Ana SayfaRomanTers Kanatlı Şahin

Ters Kanatlı Şahin

Ters Kanatlı Şahin – Osman Balcıgil

Tür:Roman
Yazar:Osman Balcıgil
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Destek Yayınları
Karakterler

Resmî Efendi: Saffet Bey’in baba yadigarı emektarıdır. Aslen Bulgar göçmeni olan yaşlı adam TKŞ’nin arka plandaki destekleyicisidir.

Saffet Bey: Ters Kanatlı Şahin’in kurucusudur. Sakinliği ve lider kişiliğiyle gayrinizami olan bu harp kuruluşunun amacına ulaşmasını sağlayan kişidir.

Matbaacı Şükrü Bey: İngiltere, Fransa ve Almanya’da hukuk ve iktisat okumuştur. Hükümet tarafından göreve davet edilince, yurt dışından dönüş yapmıştır.

Konusu

Bu kitapta Kurtuluş Mücadelesi vermiş genç bir Cumhuriyetin ensesinde hissettiği yeni bir savaştan uzak durma mücadelesini okuyoruz. Rusya’da yaşanan komünizm, Almanya’nın uyguladığı faşizm ve dünya konjonktüründe haritaların değişiklik gösterdiği bir dönemde kendini korumaya çalışan bir Türkiye anlatılmaktadır. Ters Kanatlı Şahin ile siyaset üstü bir bakış açısı geliştirilerek olayları olmadan ya da asgariye indirerek tedbir alınması hedeflenir. Kitapta ülke diplomat ve gazeteci kisvesiyle dolaşan ajanları diğer türlü kontrol edebilir miydi ve Atatürk’ün öngörüsü olmasaydı Almanya’dan kaçmak zorunda bırakılan bilim adamları Türkiye’ye gelebilirler miydi? sorularına yanıt aranmaktadır. Sonuç olarak genç Cumhuriyet, İkinci Dünya Savaşı ve körüklenmek istenen faşizmi kontrolde tutmayı başarabilmiştir.

Ters Kanatlı Şahin Özeti

Tarih 14 Haziran 1926’yı gösterdiğinde Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya suikast düzenleneceği haberi dalga dalga yayılır. Genç Cumhuriyet’i ve kurucusunu hedef alan bu suikast bertaraf edilir. Devamında yaşanan 26 Eylül 1930’da Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın İzmir’de yaptığı miting ölümle sonuçlanır ve aynı yıl Menemen’de Mustafa Fehmi Kubilay vahşice öldürülür. Bu gelişmeler olurken Birinci Dünya Savaşı’nda yenilgiyle çıkan Almanya yeni bir savaşın hazırlığı içindedir. Amerika yönetimi, Alman sermayesini ele geçirmenin derdindeyken; İtalya, Fransa ve İngiltere Almanya’nın tehlikeli yükselişini görüyor, fakat Türkiye’nin kendilerinden yana tavır almaları yönünde sıkıştırıyorlardır. Komşu Rusya’nın ise Boğazlarla ilgili hayalleri de devam etmektedir. Ayrıca, komünizmin ve faşizmin yarıştığı bu dönemde genç Cumhuriyeti zor bir süreç beklemektedir. Yaşanan bu gelişmelere karşı Ters Kanatlı Şahin (TKŞ) adında gayrinizami bir harp kuruluşu planlanır. Şahinin düz kanadı özgürlüğü ve uçmayı simgelerken, ters kanadı ise dengeyi sağlaması içindir. TKŞ’nin amacı, Türkiye Cumhuriyeti’nin özgürlüğünü ve hedeflerini koruyarak ilerlemesini sağlamaktır.

Seçili TKŞ kurmayları; Saffet Bey, matbaacı Şükrü Bey, Doktor Zeki Bey, Saffet Bey’in emektarı Resmî Efendi’dir. Kurmay Heyeti’nin yanı sıra, bu oluşuma sayısız insan da katkı vermektedir. Yaptıkları iş siyaset üstü düşünmek ve davranış geliştirmektir. O günkü dünya konjüktürüne göre; ABD’yi, Orta Doğu’yu, Kuzey Afrika’yı, İran’ı, doğal olarak Türkiye’yi etkileyecek bir alt üst oluş süreci yaşanmak üzeredir. Tüm dünyada kartlar yeniden dağılacaktır. Büyük oyunun sonunda, kazanan oyuncular masadan yeni bir dünya düzeni inşa etmiş olarak kalkacaktır. Bu gelişmelerin ışığında Türkiye’yi olası bir savaştan ve iç karışıklıktan korumayı hedefleyen TKŞ, çalışmalarını titizlikle sürdürmeye başlar.

Almanya’nın yeni lideri Hitler’in seçilmesiyle faşizm tırmanmış, “kristal gece” olarak adlandırılan (Oğlu öldürülen Yahudi bir adamın konsolos yardımcısını öldürmesiyle Alman halkı ayaklanır. 91 Yahudi ölür, 7500 civarında yaralanır, sinagoglar yakılır, dükkanlar yağmalanır. Saldırıdan sonra yerlerdeki cam kırıkları gökyüzünü aydınlattığı için Kristal gece olarak adlandırılır.) olayın akabinde kitlesel imha başlamıştır. Bu hareketlilik Batı Trakya’da ve özellikle İstanbul’da yaşayan Yahudi kökenli vatandaşların tepkisine yol açar. O günlere kadar birlikte yaşayan iki Türk Cumhuriyeti halkı anlaşılmayacak şekilde ayrıştırılmış çatışmalar çıkmaya başlamıştır. TKŞ’nin yerinde müdahaleleriyle olaylar genele yayılmadan bölge içinde kalır. Ne var ki Almanya’dan gemilerle kaçmaya çalışan Yahudiler Türkiye’ye sığınmak ister fakat İngilizlerin baskısıyla gemi Türk limanlarına yaklaştırılmadan gönderilir. Salvador Gemisi Silivri açıklarında batar ve 70’i çocuk, 231 kişi hayatını kaybeder. Bu gelişmeler yaşanırken, ekonomik nedenlerle Varlık Vergisi Kanunu kabul edilir. Bu kanunla gayrimüslim vatandaşlardan mal varlıklarının yarısını ödemeleri istenir. Bu vergiyle iş adamları ve tüccarların çoğu vergiyi ödeyemez, taş işçisi olarak doğuya gönderilirler ya da ülkeyi terk ederler.

Ajanların kol gezdiği, birçok milletin birlikte yaşadığı, bir kıvılcımla büyük olayların olabileceği bir ortamda kontrolü elde tutmak önemlidir. TKŞ kurmayları, yolu görüp önü açma görevini üstlendikleri için birçok olay meydana gelemeden bertaraf edilmiş olunur. Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkan yorgun fakat çiçeği burnunda Genç Cumhuriyet koşulları zorlayarak İkinci Dünya Savaşı’na gitmemeyi başarmıştır.

Ters Kanatlı Şahin – Kitap Açıklaması

Türkiye-Ortadoğu-Avrupa coğrafyasında, gerçek olaylar üzerine kurulu bir casusluk romanı…

İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudiler, Ermeniler, milliyetçiler, komünistler, şeriatçılar ne yaptı?

Yanlış bildiğimiz, doğrusuna inanamayacağımız entrikalar, cinayetler… Kimilerini çok yakından tanıdığımız insanlara dair gizli dosyalar… Her köşesinde karışık adamların cirit attığı, adım başı suikast girişiminde bulunulan, savaşın korkutucu soluğunu ensesinde hisseden Türkiye… Diplomat, sığınmacı, aydın, bilim adamı, casus, iş adamı ve politikacılarla ustaca dans eden casusluk örgütü: TERS KANATLI ŞAHİN

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Kar

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular