt Kanunu’nda mücadelenin kime ve neye karşı yapıldığının pek de öneminin kalmadığı günleri -hayal kırıklığını satır aralarına gizleyerek- ustalıkla betimliyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular