Pia Mater

Pia Mater – Serkan Karaismailoğlu

Tür:Roman
Yazar:Serkan Karaismailoğlu
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Elma Yayınevi
Karakterler

Tesla: Olayların ortasında olan ana karakterdir.

Alef: Koku alma yeteneğine sahip bir karakterdir.

Meryam: Tesla’nın ablasıdır.

Konusu

Pia Mater, edebiyatımızda nadir bulunan bir nöroroman eseri olup, aynı zamanda bir sinirbilimci olan yazarın bilgi ve tecrübesini edebi kurgu aracılığıyla okuyucuya aktarır.

Adam nöroloji ve anatomi konusunda son derece bilgili olsa da tanıştığı kadın sayesinde tüm hücreleri bambaşka bir çalışma düzenine girer.

Pia Mater Özeti

Kitabın başındaki bir diğer ilginç şey ise karakterlerin isimleridir. Sanki bir iki harf değiştirilerek bambaşka isimler yaratılmış gibi…

Kitabın ikinci yarısında asıl macera başlıyor ve oldukça sürükleyici geçiyor. Aslında hikâyenin iki yönü var ve ortak kişi Tesla’dır. Ablasının aldatmasının ardından intikam düşüncesiyle yapmaması gereken bir hata yapar ve çocukken yaşadığı travmayla kendini şeytanın kokusunu bilen birine teslim eder. Adam, kadının içindeki şeytanı koklayınca, fırsatı mükemmel bir şekilde kullanır ve ona bir kaçış planı sunar.

Öte yandan Tesla ve en yakın arkadaşı bir kavgaya tutuşur ve hayatı tamamen değişir. Kavgada burnu kırılan kişi aslında bir mafyayla bağlantılı ama hikâyenin ilginç kısmı bu değil. Mafyanın başı, çocukluğundan beri Tesla’nın hayranı olmasıdır. Kavga nedeniyle çocukluklarından beri ile ilk kez karşılaşır. Tesla, hayatı boyunca peşinden koştuğu ama bir kez bile görmediği bu gizemli aşkı ve kız kardeşinin ortadan kaybolduğunu öğrendiğinde kendini bir karmaşanın içinde bulur. Ancak kendine hayran olan bu adam mafyanın başı olmakla birlikte ülkedeki en ileri teknolojiye de sahiptir. Onun yardımıyla, kız kardeşini kaçırması için kandıran adamı bulurlar, ancak burada hikâye daha da karmaşık hale gelmeye başlar.

Kitabın son bölümü oldukça karmaşık ve insanı her seferinde daha fazla merak ve belirsizliğe sürükleyen bir girdap gibidir. Ne kadar çok okursanız, o kadar merak edersiniz, tam da merakınız giderilirken yeni bir bilinmezliğe girersiniz. Ve kitabın sonu da bu merak ve bilinmezliğin tam ortasında bitiyor.

Pia Mater – Kitap Açıklaması

PİA MATER, bir roman ancak bildiğimiz romanlardan çok farklı. Yazarın tanımlaması ile o bir Nöro-Roman. Bir sinirbilimci olan Serkan Karaismailoğlu daha önce yayımlanmış olan Kadın Beyni Erkek Beyni ve Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum adlı kitaplarından sonra ilk defa bir roman denemesiyle okuyucunun karşısına çıkıyor. Ancak bu kitabında da gene bilim var. Bildiğimiz roman kurgusunun içine ustalıkla yerleştirilen bu bilimsel veriler, roman kahramanlarının eşliğinde bir hikâyeye dönüşüyor.

Macera, bilim ve heyecanlı bir kitap okumak istiyorsanız PİA MATER tam size göre. Elma Yayınevi bir ilki daha buluşturuyor okuruyla; Serkan Karaismailoğlu ve Nöro-Roman…

Nöro-Roman: Sinirbilimsel gerçeklerin, belli bir kurgu ve hayali karakterler eşliğinde okuyucuya sunulduğu bir roman türüdür.

Adam bir türlü anlamıyordu. Beyin üzerine onlarca kitap ve araştırma okumuştu. Bu konuda kendisini önemli bir şekilde geliştirmişti ama gene de anlayamıyordu. Nasıl olur da bir başka insanı bu kadar net içinde hissedebilirdi ki. Onu gördüğü her an, sahip olduğunu sandığı bütün organlarının aslında ne kadar bağımsız ve başına buyruk olduklarını bir kez daha algılıyordu. Yıllardır beraber yaşadığı kalbi artık başkası için atıyordu, beyni desen çoktan olay yerini terk etmişti. Kendi hücreleri bile dinlemiyordu adamı. Bir insanın hücresi neden bir başkası için kendi vücuduna ihanet ederdi ki… Ama adam bir şeyden çok emindi. Tüm hücrelerinin kendisini terk edeceğini de bilse, onu gördüğü tek bir anı bile dünyada hiçbir şeye değişmezdi

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular