Ana SayfaRomanSaf ve Düşünceli Romancı

Saf ve Düşünceli Romancı

Saf ve Düşünceli Romancı – Orhan Pamuk

Tür:Roman
Yazar:Orhan Pamuk
Yayınlanma Tarihi:2010
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Konusu 

Saf ve Düşünceli Romancı kitabı, Orhan Pamuk’un 2009 yılında Harvard Üniversitesi’nin ünlü Sanders Tiyatrosu’nda Charles Norton Anlatımları (Norton Anlatımları) kapsamında yaptığı konuşmalardan ve notlarından oluşuyor.

Saf ve Düşünceli Romancı Özeti

Roman yazmanın saf kavramı için yapay bir yanı olduğunu umursamayan hassas roman okuyucusu ve yazarını “saf” olarak nitelendirir. Roman okurken ve yazarken metnin yapaylığına ve gerçeğe ulaşamamasına takıntılı olan, roman yazarken ve yazarken kullanılan yöntemlere özellikle dikkat eden, karşıt duyarlılığa sahip okur ve yazarları “düşünceli” olarak nitelendirir. Pamuk’a göre romancılık aynı zamanda naif ve düşünceli olmanın işidir. “Roman okuduğumuz zaman beynimizde neler oluyor?” dokuz noktaya temas eder. Önce genel görünümü izliyoruz ve hikâyeyi takip ediyoruz. Kelimeleri kafamızda resimlere dönüştürüyoruz. Aklımızın bir başka yanıyla, yazarın ne kadar yaşadığını ve anlattığı şeyler hakkında hayal kurduğunu merak ediyoruz. Aklımızdan geçen bir diğer düşünce ise “Gerçek bu mu? Romanın anlattığı, gördüğü ve anlattığı kendi hayatımızdan bildiğimiz hakikate uygun mu? Sorulardır. “Üslün sorunları ve zevkleri roman sanatının kalbinde değil, kalbine çok yakın.” Anlamı. Kahramanları dolaylı olarak romancının ahlaki süzgecinden geçiriyoruz. Öte yandan ulaştığımız bilgi ve derinlik için de kendimizi tebrik ediyoruz. Bir yandan hafızamız durmadan yoğun bir şekilde çalışır. Romanın gizli merkezini aramak, yaptığımız en yaygın eylemdir. Bir romanın değeri, merkezinin dünyanın merkezini, anlamını ima etme yeteneğinde yatar ve bir romanın gerçek değeri, bize hayatın sadece bu olduğunu hissettirdiği şekilde ölçülmelidir.

Yazara göre romanlar temelde görsel edebi kurgulardır. Bir roman, görsel zekâmıza ve en çok canlandırma yeteneğimize hitap eder ve üzerimizdeki etkisini kurar. Kahraman için şefkat öğelerinin bir tasvirini sağlar. Romancının karakteri, tıpkı hayatta olduğu gibi, yaşadığı ve yaşayacağı hikâyeler ve durumlar tarafından belirlenir.

Hem okumak hem de doğru yazmak isteyenlerin elinde olması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Orhan Pamuk bavulunu o kadar çok açıyor ki neredeyse her şeyi döküyor. Hatta “Belki burada çok fazla ticari sır veriyorum, belki beni loncadan atarlar!” diyerek bir şaka yapıyor.

Kısa Bilgiler
  • Sonsöz dahil olmak üzere 7 ana bölümden oluşan kitap, roman sanatı ve Orhan Pamuk’un roman anlayışı üzerine kısa ama nitelikli bir başvuru kitabıdır.

Saf ve Düşünceli Romancı – Kitap Açıklaması

“Bu kitap roman konusunda bildiklerimden ve öğrendiğim en önemli şeylerden yapılmış bir bütündür.”

“Roman okurken kafamızda neler olup biter?” başlığı ve “Romanlar ikinci hayatlardır” satırıyla açılan Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk’un 2009 sonbaharında Harvard Üniversitesi’nde, bin kişilik Sanders Tiyatrosu’nda verdiği ve büyük ilgi gören Charles Norton konferanslarını içeriyor.

Doksan yıllık geleneğinde T. S. Eliot’tan Borges ve Paz’a, Calvino ve Eco’dan Toni Morrison’a edebiyatın ve sanatın dünyadaki en saygın yaratıcılarını ağırlayan altı oturumluk konferans dizisinde Pamuk, romancılara sıkça yöneltilen “Bunları gerçekten yaşadınız mı?” sorusundan “Müzeler ve Romanlar”ın benzerliğine, romanla resim sanatı ilişkisinden romanların yavaş yavaş ortaya çıkan ve değişen merkezi fikrine, kırk yıllık roman okurluğu ve otuz beş yıllık roman yazarlığının tüm sanatı ve zanaatını okurlarıyla içtenlikle paylaşıyor.

“Büyüleyici… Her romancı bu kitabı okumak ve sanatını ustasından öğrenmek isteyecektir.”

-The Daily Telegraph-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular