Zar Adam

Zar Adam – Luke Rhinehart

Tür:Roman
Yazar:Luke Rhinehart
Yayınlanma Tarihi:1971
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Karakterler

Luke Rhinehart: New York’ta yaşayan oldukça başarılı bir psikiyatristtir. Güzel bir evliliği, iki çocuğu ve maddi sıkıntısı olmayan bir hayatı vardır. Bir anlamda hayatındaki her şey mükemmeldir.

Konusu

Zar Adam’da kitabın da yazarı olan Luke Rhinehart’ın hayatından bir kesit anlatılıyor

Zar Adam Özeti

Luke Rhinehart, New York’ta yaşayan oldukça başarılı bir psikiyatristtir. Güzel bir evliliği, iki çocuğu ve maddi sıkıntısı olmayan bir hayatı vardır. Bir anlamda hayatındaki her şey mükemmeldir. Ancak bu sırada Luke, Rhinehart’ın hayatında bir şeylerin eksik olduğunu hissetmeye başlar. Luke Rhinehart, hastalarını tedavi ederken Sigmund Freud tarafından icat edilen teori olan psikanalizi kullanır. Zamanla bu onun aleyhine gitmeye başlar. Psikanalize göre insanlar id, ego ve süper egodan oluşur ve hayatlarını buna göre şekillendirirler. Bunlardan birinde bir sorun olduğunda psikolojik sorunlar başlar ve psikologlar bunları tespit edip çözüm bulmaya çalışırlar. İd dediğimiz şey, tüm içgüdülerimiz ve arzularımızdır. Bir anlamda benlik bizi yaratır. Burada mantık yoktur ve içgüdülerimiz istediğini yapma eğilimindedir. Sonuç önemli değilse rahatlama sağlar. Mesela katiller sonucunu düşünmeden öldürür ve rahatlar. İkincisi, ego, mantığın devreye girdiği kısımdır. İçgüdülerimizin ve arzularımızın farkında olduğumuz ancak onları tatmin etmek için ne yapmamız gerektiğini ve sonucun ne olacağını analiz edip buna göre hareket etmemizi sağlayan kısımdır. Bir anlamda kendimizi tanıma dönemi diyebiliriz buna. Sonuncusu olan Süper ego ise kendi analizimizin dışında toplumun kurallarına göre hareket etmemizdir.

Luke Rhinehart mükemmel bir psikiyatr olmasına rağmen, bu Freudcu teoriye karşı farklı bir teori bulma konusunda takıntılı hale gelir. Ona göre insan hayatında olacaklar kaçınılmazdır. Yani zamanlama önemli değil. Bir anlamda kaderciliğe inanıyor. Freud’un teorisinden yeni bir teori yaratır. Bunun için zarları kullanmaya karar verir. Zarın her iki tarafına da olasılıkları kötüden iyiye yazar ve zarları atar. Koşulsuz sonucu yapmak zorundadır. Çünkü şimdi yapmasa bile, zarların sonucunun kaderin bir sonucu olduğunu, gelecekte de aynı sonucu verecek bir şeyi mutlaka yapacağını düşünür. Ayrıca karar vermek için id, ego ve süper ego kişiliklerini kullanmaya ihtiyaç duymadan tüm suçu kendi üzerine alır. Böylece Luke Rhinehart, Zar Adam olmaya karar verir ve bunu ilk olarak kendi hayatında kullanmaya başlar. Ancak yeni teorisini haklı çıkarmak için çok ileri gidiyor. Kendi üzerinde kullanmanın yanı sıra hastalarında da kullanmaya başlar. Sonuç olarak, zarların getirdiği şey, Luke Rhinehart’ın hayatını tamamen alt üst eder. Tıbbi olmayan bir teori kullandığı için evliliğini mahveder, işini kaybeder. Üstelik anormal davrandığında ve bir akıl hastanesine gittiğinde deli olarak etiketlenir. Bir zamanlar hastaları gibi olmuş. Membran teorisi üzerine tedavi almaya başlar.

Zar Adam – Kitap Açıklaması

Zarlar hayatınızı belirleme başladığında artık her şey mümkün olmaktadır.

İlk sayfasından itibaren sizi kendisine bağlayacak. Uzun süre hafızanızdan silemeyeceğiniz uluslararası kült bestseller kitaplarından biri.

İrvin D. Yalom’un Niezsche Ağladığında ve Chuck Palahniuk’in Dövüş Kulübü Hayranları Zar adam kitabını çok sevecekler

Dünyada Rekor ilgi gördü… 30 ülkede yayınlandı. Şimdi Türkçe’de….

Gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart Manhattan’da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. Hem Batı hem de Doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak hayatını sonsuza kadar değiştirir. Rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. Luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. O bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır..

Amerikan psikoanalitik kültürünün fütursuz bir parodisi ve rahat okunan Zar Adam kitabı eğlenceli, mizahi, şok edici ve altüst edici…

“Hafızalardan silinmeyecek bir kitap… Çok zekice kurgulanmış.”

-Time Out

“Olağanüstü eğlenceli… Gelecekte hayatınızı değiştirebilecek kışkırtıcı fikirlerle dolu… Çok tehlikeli.”

-Forth Star-Telegram

“Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman… Ancak o tehlikeli bir roman olabilir. Okuyucular gözlerinden yaş gelene kadar gülecekler.”

-David Slavitt

“Çok sayıda eğlenceli öğenin olduğu bir cehennem… Rhinehart bir yazar olarak üstün bir performans sergilemiş.”

-New York Herald

“Eğlenceli ve iyi yazılmış… Yalnızca ilk 30 sayfası çağdaş nihilizm düşüncesinin zekice bir özeti. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok.”

-Time

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular