Ana SayfaRomanKarmaşık Duygular

Karmaşık Duygular

Karmaşık Duygular – Stefan Zweig

Tür:Roman
Yazar:Stefan Zweig
Yayınlanma Tarihi:1926
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Üniversite Öğrencisi: Hayatı amaçsız yaşayan biridir.

Profesör: Birçok farklı konuda kendisini yetiştirmiş, ancak gizli sırlara sahip biridir. 

Konusu

Karmaşık Duygular; toplamda 7 farklı hikayeden oluşmaktadır. Genel olarak hikayeler insan ilişkileri ve duyguları üzerinedir. Kitaba adını veren hikayenin konusu ise genç bir öğrenci ile hocası arasında geçen hayranlık ilişkisini ele almaktadır. Hocasının yarım kalan eserini tamamlaması için yardım ederken, genç adam eşi ile tanışır ve hocasının bir sırrını öğrenir. Bu sır öğrenci ve hocasının ilişkisini derinden etkileyecek kadar büyüktür. İlişkiler hayal dahi edilemeyecek bir boyuta taşınmakta ve olanlar hemen herkesi şaşırtmayı başarmaktadır.

Karmaşık Duygular Özeti

Karmaşık Duyguları Kitabında hayatı uçlarda ve amaçsız yaşayan genç bir üniversite öğrencisi, hocasının dersinde birden bire hayatın anlamı üzerine hiç düşünmediğini fark eder. Genellikle gündelik hayata dalıp gitmektedir. Bunun üzerine hocasının anlattıklarını büyük bir hayranlık ile dinlemeye başlar. Aldığı bir karar ile hayatın anlamı ve amacı üzerinde durması gerektiğine karar verir. Profesörü dinlerken aniden hocansın anlatılarına hayran olduğunu ve kendisinin her zan cahil kaldığını, bu yüzden içten içe utandığını fark eder.

Hocasının sözleri, düşüncelerini ifade etme biçimi, sahip olduğu bilgiler, konuşmaya olan hakimiyeti onun tamamı ile alt üst olmasına sebebiyet vermektedir. Tüm bunların üzerine bir karar alır ve hocasının yanına gider. Onun derslerine katılması için ricada bulunur. Ancak genç adam konularda fazlası ile geri kalmıştır. Bu durumun üzerine hocası ona ek dersler verip gecikmiş durumdan kurtarmak için bir karar alır. Gendin tüm hayatı ve hayata bakış açısı tümden değişmiştir. Eksiden düşündüğü her şeyi bir kenara bırakmış, dünyevi zevkleri doğrudan sözcüklerin ruhunda hissetmeye başlamıştır.

Öğrencinin hocasına duymuş olduğu hayranlık giderek artmaktadır. Bu hayranlık neticesinde tüm benliği ile hocasına bağlanmıştır. Hocasının her bir tavrı, sevgisi ya da öfkesi onda daha da fazla bağlılık hissi yaratmaktadır. Öğrenci tüm gücü ile hocasından takdir görmek için çabalamakta ve emek harcamaktadır. Ondan bir güzel söz duymak için her zaman gayret etmektedir. Surat asması ile adeta yıkılırken, tek bir kaş çatması ile dahi fırtınalar koparmaktadır. Öğrenci her şeyin nedenini ve nasılını sorgular hale gelmiştir. Üstelik hocasının davranışlarında ve gündelik yaşamında çok garip ve ani değişimler, nedeni belli olmayan tuhaflıklar, hatta normal kabul edilemeyecek kadar çeşitli tutarsızlıklar bulunmaktadır. Her tutarsızlığın etkisi farklı olumsuzluklar yol açmaktadır ve bu durum sürekli olarak öğrencinin aklında soru işaretlerinin belirmesine sebebiyet vermektedir. Zaman içerisinde ilişkileri daha da derinleşmekte ve ilerlemektedir.

İlerlemiş yaşı nedeni ve uzun yıllardan bu yana çalıştığı mesleğinde profesör artık yorgunluk hislerini öğrencisinden aldığı destek ile değiştirebilmektedir. Ancak hocanın da ruh dünyasında büyük sarsıntılar söz konusu olmaya başlamıştır. Öğrenci ile hocasının bu yakınlaşması sonrasında, öğrenci hocanın eşini de yakından tanımaya fırsat bulmuştur ve ilişkiler gelişmiştir. Tüm bunların üzerine öğrenci hocasının hiç kimse tarafından bilinememesi gereken bir sırrını öğrenmiştir. Profesörün ve eşinin geçmişinden gelen bu sır, ilişkileri çok farklı bir boyuta taşımaktadır. Bu sır nedeni ile öğrenci ve hocasının ilişkisi akla sığmayacak şekilde değişime uğramaktadır.

Kısa Bilgiler
  • Toplamda 7 adet farklı öykü kitabın içerisinde bulunmaktadır.
  • Kitaba adını veren öykü ise 7 inci ve son öyküdür.
  • Yazar bu kitapta daha çok karakterlere ve ruhsal betimlemelere yer vermiştir.
  • Karmaşık Duygular Psikolojik analizler yapmış ve ruh dünyasını açıklayıcı bir şekilde ele almıştır.

Karmaşık Duygular – Kitap Açıklaması

Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,118TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular