Ana SayfaRomanKasvetli Ev

Kasvetli Ev

Kasvetli Ev – Charles Dickens

Tür:Roman
Yazar:Charles Dickens
Yayınlanma Tarihi:1852
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Esther Summerson: Romanın anlatıcı olan tek kadın kahramandır. Esther, Teyzesi; Bayan Barbary tarafından yetim olarak büyütülür. Bu yüzden de ebeveynlerinin kim olduğu hakkında bilgisi yoktur. Bayan Barbary, her yıl Esther’in doğum gününde krizler geçirir ve ona doğumunun kutlama için bir neden olmadığını çünkü kızın annesinin “utanç kaynağı” olduğunu söylüyor. Zalimce yetiştirilmesinden dolayı kendini geri çeker, kendini küçümser ve her önemsiz şey için minnettar olur. Kitaptaki dramanın çoğunu onun gerçek kimliğinin keşfi sağlar. Sonunda Leydi Dedlock ve Nemo’nun gayri meşru kızı olduğu ortaya çıkıyor.

Honoria, Leydi Dedlock: Chesney Wold’un kendini beğenmiş, kibirli metresidir. Yaşanan komploların çoğunu yönlendirendir. Leydi Dedlock evlenmeden önce başka biri ile ilişki yaşar ve çocuğunu doğurur. Leydi Dedlock, çocuğun (Esther Summerson) olduğunu keşfeder ve evlenmeden önce bir sırrı olduğunu ortaya çıkardığı için müşterisi Sir Leicester’den kopmak zorunda hisseden Bay Tulkinghorn’un merakını uyandırır. Onun sakladı bu sırrı romanın sonunda Leydi Dedlock öldürür.

John Jarndyce: Vladimir Nabokov onu “bir romanda anlatılan en iyi ve en iyi insanlardan biri” olarak nitelendirmiştir. Zengin bir adam, Jarndyce ve Jarndyce’in “aile laneti” olarak adlandırdıkları yaramazlık ve insani sefalet karşısında iyilik ve suçluluk kombinasyonundan diğer birçok karaktere yardımcı olur. Esther’e aşık olur ve onunla evlenmek ister ama Bay Woodcourt’a aşık olduğu için ondan vazgeçer.

Richard Carstone:  Açık sözlü ve çekici ama sorumsuz ve tutarsız olan Richard, Jarndyce ve Jarndyce’in büyüsüne kapılır. Kitabın sonunda, Jarndyce ve Jarndyce nihayet kabul ettikten hemen sonra, bir Chancery davasının sonucuna güvenmedeki tedbirsizliğinden dolayı işkence görürler.

Ada Clare: Jarndyce ve Jarndyce’deki başka bir Chancery koğuşudur. Uzak bir kuzeni Richard Carstone’a aşık olur. Daha sonraları gizlice evlenir ve bu evlilikten Richard ile çocuğu olur.

Harold Skimpole: Jarndyce’nin “arkadaşlarına sünger çekme alışkanlığı olan” bir arkadaşıdır. Sorumsuz bencil, ahlaksız ve pişmanlık duymayan bir karakter olan Harold, kendisinden sık sık “çocuk” olarak bahsediyor ve insan ilişkilerini, koşullarını ve toplumu anlamadığını iddia etmektedir.

Lawrence Boythorn: John Jarndyce’nin eski bir arkadaşıdır. Her zaman iyi sözlerle konuşan eski bir askerdir. Ayrıca çok gürültülü ve sert, ama iyi kalpli bir karakterdir.

Sir Leicester Dedlock: Eşinden yaşça daha büyük huysuz bir karakterdir.  Dedlock, Jarndyce ve Jarndyce davasını aile soyundan bir adama layık bir ayrıcalık işareti olarak gören düşüncesiz ve bencil bir muhafazakardır.

Bay Tulkinghorn: Sir Leicester’ın avukatıdır. Müşterilerini sürekli oyalar ama sırları üzerindeki kontrolünün ona verdiği gücün tadını çıkarmaya çalışır. Lady Dedlock’un geçmişini öğrenir ve Sir Leicester’ın itibarını korumak için bu davranışını kontrol etmeye çalışır.

Bay (William) Guppy: Kenge and Carboy’da bir hukuk memurudur. Esther’e karşı sevgi besler ve bir evlilik teklifinde bulunur. Red aldıktan sonra Esther Leydi Dedlock’un annesi olduğunu öğrendikten sonra Bay Guppy ile buluşup geçmişini araştırmayı bırakmasını ister.

Bay George: Londra’da bir atış galerisine sahip olan ve kılıç ve tabanca eğitimcisi olan eski bir askerdir.

Caddy (Caroline) Jellyby:  Esther’in bir arkadaşıdır. Ayrıca annesinin sekreteridir. Caddy kendi görgüsüzlüğünden utanan bir karakterdir. Ancak Esther’in arkadaşlığı ve cesaretlendirmesi onu yüreklendirir. Caddy daha sonraları Prens Turveydrop’a aşık olur ve onunla evlenip bir çocuğu olur.

Krook:  Bir bez ve şişe tüccarı ve kağıt koleksiyoncusudur.

Jo: Sokaklarda yaşayan ve geçiş süpürücüsü olarak geçimini sağlamaya çalışan genç bir çocuktur.. Jo, Nemo’nun gerçek bir bağlantısı olan tek kişidir.

Allan Woodcourt: Esther’i derinden seven bir cerrah ve nazik, şefkatli bir adamdır.

Büyükbaba (Joshua) Smallweed: Tefecidir, kendisine borcu olan ve başkalarına duygusal acı vermekten hoşlanan insanlara merhamet göstermeyen kaba, huysuz bir adamdır.

Bay Vholes: Richard Carstone’u müvekkil olarak alan, ödeyebileceği tüm dava ücretlerini ödeyen ve Jarndyce ve Jarndyce sona erdiğinde onu terk eden bir Chancery avukatıdır .

Kenge: John Jarndyce’yi temsil eden bir avukatıdır. En büyük zaafı, büyük, görkemli ve boş retoriğe olan aşkıdır.

Konusu

Kasvetli Ev, Jarndyce ve Jarndyce’in son derece uzun davalarını çözmek için tartışmalı bir servetten para almak için boşuna bekleyen Jarndyce ailesinin hikayesidir.  Roman, onlarca yıldır karmaşık yasal manevraların devam ettiği İngiliz Yargılama Mahkemesini eleştirel bir şekilde eleştiriyor.

Kasvetli Ev Özeti

Sir Leicester Dedlock ve eşi Honoria, Chesney Wold’daki mülkünde yaşıyor. Leydi Dedlock, vasiyetnamelerden birinin altında bir lehtardır. Aile avukatı Bay Tulkinghorn’un bir ifadeyi okumasını dinlerken, kopyanın üzerindeki el yazısını tanır. Bu durum onu ​​o kadar etkiler ki, Bay Tulkinghorn fark eder ve araştırır. Londra’da sadece “Nemo” olarak bilinen bir polisin izini sürer. Nemo kısa süre önce ölür ve onu tanıyan tek kişi bir sokak süpürücüsü, Jo adında, Tom-All-Alone’s (“Nemo”) olarak bilinen şehrin özellikle acımasız ve yoksulluk çeken bir bölümünde yaşayan fakir bir evsiz çocuktur.

Esther Summerson sert Bayan Barbary tarafından büyütüldü ve ona “Annen Esther, senin utancın ve sen de onundu” dedi. Bayan Barbary öldükten sonra John Jarndyce, Esther’in koruyucusu olur ve şans avukatı “Sohbet”, Kenge’i geleceğinin sorumluluğunu üstlenmesi için görevlendirir. Altı yıllık okuldan sonra Esther, Bleak House adlı evine taşınır. Jarndyce aynı anda diğer iki koğuşun, Richard Carstone ve Ada Clare’in (hem kendisinin hem de birbirlerinin uzak kuzenleri olan) velayetini üstlenir. Jarndyce ve Jarndyce’deki vasiyetnamelerden birinin lehtarlarıdırlar; onların vasisi, başka bir iradenin yararlanıcısıdır ve iki irade çatışır. Richard ve Ada yakında aşık olurlar, ancak Jarndyce maça karşı çıkmasa da, Richard’ın önce bir meslek seçmesi gerektiğini şart koşar. Richard önce tıp alanında bir kariyer dener ve Esther, Richard’ın öğretmeninin evinde bir doktor olan Allan Woodcourt ile tanışır. Richard, Jarndyce’den ve Jarndyce’nin çözümünden yararlanma olasılığından bahsettiğinde, John Jarndyce ona “aile laneti” dediği şeye asla inanmaması için yalvarır. Richard, kariyerini hukuka çevirmeye karar verir. Daha sonra tekrar değişir ve parasının geri kalanını bir askeri subay olarak komisyon satın alırken harcar.

Leydi Dedlock, hizmetçisi Matmazel Hortense kılığına girmiş taklitçiyi de araştırıyor. Lady Dedlock, Jo’ya onu Nemo’nun mezarına götürmesi için ödeme yapar. Bu arada, Bay Tulkinghorn, Leydi Dedlock’un Sir Leicester’ın çıkarlarını tehdit edebilecek bir sırrı olduğundan endişeleniyor ve sürekli onu izliyor, hatta hizmetçisini casusluk yapması için görevlendiriyor. Ayrıca, Nemo’yu Dedlock’lara bağlayabilecek her şeyi ortadan kaldırmak için Jo’yu şehir dışına çıkarmak için Müfettiş Kovası’nı görevlendirir.

Esther, birçok meslekte başarısız olan Richard’ın, vasisinin tavsiyesini görmezden geldiğini ve Jarndyce ile Jarndyce’i hem kendisi hem de Ada lehine bir sonuca götürmeye çalıştığını ve John Jarndyce ile düştüğünü öğrenir. Bu süreçte Richard tüm parasını kaybeder ve sağlığı düşer. O ve Ada gizlice evli ve Ada hamile. Bay Woodcourt, bir gemi enkazından kurtulduktan sonra İngiltere’ye döndüğünde, Esther’in eşsiz bir aşkı vardır ve şekil bozukluğuna rağmen ona eşlik etmeye devam eder. Ancak Esther, çok daha yaşlı olan John Jarndyce ile evlenmeyi çoktan kabul eder.

Matmazel Hortense ve Bay Tulkinghorn, Leydi Dedlock’un geçmişi hakkındaki gerçeği keşfeder. Bay Tulkinghorn ile bir yüzleşmenin ardından, Lady Dedlock evinden kaçar ve Sir Leicester’dan yaptıkları için özür dileyen bir not bırakır. Bay Tulkinghorn, artık ona faydası olmayan Hortense’i kovar. Bay Tulkinghorn kalbinden vurulur ve şüphe Leydi Dedlock’a düşer. Avukatının ölümünü ve karısının itirafını ve kaçışını keşfeden Sir Leicester felaket bir felç geçirir, ancak karısını affettiğini ve geri dönmesini istediğini iletmeyi başarır.

Daha önce Jarndyce ve Jarndyce ile ilgili çeşitli konuları araştıran Müfettiş Bucket, Sir Leicester’ın Lady Dedlock’u bulma arayışını kabul eder. İlk başta, Leydi Dedlock’un cinayetinden şüphelenir, ancak Hortense’nin suçluluğunu keşfettikten sonra şüphelerini giderebilir. Esther’den annesini bulmasını ister. Leydi Dedlock, kocasının affedildiğini veya şüpheden arındırıldığını bilmesinin hiçbir yolu yoktur ve eski sevgilisi Kaptan Hawdon’un (Nemo) mezarlığında ölmeden önce ülkeyi soğukta dolaşır. Esther ve Müfettiş Bucket onu orada bulur.

Jarndyce ve Jarndyce’deki ilerleme, daha sonraki bir vasiyet bulunduğunda daha iyiye gidiyor gibi görünüyor, bu da önceki tüm istekleri iptal ediyor ve mülkün büyük kısmını Richard ve Ada’ya bırakıyor. John Jarndyce, Bay Woodcourt ile nişanlanan Esther ile olan nişanını iptal eder. Richard’ı bulmak için Chancery’ye giderler. Geldiklerinde Jarndyce ve Jarndyce davasının nihayet bittiğini öğrenirler, çünkü dava masrafları mülkü tamamen tüketmiştir. Richard bayılır ve Bay Woodcourt onu tüberkülozun son aşamalarında olduğu teşhis eder.. Richard, John Jarndyce’den özür diler ve ölür. John Jarndyce, Ada’yı ve Richard adını verdiği çocuğunu yanına alır. Esther ve Bay Woodcourt evlenir ve Jarndyce’in onlara verdiği Yorkshire evinde yaşarlar. Çift daha sonra iki kız çocuğu yetiştirir.

Romanın alt kurgusunun çoğu küçük karakterlere odaklanır. Caddy Jellyby ve Prince Turveydrop’un zor hayatı ve mutlu ama zor evliliği böyle bir alt plan. Başka bir olay örgüsü, George Rouncewell’in ailesini yeniden keşfetmesine ve annesi ve erkek kardeşiyle yeniden bir araya gelmesine odaklanıyor.

Kısa Bilgiler
 • Kasvetli Ev , Charles Dickens’ın ilk olarakMart 1852 ile Eylül 1853 arasında20 bölümlük bir dizi olarak yayınlanan birromanıdır.
 • Romanın birçok karakteri ve birkaç alt kurgusu vardır ve kısmen romanın kahramanı Esther Summerson tarafından ve kısmen de tarafından anlatılır.
 • Hukuk mesleğindeki pek çok kişi Dickens’ın hicivini abartılı olarak eleştirmesine rağmen, bu roman yasal reformun yürürlüğe girmesiyle sonuçlanan bir yargı reform hareketini desteklemeye yardımcı oldu.1870’lerde.
 • Bilginler arasında Bleak House’un ne zaman kurulacağı konusunda bazı tartışmalar var.
 • İngiliz hukuk tarihçisi Sir William Holdsworth, 1827’de eylemi başlatır; ancak, LV Bölümünde bir demiryolu yapımı için hazırlıklara yapılan atıf 1830’ları önermektedir.
Uyarlamalar
 • On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, aktris Fanny Janauschek, hem Lady Dedlock hem de hizmetçisi Hortense’i oynadığı Kasvetli Ev’in sahne versiyonunda rol aldı. İki karakter asla aynı anda sahnede görünmez. 1876’da John Pringle Burnett’in oyununda Jo, karısı Jennie Lee’nin orta saha süpürücüsü Jo’yu oynamasıyla Londra’da başarıya ulaştı. 1893’te Jane Coombs (oyuncu) , Bleak House’un bir versiyonun da rol aldı.
 • 1901 tarihli bir kısa film, The Death of Poor Joe, bir Charles Dickens karakterine sahip (Jo in Bleak House ) hayatta kalan bilinen en eski filmdir.
 • Sessiz film döneminde, Bleak House 1920 ve 1922’de çekildi. İkinci versiyon da Lady Dedlock rolünde Sybil Thorndike yer aldı.
 • 1928 yılında, bir kısa film İngiltere’de yapılan Phonofilm rol ses film-üzerinde-işlemi Bransby Williams dede Smallweed olarak.
 • 1998’de BBC Radio 4, Michael Kitchen’ın John Jarndyce rolünde oynadığı beş saatlik bölümden oluşan bir radyo uyarlaması yayınladı .
 • BBC üç televizyon uyarlamaları üretmiştir kasvetli ev . İlk dizi olan Kasvetli Ev 1959’da on bir yarım saatlik bölüm halinde yayınlandı.
 • Diana Rigg ve Denholm Elliott’un oynadığı ikinci Kasvetli Ev , 1985’te sekiz bölümlük bir dizi olarak yayınlandı.
 • 2005 yılında üçüncü Kasvetli Ev , Anna Maxwell Martin , Gillian Anderson , Denis Lawson , Charles Dance ve Carey Mulligan’ın oynadığı on beş bölümde yayınlandı .
 • Bir kazandı Peabody Ödülü , aynı yıl “birçok ekstra izleyicisini büyük ölçüde ödüllendiren bir dizi için sabun tarzı ‘randevulu görüntüleme’ yarattığı için.”

Kasvetli Ev – Kitap Açıklaması

19. yüzyıl İngiliz romanının Oliver Twist ve David Copperfield gibi unutulmaz tiplerinin ve çağdaş Noel mitinin yaratıcısı Charles Dickens, önemli bir toplumsal tarih kayıtçısı olarak roman sanatına büyük katkıda bulunmuştur. Kafka’ya ilham veren romanları, döneminde büyük popülerliğe sahip olduğu halde eleştirmenlerce ciddiye alınmamıştı, ancak 1950’lerden sonra yeniden değerlendirilmeye başlandı.

Sürükleyici polisiye kurgusu ve çok katmanlı anlatımı ile Charles Dickens’ın olgunluk çağı romanı kabul edilen Kasvetli Ev güçlü bir toplumsal eleştiri ve sarsıcı bir gözlem gücü ile modern dünyaya geçişin sancılarını, Victoria çağının katı ahlakçılığını, çılgın Chancery Mahkemesi’nin delirticiliğini yansıtır.

“Romanın Shakespeare’i”nden “soğuk ikindinin en soğuğu, koyu sisin en koyusu ve çamurlu sokakların en çamurlusu”, H. K. Browne’un ilk baskı için hazırladığı illüstrasyonlar ve Aslı Biçen’in titiz çevirisiyle ilk kez dilimizde.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,113TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular