İstanbullular

İstanbullular – Buket Uzuner

Tür:Roman
Yazar:Buket Uzuner
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Tuvalet temizleyicisi Hasret Sefertaş, havaalanı polisi Üzeyir Seferihisar, İstanbullu taksi şoförü Kürt Hamo Türk, Duty Free yöneticisi laik İstanbullu Jak Sarfati, Moskova’dan dönen liberal iş adamı Mehmet Emin Entek, genç sevgilisi ve yardımcısı Tijen Derya. Türban yasağı ABD’de üniversite eğitimi almak için giden başörtülü Aleynâ Gülsefer, Cannes’da bir festivale giden İstanbullu ünlü sinema yazarı Anna Maria Vernier, İstanbul’dan dönen Ermeni asıllı Fransızca öğretmeni Ayda Seferyan Fransa’da okuyan kızı ve İstanbullu Ermeni Ayda Seferyan’ı yurtdışında yaşayan kızı ve torununu ziyaretinden yaşadığı Büyükada’ya ziyarete gider. Dönen emekli tarih öğretmeni Kemalist Ulviye Yeniçağ, Barselona’daki bir mimarlık konferansında Türkiye’yi temsil eden İstanbul aktivisti, eşcinsel ünlü mimar Erol Argunsoy, genç arkadaşı eşcinsel, havaalanı barmeni İlyas Baturcan Uzunçay, Boğaziçi Üniversitesi’nden teyzesini ziyarete gitti. İstanbul’dan Atina’ya göç etmiş genetikçi, obsesif kompulsif, İstanbullu turist Yunan Prof. Yannis Seferis, San Francisco’ya ailesini ziyarete giden Susan Constance, Berlinli Alevi işçi Sabriye Bektaş ve dadı, sırdaşı, eski Belgin’i karşılamaya gelen Besleyici Kete

Konusu

Atatürk Havalimanı’nın dış hatlar terminalinde İstanbul’la çeşitli bağlantıları olan 15 kişinin hayatla, kendileriyle, beklenmedik ve büyük bir tehditle ve İstanbul’la yüzleşmesi konu ediniyor.

İstanbullular Özeti

Yaz 2005. İstanbul, yalnızlığın ve imkânsız aşkın şehri. Atatürk Havalimanı. Belgin, Ayhan ve diğerleri… Sonunda hiçbirinin eskisi gibi olmayacağı 4 saatlik bir macera.

İstanbul’un kendisinin anlatıcı karakter olduğu roman, modernliğin ve şehrin sınırındadır; Genetikçiden gurbetçi işçiye, taksiciden ünlü heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden Mimarlar Odası eski başkanlarına İstanbullu 15 kişinin yollarının kesiştiği bir ortamda, İstanbul’dan bir kesit sunuyor ve dolayısıyla yüzyılımızın Türkiye’si göçlerle genişlemiştir. Aşk bir İstanbul romanının olmazsa olmazıysa, elbette en başında!

13 yıl önce İstanbul’la hayatını değiştiren trajik bir olayı fark ettikten sonra şehri terk edip New York’a yerleşen Bebekli bilim insanı-akademisyen Belgin Gümüş, ünlü Türk heykeltıraş Ayhan Pozaner’e âşık olur. Orada açılan bir sergide tanıştığı, Birlikte yeni bir hayata başlamak için İstanbul’a dönen Belgin hamiledir ve bebeği doğurma konusunda kararsızdır. İstanbul ve Ayhan aşkı, ihanetin her türlüsünü yaşamış biri olarak onu korkutur. Adanalı pamuk işçisi bir çiftin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen ve müstehcen olduğu için sürekli parçalanan Maçka Parkı’ndaki heykellerini defalarca tamir etmesiyle tanınan heykeltıraş Ayhan Pozaner, nadide bir ‘İstanbullu’. ‘İstanbul Rüyası’nı gerçekleştirmeyi başarmıştır. Darüşafaka Lisesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu kendi kendini yetiştirmiş Ayhan, kendisinden yaşça büyük ve kültürel/klasik olarak farklı bir burjuva kızı olan Belgin’e derinden âşıktır.  Aynı havalimanı çatısı altında pasaport kontrol hattının iki yanında bekleyen kararsız, tedirgin, aşktan ve İstanbul’dan korkan Ayhan ve Belgin; Hasret ve suçluluk duygusuyla yanıp tutuşarak, birbirlerinden, İstanbul’dan hep kaçmayı düşünürler. Bu arada dış hatlar terminalindeki dijital arıza nedeniyle tüm uçuşların iptal edildiği açıklandı. Herkes bu duyurunun bomba tehdidiyle ilgili olduğundan şüphelenir ve ölüm korkusuyla bir iç hesaplaşmaya girer.

Tüm bunları izleyerek bizlere aktaran imparatorluklar şehri; Pagan, Hristiyan ve Müslüman kültürlerle harmanlanmış, tecrübeli, asil, 2700 yıldır menopoza girmemiş dünyadaki tek kadın, en güzel, şehirlerin kraliçesi İstanbul’un ta kendisidir.

İstanbullular – Kitap Açıklaması

Yaz 2005. İstanbul Atatürk Havalimanı. Modernitenin ve şehrin sınırında genetik bilimciden gurbetçi işçiye, taksi şoföründen ünlü bir heykeltıraşa, tuvalet temizlikçisinden mimarlar odası eski başkanına kadar İstanbullu 15 kişinin yolları kesiştiğinde yüzyılımızın göçlerle genişlemiş İstanbul’undan, dolayısıyla Türkiye’sinden bir kesit ortaya çıkıyor. Bir İstanbul romanının olmazsa olmazı aşk elbette başköşede yer alıyor.

Büyük bir tehdit altında başlayan gerilim dolu dört saat boyunca İstanbul, Belgin ile Ayhan’ı kendisiyle ve aşkla hesaplaşmaya zorluyor.

Gönderen: Mervişş – Mervişş

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular