Ana SayfaRomanKaramazov Kardeşler

Karamazov Kardeşler

Karamazov Kardeşler – Fyodor Dostoyevski

Tür:Roman
Yazar:Fyodor Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:1880
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Fyodor Pavlovich Karamazov: 3’ü bilinen ve 1’i gayri meşru olan toplamda 4 çocuğu vardır, kadın düşkünü, sorumsuz bir koca ve babadır.

Dimitri Karamazov: Karamazov ailesinin en büyük çocuğu. Pavlovich’in ilk evliliğinden ilk ve tek oğludur. Babası gibi 28 yaşında şehvet düşkünü bir bireydir. Annesinin mirasından payını almak istiyor. Bu nedenle babasına biraz kin besliyor.

İvan Karamazov: Pavlovich’in ikinci evliliğindeki ilk çocuğudur 24 yaşında ve İyi bir eğitimi olduğu için ailesinden uzak duruyor. Kitapta din hakkındaki düşüncelerini yazar. Dimitri gibi o da babasına karşı öfkeyle doludur. Ayrıca ateizmi temsil ediyor.

Alexey Karamazov: Pavlovich’in hantal dediği ikinci karısının ikinci oğlu ve 20 yaşındadır. Ivan’ın kardeşidir. Romanda adı genellikle Alyosha olarak anılır. Ivan’ın tersi, dini düşüncede kendisini ve Hıristiyanlığı temsil eder. Romanın sonunda ona en iyi oğul deniyor.

Pavel Smerdtakov: Meczup Lizaveta, Smerdyasçaya ve Pavlovich ile olan ilişkisinden kaynaklandığı düşünülen gayri meşru bir çocuktur. Pavloviç’in hizmetçi çifte emanet ettiği Smerdyakov epilepsi hastasıdır ve ağabeyi Ivan’ı örnek alır.

Agrafena Aleksandrovna Svetlova: Şehirdeki birçok erkeğin ilgisini çeken genç bir kadındır. Dimitri ve babası Pavlovich’in birlikte olmak istediği Gruşenka, Dimitri ile babası arasındaki bitmek bilmeyen olayların asıl sorumludur.

Konusu

Fyodor Pavloviç , romandaki sorumsuz baba, Dostoveyski’nin gerçek hayattaki babası olduğu tahmin edilir. Pavloviç’in evlilikleri, oğulları, düşkün olduğu kadın, alışkanlığı ve aile yapıları üzerinden gelişen olayları ele almıştır.

Karamazov Kardeşler Özeti

Pavlovich çok çapkın bir karakterdir. İlk evliliği sayesinde zengin karısının servetini devralmış ve Dimitri adında bir oğlu olmuştur. Ama çok kötü muamele gören kadın her şeyi bırakıp kaçmakta çareyi bulur ancak daha sonraları yokluk ve acı içinde ölür. İlk karısı ölen Pavloviç ikinci kez evleniyor. Ivan ve Aleksey (Alyosha) adında iki oğlu daha olur. Pavlovich’in ikinci karısı, ikinci karısına karşı hantal olduğu ve öldüğü için artık ona katlanamıyordu. Bu arada Pavlovich, Meczup Lizaveta Smerdyasçaya’nın gayri meşru çocuğu olur. Buddha onun dördüncü oğlu ve adı Paveldir. Evin yandaşlarına teslim edilir ve yetiştirilir ve evde uşak olarak çalışır. Dimitri subay olur ama devam edemez. Ivan üniversitede okurken para kazanmak için gazete ve dergilere makaleler yazıyor. Alexi rahip olur, Ivan’ın tersi dini görüşe sahiptir.

Dimitri ve babası anlaşamıyor. O bölgede Gruşenka adında cilveli bir kadın var ve bütün erkekler ona hayran vaziyettedir. Baba ve oğul hem onunla birlikte olmak ister ve istekleri daha fazla kopukluğa ve nefrete dönüşür, bu nedenle aralarındaki çatışma asla bitmez. Dimitri, hakkını annesinin mirasından almak istiyor. Bunun için babasının evine girer. Evden çıkarken Dimitri’yi uşak olarak görür ve onu durdurmaya çalışır. Dimitri’yi durdurup yakalamaya çalışırken düşer ve yaralanır. Dimitri ise Gruşenka ve arkadaşlarını alıp eğlenmeye gider ama gittiği yer polis saldırısına uğrar. Dimitri’yi gözaltına alırlar. Mahkemedeki tüm kanıtlar onu gösteriyor ve suçlu bulunur. Dimitri yanlışlıkla hapsedilir ve sürgüne gider.

Kısa Bilgiler
  • Roman, 1921’den başlayarak birkaç kez sinemaya ve televizyona uyarlanmıştır.
  • Kitabın yayımlanmasından yaklaşık dört ay sonra yine bu kitap için hazırladığı büyük çaplı bir proje olan Büyük Bir Günahkar’ın Anıları ile uğraşırken ölmüştür.
  • Romanın yazıldığı dönemde birçok eleştirmen tarafından düzensiz ve karışık bulunan tarafı 19. yüzyılda hiç de popüler olmayan birtakım tekniklerin kullanılmış olmasıdır.
  • Romanın kahramanının adının Alyoşa olması, kitabı yazmaya başlamadan önce ölen üç yaşındaki oğlu Alyoşa’ya bağlanır.
  • Romanın büyük bir bölümü Staraya Russa’da yazılmıştır.
  • Dostoyevski, oldukça ağır bir dili olan roman için iki yıla yakın zaman harcamış ve 1880 yılının Kasım ayında bitirmiştir.

Dünya Edebiyatının Önde Gelen Yazarların Kitap Hakkında Yorumları:

Franz Kafka, her fırsatta bir kan bağları olduğunu ileri sürdüğü Dostoyevski’ye romanlarında etkisi açıkça görülen ve daha sonra Camus’ya, Sartre’a yol göstericilik edecek olan Egzistansiyalist imgeler nedeniyle hayrandır. Karamazov Kardeşler’de kardeşlerin babalarına duydukları nefreti romanlarında kullanan Kafka’nın bu konudan etkilendiği Hüküm adlı hikayesinde belirgin olarak görülür.

Tolstoy, Karamazov Kardeşler hakkında En sevdiğim kitap der. James Joyce’a göre Tolstoy Dostoyevski’nin edebi kabiliyetine değil kalbine hayrandır. Ona göre delilik Dostoyevski’nin dehasının sırrıdır. Coşku ile birleşen bu deha insan üzerinde derin bir etki yaratabilir. Makul bir adamın yapabilecekleri, bu tür bir deha ile kıyaslanırsa oldukça sınırlıdır.

Orhan Pamuk‘a göre Karamazov Kardeşler, baba korkusu, nefret, para hırsı, şehvet gibi duyguların kurgulanan olayın içinde muhteşem bir biçimde eritilebildiği ender romanlardandır. Bu yönden Karamazov Kardeşler ona göre en iyi romanlardan biri belki de en iyisidir.

Karamazov Kardeşler – Kitap Açıklaması

Dostoyevski, yaşamının son yıllarında başyapıtı Karamazov Kardeşler’i tamamladığında, Rus yazınında ‘felsefe düzeyinde roman-tragedya denen türün de temelini attığının bilincinde değildi. Dostoyevski’nin yaşam birikiminin tümünü ve sanat gücünün doruğunu içeren bu roman, gerçekte insanı insan yapan ne varsa, onlara adanmış bir destan niteliğini taşır. Yazar, hiçbir romanında “Karamazov Kardeşler”de olduğu denli insan ruhuna inmemiş, insanoğlunu bu denli kesitler biçiminde, içgüdülerinin ve istencinin tüm görünümüyle sergilenmiştir. Bir aileyi konu alan ve bir felaketler zinciri olarak gelişen olay örgüsü, bireysel öğelerin yanı sıra, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısındaki Rus toplumunu da geçirdiği sarsıntıların tümüyle, dünya edebiyatında bir eşi daha bulunmayan bir sanat aynasından yansıtır.

(Tanıtım Yazısından)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Emre Bakışkan
Emre Bakışkan
Ziyaretçi
1 yıl önce

Yıllar önce okuyup unutamadığım klasik eserlerden birtanesi. Kesinlikle okunmalı tavsiye ederim

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular