Kazaklar

Kazaklar – Lev Tolstoy

Tür:Roman, Hikayeler
Yazar:Lev Tolstoy
Yayınlanma Tarihi:1863
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Olenin: Aşk hayatı sürekli olarak başarısız olan ve iradesi son derece zayıf birisi. Hemen herkese kendini kolayca kaptırabilir.

Lukaşka: Son derece cesur bir karaktere sahip. Yetenekli ve zeki biri, aynı zamanda hayat ve sevgi dolu olan bir polistir.

Marianka: Kötün en güzel kızıdır ancak çok nazlı ve çekingen bir karaktere sahiptir.

Gaffer Yeroşka: Eski bir avcı, oldukça yaşlı olmasına rağmen son derece çılgın bir yapısı bulunmaktadır.

Beletski: Olenin’in askerden arkadaşıdır. Hayatını tamamı ile kadınlara ve eğlencelere adamıştır.

Nazarka: Lukaşka’nın sadık arkadaşıdır.

Marianka’nın Babası: Kendini önemli biri gibi göstermek istemektedir.

Luka’nın Dilsiz Kardeşi: Her ne kadar konuşamasa da çok kuvvetli tepkilere sahiptir ve sevgi doludur.

Vanyuşa: Olenin’in neredeyse hiçbir şeyi sevmeyen uşağıdır.

Konusu

Çok ünlü bir roman olan Kazaklar, kendisine yaşamında yeni bir sayfa açmak isteyen bir genci konu ediniyor. Rus aristokratın Kazak yaşamı ile tanışması ve bulunduğu noktada bir Kazak kızına aşık olması ile hikaye gelişim göstermektedir. Dünyanın iki farklı zıt kutbunda bulunan bu insanlar, kitapta hayatın iki farklı şekilde yorumlanmasını sağlamaktadır.

Kazaklar Özeti

Olenin, aşk hayatında her zaman başarısız olmuş ve olmaya devam eden son derece varlıklı, bir o kadar da sosyetik bir subaydır. Moskova’da yaşadığı dönemlerde bir kız ona aşık olur ancak bu aşk karşılık bulamaz. Bunun üzerine Olenin yakınları tarafından kınanır. Yaşadığı bu zor durumun içerisinde çıkmak isteyen Olenin buradaki tüm hayatını bırakarak Kazakların yanında yeni bir hayata başlamaya karar verir. Bunun üzerinde tayinini Kazakların bulunduğu Terek adlı bir köye ister.

Olenin başta Kazaklar olmak üzere Çeçen ve Tatarlı çok merak etmektedir. Özellikle Kazaklar ile birlikte farklı harekatlara katılmak istemektedir. Daha sonralarında bazı Kazak evlerinde kiracı olarak da kalacaktır. Ancak Kazaklar Rusları hiç sevmemektedir.  Fakat zaman içerisinde Kazaklar Rusların zenginliğini de görünce daha yumuşak bir tutum sergilemektedir. Bir gün Lukaşka bir Çeçen öldürür. Bu yüzden bir anda ünlü biri halini alır ve kendisine “cigit” denmeye başlanır. Yaşanan bu olaydan sonra köyün en güzel kızı olan Marianka’yı ona uygun olarak görürler.  Lukaşka ile Marianka arasında bir flört başlar

Olnenin Marianka’nın evinde kiracı olur. Burada Gaffer Yeroşka adında bir avcı ile tanışır ve çok yakın arkadaş olurlar. Olenin’in uşağu ise Yeroşka’yı hiç sevmemektedir. Lukaşka’nın bir Çeçen öldürdüğünü duyan Olenin onunla tanışmak ister. Tanıştığı zaman ne kadar yetenekli ve cesur olduğunu görür. Ona bir at hediye eder. Bu hediye büyün köyde duyulur. Olenin bir gün Yeroşka’dan Marianka ve Lukaşka’nın evleneceğini öğrenir. Başlarda hiçbir şey hissetmese de zamanla Marianka’dan etkilenmeye başlar.

Düzenlenen bir eğlenceden sonra Olenin Marianka’ya aşık olmuştur. Ona camdan seslenerek evlenme teklifi eder ancak reddedilir. Marianka birçok farklı sebepten Lukaşka’dan soğur. Zaman içerisinde de Olenin’e yakınlık gösterir. Olenin’in bir sonraki evlenme teklifini de kabul eder.

Olenin Marianka’yı görmeye gittiğinde Marianka onu istemediğini söyler ve tersler. Çünkü birçok kazak operasyonlarda ölmüştür. Lukaşka ise ağır yaralanıştır. Bunun üzerine hiç umut olmadığını anlayan Olenin karargaha geri dönmek ister. Arkadaşı Yeroşka ile vedalaşır ve başka kimseyle vedalaşmadan ayrılır. Mariankayı her zaman çok sever ancak onun kendisini sevmeyeceğini bilmektedir.

Kısa Bilgiler
  • 1863 yılında yayınlanan bu roman Tolstoy’un yarı otobiyografik kitaplarından bir tanesidir.
  • Zengin subay Olenin’in daha gerçekçi bir hayat yaşama arzusu farklı yolara yönelmesine sebebiyet vermektedir.
  • Ancak hayat her zaman eşit değildir ve insanların bulundukları konumlar hayatlarında aldıkları kararların değişmesine sebebiyet verebilir. Kitap tüm bu duyguları detaylıca anlatmaktadır.

Kazaklar – Kitap Açıklaması

Doğru olan nedir? Gerçekten güzel ı nedir? Bunu görmeli, anlamalısınız! İşte o ian söylediğiniz, düşündüğünüz her şey, kendiniz için, benim için duyduğunuz mutluluk ekleri de yok olacak, toz gibi havada açılıverecek. Mutluluk tabiatta baş başa olmak, onu görmek, onunla konuşabilmektir. Benim için «Tanrı korusun, bir de bakarsınız alelade bir Kazak kızıyla evlenir, böylece toptum için tamamen kaybolmuş bir varlık olur diye pek candan bir duyguyla acıyorlardır besbelli…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular