Fi

Fi – Azra Kohen

Tür:Roman
Yazar:Azra Kohen
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Canan Manay: Kafasına taktığı şeyi elde etmek için her şeyi yapmaya hazır biridir.

Özge: Kendini sadece köşeye sıkıştığı anlarda, umutsuzluk içinde bulan bir karakterdir.

Deniz: Mükemmel bir müzisyendir fakat o kendini buna layık görmez ve kariyerinin altında ezilmeye başlar.

Bilge: Kaderin gülmediği, hayatta hep şansızlık ile yürümek zorunda kalan bir isimdir.

Konusu

Hayata dair her şeyi romanda bulmak mümkün.  Aşklar, aldatmalar, arzular, lanetler, hayal kırıklıkları, zekâ oyunları… Kitabın en güzel yanı burada ortaya çıkıyor. Akilah Azra Kohen, zekâsıyla roman tadında bir kişisel gelişim kitabı sunuyor.

Fi Özeti

Can Manay, romanın ana karakteri olan ünlü bir psikolog ve televizyon kişiliğidir. Bir gün ev almaya çalışırken bir eve rastlar ve yan evin bahçesinde dans eden bir kadın görür. O anda Duru’ya âşık olur ve evi almaya karar verir. Ancak Duru’nun sevgilisi müzisyen Deniz Can’ın önünde bir engel vardır. Can Manay artık ikili arasındaki ilişkiyi koparmak için her türlü yönteme başvuracaktır. Özge isimli bir gazeteci, Can Manay ile yaptığı röportajda istemediği bir soruyu sorunca tüm kariyeri alt üst olur. Daha sonra pes etmeyen bir savaşı olan Özge, insanların gerçek yüzlerini ortaya çıkaran “Darbe” adlı bir dergi çıkartır. Can Manay da üniversitede ders veriyor ve sınıfında oldukça başarılı olan Bilge isimli öğrencisi, önce okulda ödev satarak para kazanıyor, ancak daha sonra Manay’ın danışmanı olur.

Fi, Çi, Pi Serisi

1. Fi2. Çi3. Pi
Kitap isimleri

Fi

Azra Kohan, bir görüşmesinde “Fi” kelimesinin, ateş, ihtiras, güzellik anlamına geldiğini belirtmiş ve daha sonra romanın içerisinde de konu edilen altın oran’ın ifade edilmesi için kullanılan sembol olan Φ(fi)’den gelmekte olduğunu da açıklamıştır.

Çi

Azra Kohan, bir görüşmesinde “Çi” kelimesinin, suyun buz hali, yaşam enerjisi anlamına geldiğini belirtmiştir.

Pi

Azra Kohan, bir görüşmesinde “Pi” kelimesinin, topraktan başını uzatan filiz, yani hayat anlamına geldiğini belirtmiştir.

Fi – Kitap Açıklaması

Fi, deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın yolculuğudur. İçinde bolca bulunan hile, seks, aldatma ve aldanma hikâyeleri belki herkesin dikkatini çekebilir ama gerçeklerden yola çıkılarak ulaşılmak istenen yerde sadece farkındalık vardır.

Fi güzelliğin lanetlendiği, zekânın yağmalandığı,  iyinin kurban edildiği ve kasaba kurnazlığıyla yönetilen bu gezegende, içine doğduğumuz bu kutsal hayatı kutlamak için yazılmıştır. Kendi potansiyelini keşfetme cesareti gösterebilmiş gerçek kişilere ve çatlama cesareti gösterebilmiş tohumlara adanmıştır.

Bir kişiye duyulan aşktan daha acımasız bir şey var mıdır?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular