Ana SayfaRomanBir Kürt Sevdim

Bir Kürt Sevdim

Bir Kürt Sevdim – Dilek Bilgic Esen

Tür:Roman
Yazar:Dilek Bilgic Esen
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Müptela Yayınları
Karakterler

Gülşah: Balıkesirli Üniversiteli genç ve güzel kız

Şahin: Diyarbakırlı Üniversiteli yakışıklı bir delikanlı

Konusu

Kültürel farklılıklar nedeniyle birbirlerini sevmelerine rağmen kavuşmalarının önünde ırk farklılığı gibi engeller yer alan ve bu mücadeleyle baş etmek zorunda kalan iki genç çiftin hikayesi.

Bir Kürt Sevdim Özeti

Balıkesirli Gülşah adındaki kızın, üniversite şenliklerinde esmer Diyarbakırlı Şahin’i görüp hoşlanmasıyla başlar. Gülşah o andan itibaren hep Şahini düşünür. Bir gün Şahin’i türkü kafede sahne alırken görür. O günden sonra bir süre Şahin’i göremez. Yaz tatili araya girer ve yeniden eğitim hayatı başladığında Şahin’i yine o kafede görür ve kendisine açılır. Şahin de ona karşı boş olmadığını fakat ırk meseleleri dolayısıyla sorun yaşayacaklarından bahseder. Ancak Gülşah ailesinin çağdaş ve gerici olmadığını ve sorun olmayacağını bildirir. O zamandan sonra ikili sevgili olur. Artık sürekli beraber gezen çift, birbirleriyle mutlu bir birliktelik yaşamaktadır. Sonunda Şahin’in mezuniyeti gelir çatar ve Gülşah onu yalnız bırakmaz. Şahin memleketine döner. İkili kendi aralarında anlaştıktan sonra durumu annesine söyler. Ve annesinin de bu durumu babasına iletmesini ister. Ancak babası Şahin’i Kürt olduğu için istemez. Gülşah bu duruma çok üzülür ve Şahin ile yaptıkları konuşma aklına gelir. Babasının böyle düşüneceğini bilememiştir. Şahin de Gülşah’ı sık sık arayarak ne zaman istemeye geleceklerini sorar. Gülşah onu sürekli oyalamaktadır. Ardından babasını ikna etme çabasına girer ancak bir türlü başaramaz. Gülşah pes etmez ve Şahin’e istemeye gelmelerini söyler. Şahin ve ailesi kız istemeye gelir ve babasının sert tutumuyla karşılaşırlar. Konu açıldığında da babası kızı vermek istemediğini dile getirir. Daha sonra Şahin ve ailesi memlekete dönerler. Gülşah perişan olmuştur ve Şahin onun telefonlarına cevap dahi vermez. Bir veda bile etmeden ayrılmışlardır. Gülşah’ın durumu fenalaşınca teyzesi daha fazla dayanamaz ve onu psikiyatriste götürür.

Uzun bir tedavi döneminin ardından kendine gelir ve Gülşah sonunda Şahin’in memleketinde öğretmenlik yapmaya karar verir. Oraya yerleşir ve düzenini kurar.  Şahin’in yengesine gidip hakkında bilgi almaya çalışsa da akrabaları sıcak karşılamaz. Öğretmenliğe devam ettiği sırada Şahin’den bir telefon gelir ve Fransa’da olduğunu birkaç gün içerisinde döneceğini söyler. Buluştuklarında ilk günkü gibi heyecanladırlar. Şahin ona bu buluşmanın bir veda olduğunu söyler. Gülşah ise hayal kırıklığına uğrar. Vedalaşırlar ve ikisi de yoluna gider. Tekrar buluşurlar ve Şahin, Gülşah’a umut verir. Ancak onu uzun süre aramaz. Ve bir gün yengesine onu aratarak bir daha ebediyete kadar olamayacaklarını iletmesini ister. Bunu duyan Gülşah ise perişan olur. Yeniden psikolojik sorunlu olduğu zamana döner. Yeniden tedavi gören Gülşah bir süre sonra iyileşir. En büyük hayali olan mutlu bir yuva kurma hayalini gerçekleştirmek için Can adlı adamın evlilik teklifini kabul eder. Gülşah, genç adama geçmişini anlatır ve ona bunu kabullenip kabullenemeyeceğini sorar. Can onu kabul eder. Evlenir ve hamile kalır. Hamile olduğunu öğrendiği gün Gülşah’ın telefonu Şahin tarafından ısrarla aranır. Sonunda telefonu açar ve buluşmaya karar verirler. Şahin ona bir takım itiraflarda bulunur. O son ayrılık günlerinde neden onu aramadığını ve durumun gerektirdiklerinden bahseder. Gülşah bir süre bekledikten sonra sonunda kendini toparlar ve Şahin’e artık evlendiğini ve hamile kaldığını söyler.  Şahin bu durum karşısında ne diyeceğini bilemez ve şok geçirir. Çift bir daha buluşmamak adına sonsuza dek veda ederek ayrılırlar.

Kısa Bilgiler
  • Birt Kürt Svedim Romanı kitapseverler tarafından araştırılıyor.
  • 16 Şubat 2021 yılında piyasaya çıkan kitap 272 sayfalık bir romandır.
  • Bu yazıda romana dair bilgileri bulabilirsiniz.

Bir Kürt Sevdim – Kitap Açıklaması

“Ben Diyarbakırlıyım Gülşah” dedi sanki işlediği bir kabahati dile getirir gibi. “Sense Balıkesirli!” diyerek şaşkınlığımı ikiye katladı. Adımla hitap edişi, memleketimi bilişi? Bu nasıl işti?

“Adımı biliyorsun, memleketimi de? Ama ben henüz söylememiştim.”

“O gece bir tek sen âşık olmadın Gülşah.”

“Peki, madem sadece ben âşık olmadıysam, neden olmaz diyorsun?”

“Çünkü biz seninle ülkenin batısıyla doğusuyuz, çünkü biz farklı kültürlerin çocuklarıyız. Çünkü biz bitmeyen bir kavganın bitmeye mahkûm aşkıyız. Olmaz Gülşah, olmaz.”

Bu kitapta Diyarbakırlı yakışıklı Şahin ile Balıkesirli güzeller güzeli Gülşah’ın İzmir Ege Üniversitesi’nde tanışmalarıyla başlayıp yıllarca süren gerçek bir aşk hikâyesini okuyacaksınız.

Gülşah ve Şahin ülkemizde yaşanmış binlercesinden sadece biri. Gülşah’ın sevgiyle harmanlanmış anılarında yolculuk ederken bu aşka imreneceksiniz. Onlarla beraber ağlayacak ve belki de sinirlenip isyan edeceksiniz. Bu aşkın içinde kendinizden, çevrenizden mutlaka bir şeyler bulacaksınız. Çünkü bu kitap biraz sen, biraz ben, biraz da öteki. Bir Türkiye mozaiği…

“Sarışın bir kızla esmer yakışıklı bir adam yürüyordu yan yana, yana yana.”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
13 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hale SENOCAK
Hale SENOCAK
Ziyaretçi
2 yıl önce

Sevdim seviyorum 😀

Musa Bayrak
Musa Bayrak
Ziyaretçi
2 yıl önce

Tam olarak beni anlatan bir hlkaye olmus 🙌🙌

Karalı Mehnet
Karalı Mehnet
Ziyaretçi
1 yıl önce

Her ne kadar farklılıkları konu edinse de şu zamanda artık bu durumların pek dikkate değer olduğunu düşünmüyorum ancak aşk hikayesinin anlatısı çok iyi türk ediyorum

leyla
leyla
Ziyaretçi
1 yıl önce

Bumudur aşk ,sırdan iki insan ne yapmişlar ki aşklari icin de aşk kitabı yazılmış.

isimsiz
isimsiz
Ziyaretçi
Yanıtla  leyla
1 yıl önce

Aşkı yaşamayan nerden bilsin.

Eda
Eda
Ziyaretçi
Yanıtla  leyla
6 ay önce

Sonuçta bu da bir yaşanmışlık ve belkide hala devam eden ama bizim duymadığımız konular ve bu konuların bir kitapla dile gelmesi

Melisalhrn
Melisalhrn
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok merak ediyorum şu an ikisi ne haldeler şahin evlendi mi? acaba gülşahin kızı kaç yaşında ikisi kaç yaşında ?şahin bu kitabı gördü mü okudu mu? keşke ögrenebilsem bu dünyada kavusamadiniz ama inşallah diğer dünyada kavuşursunuz okurken ağladım. Sonlara doğru

Melisa
Melisa
Ziyaretçi
1 yıl önce

Umarım şu an kizinla mutlusundur gülşah

Beyzanur
Beyzanur
Ziyaretçi
1 yıl önce

Söyleyecek birşey bulamıyorum bunu yazarken bile gozyaslarima hakim olamıyorum ilk defa böyle bir kitap okuyorum umarım ikinizde şu anda çok mutlusunuzdur.

Nazlıcan
Nazlıcan
Ziyaretçi
Yanıtla  Beyzanur
1 yıl önce

Değiller çünkü gülşah kocası candan şiddet görüyo kızı için herseye katlanıyo ayrılmayı da düşünmüyomus kızı için benim merak ettiğim Şahin ne durumda kitaptan haberi var mi

Mem
Mem
Ziyaretçi
Yanıtla  Nazlıcan
1 yıl önce

kesinlikle yazarın prim kasmak için yazdığı bir senaryo. Kitap sadece duygusallığı ele alıp okuyucuya aktarılması için yazılmış. Madem öyle kitabın çoğu gelirini Gülşah’a yada şahine versin.

Eda
Eda
Ziyaretçi
Yanıtla  Nazlıcan
6 ay önce

Nerden biliyorsunuz ki tanıyor gibi yazmışsınız

Mem
Mem
Ziyaretçi
1 yıl önce

Bence yazarın prim kasmak ve maddi beklenti ile olayları abarttıkça abartan bir ruh haliyle yazdığı bir kitap. İsimler kesinlikle yalan ayrıca Selda gülşahın babası teyzesi bu kitap sayesinde ulaşırdı Gülşah’a. Gülşah kendisi çıkıp açıklama yapmadan kimse inanmaz. Çok fazla abartı var çünkü.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular