Koca Ren

Koca Ren – Fakir Baykurt

Tür:Roman
Yazar:Fakir Baykurt
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Literatür Yayınları
Karakterler

Adem: Adem Almanya’da işçi olarak çalışmaya gelen Salim Sarıkaya’nın oğludur. Daha on dördünde dertlerin altında ezilmiş, güzel gözlü bir delikanlıdır.

Salim Sarıkaya: Askerden sonra Almanya’ya yazılmış ve işçiliği çıkınca Almanya’ya gelip, çocuklarını okutmak için mücadele eden bir adamdır.

Adnan: Sarıkaya ailesinin en büyük derdidir.

Gül: Adem ile duygusal ilişki yaşayan Fuhuş batağında bir kadındır.

Kenan: Gül’e her türlü kötülüğü yapan kişidir. Roman sonunda polis tarafından kovalanırken Ren Irmağı’nda boğulur.

Konusu

Salim Sarıkaya ve ailesinin Almanya’daki deneyimleri ve Türk çocuklarının Alman eğitim sisteminde karşılaştıkları zorluklar konu edinir.

Koca Ren Özeti

Askerliğini yaptıktan sonra Almanya’ya mektup yazan Salim Sarıkaya, isminin çıkması sonucu Almanya’ya gelip çalışmaya başlar. Oğlu Adem, romanın bazı yerlerinde babasının bir korkak olduğunu belirtir. Sarıkaya ailesinin en büyük endişesi oğulları Adnan’ın Türkiye’de yaşadıklarıdır. Adnan’ı okumak için Türkiye’ye bırakan aile, onun Dev-Genç üyesi olduğu için ölüm döşeğinde olduğunu öğrenir. Hacer’in hayattan en büyük beklentisi oğlunun idamdan kurtulup okulu bitirmesidir. Koca Ren, Alman ve Türk eğitim sistemlerinin karşılaştırıldığı ve Almanya’daki Türklerin eğitimle ilgili sorunlarının tartışıldığı bir romandır. Salim Sarıkaya eğitime düşkündür ve oğlunu okutmak ister. Ancak Almanya’da ikinci sınıf olarak görüldüğü için amacına tam olarak ulaşamaz. Bay Toprak olumsuz bir öğretmen, Türkan Gümüş ise olumlu bir öğretmendir. Romanda Adem’in okuldaki sorunları, Adnan’ın hapisteki günleri ve Hacer’in oğlunu kurtarmak için sürekli Türkiye’ye gelişi anlatılırken, Adem’in fuhuşa sürüklenen Gül ile olan duygusal ilişkisi ön plana çıkar. Gül’ü bu bataklığa sürükleyen Kenan, romanın sonunda polis tarafından kovalanırken Ren Nehri’nde boğulur.

Duisburg Üçlemesi

Fakir Baykurt’un siyasi sebeplerle göç ettiği ve ömrünü tamamlandığı Almanya’da yazdığı, Almanya’ya göç edenlerin hikâyelerini anlatan ve alman endüstri birliği yazın ödülü sahibi yapan üçleme:

1. Yüksek Fırınlar2. Koca Ren3. Yarım Ekmek

Koca Ren – Kitap Açıklaması

Almanya’da bir işçi çocuğudur Adem. Daha on dördünde dertlerin altında ezilmiş, güzel gözlü bir delikanlıdır. Memleket özlemi, daha doğrusu, memlekette kalan sevdiklerinin özlemi yakar yüreğini. En çok da darağacına gönderilmek istenen, siyasi suçlu Adnan Abi’si için yanar. Yetmezmiş gibi, okulda da işler iyi değildir. Ne öğretmeni sever onu, ne de sıra arkadaşı Melanie. Memleketteki o zehir gibi çocuk gitmiş, yerine zayıfları inci gibi dizen Adem gelmiştir.

İçine kapanır günbegün. Biraz açılsın, sosyalleşsin diye, babası onu Kenan isminde bir hemşerisinin yanına katar. Sağlam pabuç değildir bu genç adam. Zaten Adem de ondan pek hoşlanmaz. Ama Kenan’ın kendisiyle birlikte uçuruma sürüklediği kederli güzel Gül ile vicdanlı bir genç olan Cemal’e hemen ısınır içi. Günler işte böyle gelip geçerken, dertlerini paylaştığı tek bir dostu vardır Adem’in: Ren Nehri. Fırsat buldukça kıyısında uzun uzun yürüyüp, içinde ne var ne yoksa döker nehre. Bir gün mutluluklarını da paylaşabilmek umuduyla…

Fakir Baykurt Almanya’da kaleme aldığı Duisburg üçlemesinin bu ikinci kitabında, dizinin diğer romanları Yüksek Fırınlar ve Yarım Ekmek de olduğu gibi yine işçi ailelerinin sorunlarına değiniyor. Ancak bu kez sorunları, yine o her zamanki sahici, sıcak ve buruk bir tat bırakan üslubuyla, ikinci kuşağın gözünden anlatıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular