Bir Kürt Sevdim

Bir Kürt Sevdim – Dilek Bilgic Esen

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanDilek Bilgic Esen2021
Karakterler

Gülşah: Balıkesirli Üniversiteli genç ve güzel kız

Şahin: Diyarbakırlı Üniversiteli yakışıklı bir delikanlı

Konusu

Kültürel farklılıklar nedeniyle birbirlerini sevmelerine rağmen kavuşmalarının önünde ırk farklılığı gibi engeller yer alan ve bu mücadeleyle baş etmek zorunda kalan iki genç çiftin hikayesi.

Bir Kürt Sevdim Özeti

Balıkesirli Gülşah adındaki kızın, üniversite şenliklerinde esmer Diyarbakırlı Şahin’i görüp hoşlanmasıyla başlar. Gülşah o andan itibaren hep Şahini düşünür. Bir gün Şahin’i türkü kafede sahne alırken görür. O günden sonra bir süre Şahin’i göremez. Yaz tatili araya girer ve yeniden eğitim hayatı başladığında Şahin’i yine o kafede görür ve kendisine açılır. Şahin de ona karşı boş olmadığını fakat ırk meseleleri dolayısıyla sorun yaşayacaklarından bahseder. Ancak Gülşah ailesinin çağdaş ve gerici olmadığını ve sorun olmayacağını bildirir. O zamandan sonra ikili sevgili olur. Artık sürekli beraber gezen çift, birbirleriyle mutlu bir birliktelik yaşamaktadır. Sonunda Şahin’in mezuniyeti gelir çatar ve Gülşah onu yalnız bırakmaz. Şahin memleketine döner. İkili kendi aralarında anlaştıktan sonra durumu annesine söyler. Ve annesinin de bu durumu babasına iletmesini ister. Ancak babası Şahin’i Kürt olduğu için istemez. Gülşah bu duruma çok üzülür ve Şahin ile yaptıkları konuşma aklına gelir. Babasının böyle düşüneceğini bilememiştir. Şahin de Gülşah’ı sık sık arayarak ne zaman istemeye geleceklerini sorar. Gülşah onu sürekli oyalamaktadır. Ardından babasını ikna etme çabasına girer ancak bir türlü başaramaz. Gülşah pes etmez ve Şahin’e istemeye gelmelerini söyler. Şahin ve ailesi kız istemeye gelir ve babasının sert tutumuyla karşılaşırlar. Konu açıldığında da babası kızı vermek istemediğini dile getirir. Daha sonra Şahin ve ailesi memlekete dönerler. Gülşah perişan olmuştur ve Şahin onun telefonlarına cevap dahi vermez. Bir veda bile etmeden ayrılmışlardır. Gülşah’ın durumu fenalaşınca teyzesi daha fazla dayanamaz ve onu psikiyatriste götürür.

Uzun bir tedavi döneminin ardından kendine gelir ve Gülşah sonunda Şahin’in memleketinde öğretmenlik yapmaya karar verir. Oraya yerleşir ve düzenini kurar.  Şahin’in yengesine gidip hakkında bilgi almaya çalışsa da akrabaları sıcak karşılamaz. Öğretmenliğe devam ettiği sırada Şahin’den bir telefon gelir ve Fransa’da olduğunu birkaç gün içerisinde döneceğini söyler. Buluştuklarında ilk günkü gibi heyecanladırlar. Şahin ona bu buluşmanın bir veda olduğunu söyler. Gülşah ise hayal kırıklığına uğrar. Vedalaşırlar ve ikisi de yoluna gider. Tekrar buluşurlar ve Şahin, Gülşah’a umut verir. Ancak onu uzun süre aramaz. Ve bir gün yengesine onu aratarak bir daha ebediyete kadar olamayacaklarını iletmesini ister. Bunu duyan Gülşah ise perişan olur. Yeniden psikolojik sorunlu olduğu zamana döner. Yeniden tedavi gören Gülşah bir süre sonra iyileşir. En büyük hayali olan mutlu bir yuva kurma hayalini gerçekleştirmek için Can adlı adamın evlilik teklifini kabul eder. Gülşah, genç adama geçmişini anlatır ve ona bunu kabullenip kabullenemeyeceğini sorar. Can onu kabul eder. Evlenir ve hamile kalır. Hamile olduğunu öğrendiği gün Gülşah’ın telefonu Şahin tarafından ısrarla aranır. Sonunda telefonu açar ve buluşmaya karar verirler. Şahin ona bir takım itiraflarda bulunur. O son ayrılık günlerinde neden onu aramadığını ve durumun gerektirdiklerinden bahseder. Gülşah bir süre bekledikten sonra sonunda kendini toparlar ve Şahin’e artık evlendiğini ve hamile kaldığını söyler.  Şahin bu durum karşısında ne diyeceğini bilemez ve şok geçirir. Çift bir daha buluşmamak adına sonsuza dek veda ederek ayrılırlar.

Bir Kürt Sevdim – Kısa Bilgiler

  • Birt Kürt Svedim Romanı kitapseverler tarafından araştırılıyor.
  • 16 Şubat 2021 yılında piyasaya çıkan kitap 272 sayfalık bir romandır.
  • Bu yazıda romana dair bilgileri bulabilirsiniz.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 11 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuKöylüler
Sonraki KonuFakir Kene

Benzer Konular

2 YORUM

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hale SENOCAK
Hale SENOCAK
4 ay önce

Sevdim seviyorum 😀

Musa Bayrak
Musa Bayrak
1 ay önce

Tam olarak beni anlatan bir hlkaye olmus 🙌🙌

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular