Ana SayfaRomanDavid Copperfield

David Copperfield

David Copperfield – Charles Dickens

Tür:Roman
Yazar:Charles Dickens
Yayınlanma Tarihi:1849
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

David: Romanın ana karakteridir. Küçük yaşlarda babasını kaybeden, halası tarafından okutulup büyütülen çocuktur.

Agnes: Avukatın kızı ve David’in ilgi duyduğu kızdır

Bayan Pegotty: David’in dadısıdır.

Trotwood: David’in zengin halasıdır.

Edward Murdstone: David’in annesini ikinci kez evlendiği eşidir.

Steerforth: David’in Salem yurdundaki arkadaşıdır.

Konusu

David Copperfield genç yaşta yetim kalır. Zor hayatının ve sonunda mutluluğa ulaşmasının hikâyesini anlatıyor. Hep mutluluğun peşinden koşmak, zorluklarla yüzleşmek ve pes etmemek kavramlarının önemini de ayrıca vurgular.

David Copperfield Özeti

Küçük David’in hayatı daha doğmadan olumsuzluklarla başladı. Babası 1800’de annesi David’e hamileyken İskoçya’da ölür. Sonra annesi tüm dünyada yalnız kalır. Ev işlerine yardım eden Bayan Pegotty, gelecekte David’in dadısı olacaktır. Beklenen gün gelir ve David dünyaya gözlerini açar. Halası Trotwood zengin bir kadındır. Ancak, en başından beri erkek kardeşi ve David’in annesinin evliliğine karşıydı. Trotwood, David’i doğduğunda almaya gelir, ancak erkek olduğunu duyunca bu fikirden vazgeçer. Çünkü Trotwood erkeklerden nefret eder. Bunun üzerine David’in dadı Pegotty ve annesi yeni bir hayata başlarlar. David büyür ve okula başlar. Her şey mutlu ve normal bir şekilde devam ederken, bir gün annesi eve bir adamla gelir. Edward Murdstone, David o adama karşı çok önyargılıdır ve kalbi ona asla ısınmaz. Annesi bu adamla evlenmek ister. Bayan Pegotty ve David buna itiraz etse de annesi kararlıdır. Zamanla, Bay Murdstone ve annesi evlenirler. Murdstone gerçek yüzünü gösterir ve David’i evinde istemez. Yatılı okula vermeye karar verir. Ayrıca Bayan Pegotty’yi de görevden alır. Ancak annesinin ısrarı üzerine Pegotty’nin evinde kalmayı kabul eder. David, Londra’daki yatılı okula gönderilir.

David Salem yurdunda Steerforth adlı bir arkadaş edinir. Yurda alışır. Salem yurdunda ilk yılını bitirdiğinde dadısının memleketi Yarmouth’ a gider. Orada yeni dostlar edinir, balık tutar, Pegotty’ nin ailesini çok sever. Sonra evine döner. Eve geldiğinde bir kardeşi olduğunu öğrenir ve çok sevinir. Onunla bol bol vakit geçirir. Ancak annesi çok hastadır ve David okula gitmeden bir gün önce vefat eder. Annesi ölünce Murdstone, David’ in okumasına izin vermez ve onu bir arkadaşının yanına çalışmaya gönderir. David bu karara karşı gelemez ve gider. Bir süre çalıştıktan sonra patronu hapse girer. David ortada kalır ne yapacağını bilemez ve halasına gitmeye karar verir. Halası onu yanına alır, korur ve okuluna devam etmesini sağlar. Ancak okul halasının evine uzak olduğundan, halasının avukat olan bir arkadaşında okul süresi boyunca kalır. Avukatın Agnes adında bir kızı vardır ve David ile birbirlerinden etkilenirler. Avukat sarhoş biridir ve işlerini yürütemez. Yardımcısı işlere bakar ama avukatı dolandırır. David okulu bitince avukat olur ve bu konuda kendini geliştirir.

Bir büroda başka bir avukatın yanında çalışmaya başlar. Avukat David’ i çok sever, başarılı olduğunu düşünür. David’ de işine ve hayatına alışmıştır. Avukatın Dora adında bir kızı vardır ve David ona ilk görüşte âşık olur. Bunu duyan Dora’nın babası David’ i suçlar ona çok kızar ve sinirleri yıpranır. Kalbi buna dayanamaz ve kriz geçirerek ölür. David Dora’ ya sahip çıkar ve onu korur. Avukatın yerine geçerek işlerini yürütür. Dora ile evlendikten bir yıl sonra Dora çok hastalanır ve vefat eder. David boşlukta kalır, halasının yanına tekrar döner. Bu arada ilk aşkı Agnes’de sorunlarla mücadele ediyordur. David sarhoş avukatın iyileşmesine ve işlerini yürütmesine yardımcı olur. Bu arada Agnes’ e açılır ve duygularını dile getirir. Agnes’ de David’ i çok seviyordur ve evlenirler. Daha mutlu ve sorunsuz bir gelecek onları bekler.

David Copperfield – Kitap Açıklaması

Sanayi Devrimi döneminin en büyük yazarlarından olan Charles Dickens (1812-1870), Londra’da doğdu. O dönem İngiltere’sinin sosyal kötülüklerini ve aşağı halk tabakalarını ustaca betimleyen romanlarıyla haklı bir üne kavuştu.

Kimsesiz çocuklar ve çocuk emeğinin sömürüsü, İngiliz eğitim sisteminin zorbaca disiplinini romanlarının başlıca izleği haline getiren Dickens, asıl ününe David Copperfield’le kavuştu. Karakterlerinin ölümsüzlüğü, aşağı halk katmanlarının içtenlikli dostluğu, burjuvaların katlanılmaz sevimsizliklerini işleyen bu yapıtıyla Dickens’i biraz daha seveceksiniz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular