Ana SayfaRomanYeşil Deniz Kabuğu

Yeşil Deniz Kabuğu

Yeşil Deniz Kabuğu – Sarah Jio

Tür:Roman
Yazar:Sarah Jio
Yayınlanma Tarihi:2015
Yayınevi:Pena Yayınları
Karakterler

Kailey: Bir gazetede sosyal konuları ele alan yazardır. Ryan ile nişanlıdır. Ancak yıllar önce ortadan kaybolan sevgilisini arar bulamaz. Tam nişanlandığı dönemde karşısına çıkar ve hayatı tamamen değişir.

Ryan: Kailey ile nişanlı yakışıklı bir adam. Kailey’in eski sevgilisi ile karşılaşması sonucu aradan çekilen ve daha sonraları tekrardan evlenerek beraber olan kişidir.

Cade: Yıllar önce ölündüğü sanılan Kailey’in sevdiği kayıp bir adamdır. Kailey’in yıllarca aradığı ve sonunda aç ve yoksul bir şekilde sokakta görmesi ile aşkları yeniden alevlenir.

James: Cade’nin iş ortağı ve hafızasının kaybetmesine neden olan kişi.

Konusu

Çok tatlı ve merak uyandırıcı bir dille geçmişin bizi kolay kolay terk etmeyeceğini, geri döneceğini ve bizi bulacağını söylerken, geride bıraktıklarımızı, hayatımızdan silinenleri de düşündürüyor.  

Kailey ile çıktığımız bu zaman yolculuğunda kendi geçmişimiz gözlerimizin önüne gelir ve duygulu anlar yaşanır.

Yeşil Deniz Kabuğu Özeti

Kailey bir gazete için Araştırdığı ve yazdığı konular daha çok toplumsal konuları yazar. Seeatle’da yaşayan Kailey, şehrin evsizleri hakkında kapsamlı yazılar yazar ve son zamanlarda eski bir evsiz barınağının yıkılmasına karşı çıkmak için araştırma yapmıştır. Nişanlıydı ve nişanlısı Ryan çok başarılı, yakışıklı ve iyi bir insandı. Ryan başarılı bir şirket yönetiyordu ve Kailey’e derinden âşıktı. Evliliklerinde kısa bir süre kalan ve düğün hazırlıklarına başlayan çift, gün sayıyordu. Bir gün Ryan ve Kailey şehrin en ünlü restoranına giderler ve güzel bir yemek yerler. Ryan valeden arabasını alacakken Kailey yemekten kalanları alır ve Ryan’ı bekler. Tam o sırada gözü dışarıda bir adama takılır. Evsizdi ve dükkânın önünde duruyordu. Kailey, garsona dışarıdaki adam için yiyecekleri olup olmadığını sordu, ancak olumsuz bir yanıt aldı. Sonra dışarı çıktı ve elindeki paketi adama verir. Adam boş gözlerle karşıya bakar. Adamın onu duymadığını düşünen Kailey eğilir ve yüzüne bakar ve o anda zaman durmuş gibiydi. Bu evsiz adam, bir zamanlar çok sevdiği ve iki yıl birlikte olduktan sonra ortadan kaybolan Cade’dir. Cade, Kailey’nin asla unutamayacağı ve her zaman aradığı bir kişi olmuştu.

Yaklaşık 12 yıl önce, Kailey ve Tracy iki üniversite oda arkadaşıydı. Tracy tıp fakültesinde hemşirelik okuyordu ve Kailey yazılar yazıyordu. Kailey’nin erkek arkadaşı yoktu ve Mark adında bir erkek arkadaşı olan Tracy bu duruma çok üzülür. Bir gün onu bir konser dinlemesi için bir bara davet eder. Kailey ve Cade ilk kez orada karşılaşırlar. Kısa bir sohbetten sonra Kailey, Cade’in bir yetenek avcısı olduğunu öğrenir. Tüm gruplarıyla ünlü olan Element Record’un sahibi olduğunu öğrenir. Kailey numarasını Cade’e verir. Kısa bir süre sonra tekrar bir kafede buluşurlar ve çok güzel bir ilişki yaşamaya başlarlar. Birbirlerinin ruh ikizi gibiydiler. Pek çok yeni yer keşfettiler, Cade her zaman komik ve romantikti. Birlikte çok eğleniyorlardı. Bir gün ikisi de çok sarhoşken dövme yaptırmaya karar vermişler ve omuzlarına Fransızcada her zaman anlamına gelen “Toujours” yazmıştı. Cade, bir gün Kailey’nin hayatını bile kurtardı. Ama sonra Cade, ortağı James ile anlaşmazlıklar yaşamaya başlar ve şirket en parlak dönemini kaybeder. Bulduğu gruplar artık on binden fazla albüm satamaz hale gelirler ve ciddi kayıplar vermeye başlar. Cade alkol bağımlısıydı ve çok fazla içti ve ayıklığı çok kısa sürer. Kailey bunu fark eder. Ama hiçbir şey yapamaz. Kısa süre sonra onu terk eder ama bir daha asla Cade’e ulaşamaz. Sanki dünyayı terk etmiş gibiydi.

Ancak şimdi, Cade onun önünde duruyordu. Ama eskisi gibi değildi. Sakalları uzamıştı. Giysileri kirli ve eskiydi. Zayıftı. Onu sadece gözlerinden tanımıştı. Öte yandan Cade, onu hiç tanımıyor, hatta görmüyor gibiydi. Kailey o gece eve döndüğünde onu bulmaya karar vermişti. Ne de olsa Cade onun hayatını da kurtarmıştı. Şimdi Cade’in hayatını kurtaracaktı. Cade’i birkaç kez daha bulur ve ona yemek yedirir. Onu fena halde dövülmüş ve hırpalanmış halde bulunca hemen hastaneye götürür. Onu bir kliniğe yatırmaya karar verirler. Beyin hasarı geçirmişti ve geçici hafıza kaybı yaşıyordu. Bu nedenle bir rehabilitasyon merkezinde tedavi edilmesi gerekiyordu. Kailey’nin ödediği miktar için Cade hastanede bir daire tutar ve ona çok iyi bakarlar. Kailey ona sürekli anılarını anlatıyordu. Nasıl biriydi, ne yapıyordu. Ona dövmelerini gösterdiğinde Cade, bunu ilk kez hatırladığını söyler. Kısa sürede tedaviye olumlu yanıt vermeye başlayan Cade, Kailey’i çok özlediğini ve hep yanında olmak istediğini söyler. Kailey onu asla yalnız bırakmak istemez ama nişanlısı Ryan onu her zaman bir arada tutar. Ortağı James, Cade’e olanları anlattır ve bir gün bir yatta kavga ederken kafasını çarptığını ve sonra denize düştüğünü söyler. James polise teslim olur ve Cade hastaneden ayrılmaya karar verir. Kailey’i zor bir karar bekliyordu. Kararını çoktan vermişti. Ryan ile konuşur ve kendisinin ve Cade’in evleneceğini duyurur. Sade bir düğünle evlenirler ve gençliklerinde gitmek istedikleri Brenton’a yerleşirler. Çok huzurlu bir evleri olur. Bir gün Cade sana bir sürprizim var diyerek evden çıkar. Kailey onu bir daha hiç görmez. O gün dalgalar çok şiddetliyken evden bir telefon gelir ve telefondaki polis Cade’in kıyıya vurduğunu söyler. Yaşadığı travma nedeniyle her şeyi yeniden öğrenen Cade, henüz yüzme bilmez ve denize karşı çıkamaz. Cade’i kaybettiğini anlayan Kailey, kederiyle perişan bir halde yüzleşir. Henüz Cade’e hamile olduğunu söylememiştir. Cade’in ölümünden sonra Ryan ile evlenir ve Ryan kızının babası olur. Ama tüm bu yıllar Cade’i unutturmaz. Kailey, Cade’i büyük bir aşkla sevmeye devam eder.

Yeşil Deniz Kabuğu – Kitap Açıklaması

Yirmili yaşlarda hayat daha kolaydı. Özellikle de konu aşk olduğunda. Biriyle tanışıyordun, sen onları seçiyordun, onlar seni seçiyordu. Birlikte dünyayı fethedebilirdiniz. Paris’e taşınabilirdiniz. Bir sürü çocuk sahibi olabilir veya çiftçilik yapabilirdiniz. Günlük tuttuğunuz zamanlarda yazdığınız her şeyi yapabilirdiniz. Hayaller, parlak, çarpıcı renklerde yaşanacaktı. Hayat sizindi, ikinizindi. Her şeye birlikte göğüs gerip birlikte yaşayabilirdiniz. Hayatınızı birine bağlardınız ve gerisi önemini kaybederdi. Peki ya şimdi?

“Sarah Jio, her kitabında olduğu gibi, aşk hikâyesini, geçmişi ve gizemi birlikte harmanlayarak içinizi ısıtacak, okuduktan sonra kolay unutamayacağınız bir roman sunuyor. Yeşil Deniz Kabuğu, geçmişin kolay kolay peşimizi bırakmayacağını, dönüp dolaşıp bizi bulacağını son derece tatlı ve merak uyandırıcı bir dille anlatırken, bir yandan da Kailey’yle birlikte çıktığımız bu, zamanlar arası yolculukta, geride bıraktıklarımızı, hayatımızdan silinip gidenleri ve kendi geçmişimizi düşünmemizi sağlıyor. Yazarın ve türün hayranları kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacak. Henüz Sarah Jio’yu hiç okumadıysanız buradan başlayabilirsiniz.”

-Tuğçe’nin Kitaplığı-

“Klasik bir Sarah Jio değil, bir Sarah Jio klasiği. Sürükleyici bir aşk hikâyesi… Okurken umudu, hüznü ve aşkı içinizde yaşayacağınız, aşkın en derinlerde olduğunu hissedeceğiniz etkili bir yolculuk. Daima kalbinizdeki sese kulak verin, aşkın hep var olduğuna inanın. İçinizdeki sonsuz sevgiye dokunmak istiyorsanız kesinlikle okumalısınız.”

-Sarah Jio Turkey-

“Sarah Jio okuyucusunu her kitabında biraz daha şaşırtarak çıtayı yükseltiyor. Merakla okuyacağınız; romantizmi, vefayı, gerçek aşkı hissedeceğiniz bir hikâye.”

 (Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hasan odabaş
Hasan odabaş
Ziyaretçi
1 yıl önce

Yeşil deniz kabuğu adlı kitapta bonjour hangi anlamı ifade ediyor arkadaşlar

Özlem
Özlem
Ziyaretçi
Yanıtla  Hasan odabaş
11 ay önce

Bonjour değil TONJOUR geçiyor kitapta. Fransizcada bonjour merhaba ; tonjour DAİMA anlamına geliyor. Dövmesini yaptırmışlardı Cade daima’yı orta batı aksanıyla dayma gibi söylediği için onu yaptırmışlardı.

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular