Ana SayfaRomanÖlümcül Yumurtalar

Ölümcül Yumurtalar

Ölümcül Yumurtalar – Mihayl Afanasyeviç Bulgakov

Tür:Roman
Yazar:Mihayl Afanasyeviç Bulgakov
Yayınlanma Tarihi:1925
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Profesör Periskov: Romanın ana karakteridir. Yaşlı bir zoolog ve amfibiler uzmanı.

Konusu

Her şey 1928 yılında Rus İç Savaşı’nın yıkıcı etkilerini atlatan ve refaha kavuşan Moskova’da başlıyor. Bir zooloji enstitüsünde çalışan Profesör Persikov, amfibileri incelerken tuhaf bir kırmızı ışın keşfeder. Bu ışın yumurtanın son derece hızlı büyüyüp olgunlaşmasına neden olur. Bu ışınları fareler ve kurbağalar üzerinde de deneyen profesör, korkunç bir felaketle karşılaştı; fareler enstitüyü istila etti ve hepsini öldürdü. Asistanının bu ışını basına sızdırmasının ardından hükümetin ve kamuoyunun yoğun ilgisini çeken profesör, bu ilgiden oldukça rahatsız oldu. Daha sonra ülkede ortaya çıkan bir tavuk hastalığı nedeniyle tüm tavuklar ölecek. Hükümet, tavukları eski sayılarına döndürmek için profesörün icadına başvurur.

Ölümcül Yumurtalar Özeti

Profesör Periskov, asistanı Pankart ile amipler üzerinde yaptığı deney sırasında tuhaf bir ışıkla karşılaşır. Daha sonra bu ışığın organizmaların çok hızlı büyümesini sağladığını görür. Büyüyen organizmalar çok vahşidir, birbirlerine saldırır ve birbirlerini yerler. Doktor bu ışınlarla kurbağaları ve fareleri geliştirir. Sonuç korkunçtur, her yer farelerle dolar ve yüzlerce fare kurbağayı zehirlemek zorunda kalır. Milletvekili Pankart bu buluşu basına sızdırıyor. Gazeteciler, yazarlar, hükümet yetkilileri ve Profesör Periskov çıldırıyor. Profesörün buluşunu şeytani bulanlar da var.

O dönemde ülkedeki tavukların başı dertte. Bütün tavuklar ölür, tek bir tavuk bile kalmaz. Bazılarına göre bu durumun sorumlusu profesördür ve bu ilahi bir uyarıdır. Hükümetten Aleksandr Semyonovich Rokk isimli bir kişi, buluşu tavuk yumurtası üzerinde test ederek tavuk üretiminde kullanmak istiyor. Ancak kafası karışık, beceriksiz ve güce aç hükümet yetkilileri büyük bir hata yapıyor. Bu hatanın sonucunda insanlar isyan eder ve insanlar ölür. Yanlış kullanımın Ölümcül Yumurtaya dönüşmesi sonucunda olacaklar hiç de iyi sonuçlar doğmayacaktır.

Ölümcül Yumurtalar – Kitap Açıklaması

1917 Rus Devrimi’ni izleyen çalkantılı yıllar yeni bir Sovyet gerçekliğini ortaya koyarken, dâhi zooloji profesörü Persikov da canlı organizmaların üreme hızlarını artıran ve onları devleştiren yeni bir “kızıl” ışın keşfeder. O sıralarda Sovyet cumhuriyetlerindeki bütün tavukları kırıp geçiren bir salgın patlak verince, Persikov’un henüz test edilmemiş buluşu bu soruna bir çare olarak görülür… Zira bilimde ilerleme ve bu sayede düşmanlarla rakipleri geride bırakma, Stalin döneminin yol gösterici ilkesidir… Stalin’in iktidara geldiği 1924 yılında yazılmasına karşın 1928’de geçen bu bilimkurgu, iktidarın ve bilginin kötüye kullanılmasının sonuçlarına işaret eden parlak bir sistem eleştirisidir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular