Ana SayfaRomanAklı Bir Karış Havada

Aklı Bir Karış Havada

Aklı Bir Karış Havada – Susanna Tamaro

Tür:Roman
Yazar:Susanna Tamaro
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Ruben: On iki yaşında bir çocuk. Büyük annesi ile yaşadığı evden bir cinayet olduğunu düşünerek kaçar ve ummadığı olayların içine girer.

Spartaco, Baron, Margy: Ruben’in kaçışı sırasında tanışıp yanlarında zaman geçirip ama her defasında onlar tarafından terk edilip, dışlanıp, kandıran kişiler.

Konusu

Kitap, öğretmeni Oscar’ı yanlışlıkla öldürdüğünü düşünen ve büyükannesiyle birlikte yaşadığı evden zengin amcasına kaçmaya çalışan Ruben adında on iki yaşındaki bir çocuğun yaşamını konu ediniyor.

Aklı Bir Karış Havada Özeti

Büyük büyükannesiyle yaşadığı evden, öğretmeni Oskar’ı öldürdüğünü zannederek bilmeden kaçan 12 yaşındaki Ruben, Amerika’daki zengin amcasının yanına gitmeyi planlar; Ancak yolculuğu aksiliklerle doludur. Bulduğu ilk trene binen Ruben, kompartımanda üniformalı bir genç olan Spartaco ile karşılaşır. Genç adamla kıyafet değiştirirler ve genç adam gider. Ruben trende kör bir yaşlı kadınla karşılaşır. Amerika’ya gitmek için para biriktirmesi gerektiğini anlar ve kadınla yaklaşık bir ay kalır. Kadından kurtulamayacağını anlayınca kaçmaya karar verir. Bir gün Spartaco ile tanışır ve onunla kaçar. Spartaco, Ruben’i kötü şeyler yapmak için kullanır ve çaldıkları paralarla kaçar. Ruben ortada kalır. Baron adında bir adamla tanışır ve para kazanma umuduyla onunla yaşamaya başlar. Adam para vermediği için oradan ayrılır. Eserlerinde sorgusuz sualsiz görevden alınan Ruben her seferinde hayal kırıklığına uğrar. Bir gün yaşlı bir kadın olan Margy ile tanışır ve onun bahçıvanı olmayı kabul eder. Margy üç aylığına bir yolculuğa çıkar ve dönüşünde bahçesinin güzel olduğunu görmek ister. Ruben bahçeyi düzenler. Bir gün bahçeye küçük bir uçak çarptığında, bahçeyi piste çevirmeyi düşünür ve bütün ağaçları keser. Margy, podyumu hazırladığı gün gelir. Bu aceleyle Ruben çabucak ayrılır. Limana vardığında feribot tam kalkacağı sırada biner. Orada bulaşıkçı ve barmen olarak çalışır. Amerika’ya gitmek için vapurdan iner. Bahçeye düşen uçağın pilotuyla tanışır ve Amerika’ya giderler.

Aklı Bir Karış Havada – Kitap Açıklaması

On iki yaşındaki Ruben, öğretmeni Oskar’ı yanlışlıkla öldürdüğünü sanarak büyük anneannesiyle oturduğu evden habersizce kaçar. Bulduğu ilk trene atlayan Ruben’in amacı Amerika’da yaşayan amcasının yanına sığınmaktır. Ancak, yolculuğu aksiliklerle dolu bir dizi serüvene dönüşür. Önceki kitaplarında genellikle sıradan olanın, gündelik can sıkıntısının ve insana özgü acıların altını çizen Susanna Tamaro, bu kitabında, düşle gerçek arasında, gerçeküstü öğelerle dolu bir masal anlatıyor okurlarına. Küçük Prens’in iyimser havasıyla yazılmış olan ve içimizde küçücük de olsa bir coşku duymamızla mutlak körlükten kurtulacağımızı söyleyen bu kitap, yazarın öteki kitaplarından oldukça değişik; hayal ve eğlence dolu. ‘Ruben, kişiliğimin, yıllar içinde kazandığım bilgelikle oldukça iyi gizlemeyi öğrendiğim, ama hiçbir zaman da kurtulamadığım bir yönünü yansıtır: Yanlış taraftan inmemi, merdiven çıkışı sanarak tuvalet kapılarını açmamı, önemli davetlerde ev sahibi sanarak evin hizmetçisiyle tatlı sohbetlere girişmemi. Ruben, benim beceriksizliğim, dünyayı maddesel anlamda çıkar sağlayacak bir yer olarak görme konusundaki yeteneksizliğimdir’ diyor Susanna Tamaro. Acımasız bir öykünün alaycı bir üslupla anlatıldığı Aklı Bir Karış Havada, yaşamın derinliğini anlayamayan büyüklerin arasında dünyayı maddi çıkar sağlayacak bir yer olarak göremeyen Ruben’in trajikomik öyküsü.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular