Ana SayfaRomanGünlerin Köpüğü

Günlerin Köpüğü

Günlerin Köpüğü – Boris Vian

Tür:Roman
Yazar:Boris Vian
Yayınlanma Tarihi:1947
Yayınevi:E Yayınları
Karakterler

Colin: Varlıklı genç bir adam.

Nicholas: Colin’in uşağı.

Chloe: Colin’in evlendiği kız

Chick: Colin’in en yakın arkadaşı

Alise: Chick’in sevgilisi.

Jean-Sol Partre: Chick’in hayran olduğu yazar.

Konusu

Bozuk ilişkiler içinde yaşanan bir aşkı ve ardından gelen ölümü gerçeküstü bir zeminde işleyen romandır.

Günlerin Köpüğü Özeti

Romanın kahramanı, zengin bir genç adam olan Colin, her zaman zarif giyinen becerikli uşağı Nicholas ile birlikte yaşar. Chloe adında genç bir kızla tanışır ve çok geçmeden büyük bir törenle evlenirler. Colin onlara servetinin üçte birini verir ki arkadaşı Chick de kız arkadaşı Alise ile evlenebilsin. Balayında Chloe’nin ciğerlerindeki bir zambak çiçeği mutluluklarını gölgeler. Bu acı verici ve nadir görülen hastalığın tek tedavisi, hastayı çiçeklerle kuşatmaktır. Yakında Colin tedavi adına yaptığı masrafları karşılayamaz hale gelir.

Bu arada, Chick’in Jean-Sol Partre adlı yazara olan saplantılı hayranlığı, koleksiyonunu genişletmek için tüm parasını kitaplarına harcamasına neden olur. Alise, tekrar rayına oturmak ve Chick’in dikkatini yeniden kazanmak için Heartre’ı kitap yayınlamaktan caydırmaya çalışır. Heartre’ın direnişi karşısında Alise onu öldürür ve böylece kitapçılardan intikamını alır. Colin çiçek bulmaya çalışırken Chloe ona veda eder. Colin’in evcil faresi artık acıya dayanamaz ve intihar eder.

Günlerin Köpüğü – Kitap Açıklaması

Yaşamda önemli olan, her şey için bir yargıya varabilmektedir. Sonunda kitleler bireyler haklı çıkar. Yaşam kurallarının sayısını azaltmak gerekir, yaşamı sürdürmek için onları izlememize ihtiyaçları yoktur. Asıl olan iki şey vardır: güzel kızlarla aşk ve New Orleans’ın ya da Duke Ellington’un müziği, ikisi de aynı şey. Geri kalan yok olmalı, çünkü geri kalan çirkindir, ileride gelecek olan sayfalar tüm gücünü tamamen gerçek bir öyküden almıştır. Çünkü başından sonuna kadar ben hayal ettim.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,115TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular