Kara Kitap

Kara Kitap – Orhan Pamuk

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanOrhan Pamuk1990
Karakterler

Galip: Romanın ana karakteri olan bir Avukattır. Sıradan bir yaşamı vardır. Ancak eşinin kendisini terk etmesiyle hayatı karmaşık bir hal almaya başlar.

Rüya: Galip’in amcası kızı ve eşidir. Bir gün birden bire Galip’i terk eder. Romanda nesnel varlığı olmayan ve ayrılırken geride 19 kelimelik bir mektup bırakan bir karakterdir.

Celal:  Rüya’nın Üvey abisi ve Gazetecidir. Rüya ile birlikte kendisi de ortadan kaybolmuştur. Romanın kurgusuna varlığı ile değil yazılarıyla yön verilmektedir.

Konusu

Kara Kitap, amcasının kızı ile evli olan Galip’in, karısının ve üvey kardeşi Celal’in aniden ortadan kaybolmaları üzerine geçen olayları ele almaktadır.

Kara Kitap Özeti

Galip, amcasının kızı Rüya ile evlidir. Rüya, gecenin geç saatlerine kadar bir polisiye romanı okuduğu bir günün sabahı Kocası Galip’ten terk eder. Giderken ardından ayrıca bir mektup bırakır. Galip romanda Rüya ile okul yıllarında tanıştığını anlatır. Ayrıca Galip Celal’in yakın arkadaşıdır. Celal ise Türkiye’nin tanıdığı bir köşe yazarıdır. Galip karısının onu neden terk ettiğine dair çeşitli izler bulmaya başlar. Rüya’nın ilk eşinin peşine düşer. Ona dönmüş olabileceğini düşünüyor. Ama evinde bulamaz. Bu sürecin ardından Galip’in Rüya arayışı romanın sonuna kadar anlatılır. Üvey kardeşi gazeteci Celal de Rüya ile birlikte ortadan kaybolur. Galip, Celal ile birlikte olduğunu düşünmeye başlar, Celal’in evinin anahtarlarını bulur ve evine gider. Celal’in yerine geçip Celal olduğunu düşünenlerle konuştuğu olaylar oluyor. Romanın sonunda Celal öldürülür. Polis, Celal’i öldüren kişinin berber olduğunu düşünerek onu yakalar. Berber idam edilir Galip Rüya’yı bulamaz ve Celalin gazetesindeki köşesinde yazılar yazmaya devm ederek yazarlığa yönelmeye başlar.

Kara Kitap – Kısa Bilgiler

  • Kitap Şeyh Galip’in Hüsn ü Aşk adlı eserinin günümüze uyarlanmış halidir.
  • Kara Kitap, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un 1990 yılında yayımlanan romanıdır.
  • Kitabın temelinde kimlik meselesi üzerinde durulmuştur, Galip’in, Celal’in yerine geçtiği kısımlarda bu açıktır.
  • Orhan Pamuk’un bu romanı dünya çapında çokça konuşulmuş, belli başlı dillere çevrilmiş, Pamuk’un daha da ünlenmesine katkıda bulunmuştur.
  • The Sunday Times, İngiltere
    Zengin, yaratıcı, modern bir ulusal destan.’’
  • Nobel Komitesi Başkanı Horace Engdahl
    Pamuk Kara Kitap’la, romanın bir edebi tür olarak hayla hayatta olduğunu, hayla bir potansiyeli ve geleceği olduğunu kanıtladı. Bunları yapan biri ne zamandır çıkmıyordu.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 3.4]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular