Ana SayfaRomanKaranlık Dükkanlar Sokağı

Karanlık Dükkanlar Sokağı

Karanlık Dükkanlar Sokağı – Patrick Modiano

Tür:Roman
Yazar:Patrick Modiano
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Guy Roland: Hikâyenin ana karakteridir. Savaş sırasında hafızasını kaybeder ve roman boyunca özel dedektif olarak çalışarak geçmişini kurtarmaya çalışır.

Constantin van Hutte: Guy’a yeni kimliğini veren dedektiflik bürosunun başıdır. Hikâyenin başlarında Nice’e emekli olur.

Paul Sonachidtze: Guy’ın yolculuğundaki başlangıç ​​noktasıdır.

Jean Heurteur: Bir lokantacı ve Sonachidze’nin arkadaşıdır.

Bay. Styoppa de Dzhagorev: Bir Rus göçmenidir.

Gay Orlov: Başka bir Rus göçmenidir. Aşırı dozda uyuşturucudan ötürü ölür.

Waldo Blunt: Gay Orlov’un piyanist kocasıdır.

Claude Howard de Luz: Freddie Howard de Luz’un kuzenidir.

Freddie Howard de Luz – Pedro’nun arkadaşıdır. Gay Orlov’un ikinci kocasıdır.

Robert: Howard de Luz arazisinin bahçıvanıdır.

Denise Coudreuse: Fransız model ve kahramanın savaş sırasındaki kız arkadaşıdır.

Konusu

Karanlık Dükkânlar Sokağı, korkunç bir olaydan sonra hafızasını kaybeden ve yeni hayatında dedektif olan Roland’ın geçmişini arayışını konu alıyor.

Dünya Savaşı dönemi Fransa’sının buhran döneminde halkın yaşadığı sorunları bireysel ve sosyolojik olarak sunmaktadır.

Karanlık Dükkanlar Sokağı Özeti

Guy Roland, 1965’te başlayan hikâyenin başlangıcından on yıl önce hafızasını kaybetmiş bir dedektiftir. İşvereni Hutte, sekiz yıldır çalıştığı dedektiflik bürosunu emekli edip kapattığında, Roland bir arayış içine girer. Kendi kimliğini, Araştırmaları, İkinci Dünya Savaşı sırasında durmuş gibi görünen bir hayatın ipuçlarını ortaya çıkarır.

Paris’te Pedro McEvoy takma adıyla yaşayan ve Dominik Cumhuriyeti elçiliği için çalışan Selanik’ten bir Yunan Yahudi’si olan Jimmy Pedro Ster ve birkaç arkadaşı (Denise Coudreuse, bir Fransızhayatını paylaşan model; Mauritiuslu bir İngiliz vatandaşı olan Freddie Howard Luz; Rus asıllı Amerikalı dansçı Gay Orlov ve hepsi düşman uyruklu olan eski bir İngiliz jokey olan André Wildmer, Alman işgali sırasında kendileri için tehlikeli hale gelen Paris’ten kaçmak için Megève’e gider. Denise ve Pedro İsviçre’ye kaçmaya çalışırlar ve onları dağlarda terk eden, onları ayıran ve karda kaybolan bir kaçakçıya para öder.

Hafızasını kısmen toparlayan Guy Roland, savaştan sonra Polinezya’da yaşamaya başlayan Freddie’yi aramaya gider. Bora Bora’ya vardığında Freddie’nin ya denizde kaybolmuş ya da kendi isteğiyle ortadan kaybolduğunu öğrenir. Romanın sonunda, geçmişine ait son ipucunun peşine düşmek üzeredir.

Karanlık Dükkanlar Sokağı – Kitap Açıklaması

Gizemli bir kaza sonucunda hafızasını kaybeden ve geçmişini ardında bırakıp özel dedektiflik yapmaya başlayan Guy Roland, on yıl sonra geçmişiyle yüzleşmeye, gerçek kimliğini keşfetmeye karar verir. Bu arayışta karşısına bazı ipuçları, birtakım insanlar, eski fotoğraflar, kilitli kapılar, adresler ve telefon numaraları çıkar. Belleğinin karanlık dehlizlerinde el yordamıyla ilerleyen dedektif, bazı gerçeklere ulaştığını düşündüğü anda çıkmaz sokaklara sapar. Ancak arayışı asla sona ermez, anı kırıntıları bu yolda ona ışık tutan işaret fişekleridir.

Yayımlandığı yıl Goncourt Ödülü kazanan Karanlık Dükkânlar Sokağı, Nobel Komitesi tarafından çağımızın Proust’u olarak gösterilen Patrick Modiano’nun yazınını kavramak için anahtar niteliğinde bir roman. İşgal dönemi Fransa’sının etkilerinden kurtulamamış insanların bireysel ve kolektif yazgısını anlatan çarpıcı bir tanıklık.

“Modiano gerçek bir yaratıcı.”

 Adam Thirlwell

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular