Ana SayfaRomanİmkansızın Şarkısı

İmkansızın Şarkısı

İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami

Tür:Roman
Yazar:Haruki Murakami
Yayınlanma Tarihi:1987
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Toru Watanabe: Ana karakter ve anlatıcıdır. Tokyo üniversitesinde öğrencisidir. Çoğu öğrencinin aksine, Batı ve özellikle Amerikan edebiyatıyla ilgilenir. Kizuki’nin en iyi arkadaşıydı ve Naoko ve daha sonra Midori ile romantik ilişkiler yaşar.

Naoko: Kizuki’nin kız arkadaşı olan ama Kizuki’nin ölümünden sonra Watanabe ile ilişki kuran güzel ama duygusal olarak kırılgan bir kadındır.

Midori Kobayashi: Watanabe’nin hayat dolu, cana yakın ve kışkırtıcı bir sınıf arkadaşıdır.

Reiko Ishida: Naoko’nun geri çekildiği dağ tımarhanesinin bir hastasıdır. Naoko birlikte yakın arkadaş olurlar. Başarılı bir piyanist ve gitaristtir.

Kizuki: Watanabe’nin lisedeki en iyi arkadaşı ve Naoko’nun ilk erkek arkadaşıdır.

Nagasawa: Seçkin Tokyo Üniversitesi’nde Watanabe ile olan dostluğu The Great Gatsby’nin ortak bir sevgisi üzerine alevlenen bir diplomasi öğrencisidir. Nagasawa, hem ideallerinde hem de kişisel ilişkilerinde alışılmadık derecede karizmatik ve karmaşıktır.

Hatsumi: Nagasawa’nın uzun süredir acı çeken kız arkadaşıdır. Doğası gereği kibar bir kadın, kendisine veya Nagasawa’ya güvenmek istemeyen Watanabe’ye tavsiye vermeye çalışır.

Storm Trooper: Watanabe’nin temizlik takıntısı olan ve Japonya Coğrafi Araştırma Enstitüsü’nde bir kariyere hazırlanmak için haritacılık alanında uzmanlaşan yurt oda arkadaşıdır.

Itoh: Watanabe’nin Nagasawa ve Storm Trooper ile paylaştığı yurttan taşındıktan sonra tanıştığı bir sanat öğrencisidir.

Konusu

Roman, kayıp ve filizlenen cinselliğin nostaljik bir öyküsüdür. Tokyo’da yaşayan bir üniversite öğrencisi olarak günlerine bakan Toru Watanabe’nin birinci şahıs bakış açısıyla anlatılıyor. Okurlar, Watanabe’nin anıları aracılığıyla, onun birbirinden çok farklı iki kadınla – güzel ama duygusal açıdan sorunlu Naoko ve cana yakın, canlı Midori ile  ilişkiler geliştirdiğini görüyor.

Roman, 1960’ların sonlarında Tokyo’da, diğer birçok ulustan olduğu gibi Japon öğrencilerin de kurulu düzeni protesto ettiği bir dönemde geçiyor.

İmkansızın Şarkısı Özeti

37 yaşındaki Toru Watanabe, Batı Almanya’nın Hamburg kentine yeni gelir. Beatles’ın ” Norveç Wood ” şarkısının orkestral coverını duyduğunda, birdenbire kayıp ve nostalji duygularına kapılır. Hayatına dokunan onca şeyin olduğu 1960’ları hatırlar.

Watanabe, sınıf arkadaşı Kizuki ve Kizuki’nin kız arkadaşı Naoko en iyi arkadaşlardır. Kizuki ve Naoko özellikle yakınlar ve kendilerini ruh ikizi gibi hissederler ve Watanabe onların uygulayıcısı olmaktan çok mutlu görünür. Bu pastoral varoluş, Kizuki’nin 17. doğum gününde beklenmedik intiharıyla paramparça olur. Kizuki’nin ölümü, hayatta kalan her iki arkadaşı da derinden etkiler; Watanabe ölümün etkisini her yerde hissederken, Naoko onun ayrılmaz bir parçası kalıcı olarak kaybolmuş gibi hisseder. İkisi pazar günleri uzun yürüyüşlere giderek daha fazla zaman geçirirler, ancak bu arada birbirlerine karşı hisleri asla netlik kazanmaz. Naoko’nun 20. doğum günü gecesi, özellikle savunmasız hisseder ve sek.s yaparlar, bu sırada Watanabe bakire olduğunu fark eder. Sonrasında, Bu olaylar, bir sivil kargaşa zemininde ayarlanmıştır. Watanabe’nin kolejindeki öğrenciler greve gider ve devrim çağrısı yapar. Açıklanamaz bir şekilde, öğrenciler grevlerine son verirler ve hiçbir şey olmamış gibi davranırlar, bu da Watanabe’yi ikiyüzlülüğün bir işareti olarak öfkelendirir.

Watanabe, drama sınıf arkadaşı Midori Kobayashi ile arkadaş olur. O, Naoko’nun olmadığı her şeydir – dışa dönük, hayat dolu ve son derece kendine güvenen. Naoko’ya olan sevgisine rağmen Watanabe, Midori’ye de ilgi duyar. Midori duygularına karşılık verir ve Naoko’nun yokluğunda dostlukları artar. Watanabe ve Midori, her ikisinin de birbirini anladığı özel bir ilişki türünü paylaşır.

Watanabe, Naoko’yu Kyoto yakınlarındaki gözlerden uzak dağ sanatoryumunda ziyaret eder. Orada, Naoko’nun sırdaşı haline gelen yaşlı bir hasta olan Reiko Ishida ile tanışır. Bu ve sonraki ziyaretler sırasında, Reiko ve Naoko geçmişleri hakkında daha fazla bilgi verir: Reiko, akıl hastalığına düşmesinin nedenini ve evliliğinin başarısızlığını anlatırken, Naoko birkaç yıl önce ablasının beklenmedik intiharını anlatır.

Tokyo’ya döndüğünde Watanabe, Midori’yi hem onun istek ve ihtiyaçlarını dikkate almaması hem de Naoko hakkında devam eden düşünceleri nedeniyle istemeden yabancılaştırır. Reiko’ya bir mektup yazar ve ondan hem Naoko hem de Midori’ye olan çelişkili sevgileri hakkında tavsiye ister. Naoko’yu incitmek istemez ama Midori’yi de kaybetmek istemez. Reiko, bu şanstan mutluluk duymasını ve Midori ile ilişkisinin nasıl sonuçlanacağını görmesini tavsiye eder.

Daha sonraki bir mektup Watanabe’ye Naoko’nun kendini öldürdüğünü bildirir. Watanabe, yas ve şaşkınlık içinde Japonya’da amaçsızca dolaşırken, temas halinde olmadığı Midori ona ne olduğunu merak eder. Yaklaşık bir ay dolaştıktan sonra Tokyo bölgesine döner ve sanatoryumu ziyarete gelen Reiko ile temasa geçer. Reiko, Watanabe ile kalırlar. Watanabe ve Reiko’nun o gece paylaştığı bu deneyim ve samimi sohbet sayesinde, Midori’nin hayatındaki en önemli kişi olduğunu fark eder. Watanabe, Reiko’yu uğurladıktan sonra Midori’yi arayıp ona olan aşkını ilan eder. Midori, “Şimdi neredesin?” diye sorar ve roman, Watanabe’nin bu soruyu düşünmesiyle sona erer.

İmkansızın Şarkısı – Kitap Açıklaması

Bir yolculuk sırasında Beatles’ın “Norwegian Wood” adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. “İmkânsızın Şarkısı” yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı HARUKİ Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami’yi dünyaya tanıtan roman “İmkânsızın Şarkısı”.

1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen “İmkânsızın Şarkısı”nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı… Ama diğer yanda da yoğun duygular var… İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular