Ana SayfaRomanÖnce Sen Vardın

Önce Sen Vardın

Önce Sen Vardın – Canan Tan

Tür:Roman
Yazar:Canan Tan
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Doğan Kitap
Konusu

Canan Tan, bu kitabında yirmi ayrı hikâyede aşkı, sevgiyi, özlemi, hayranlığı, sevgisizliği, tutkuyu, ihanetleri ve mecburiyetleri, yani tüm insani duyguları tekrardan anlamlandırıyor. İfade edilememiş duyguların, yüreklerdeki talanı arttıkça zamanla kimi duygular yıllara meydan okuyup etkisini korumuş, kimileri ise küllenmiş ve yok olmuş. Kitabı okurken aralıklarla Türk musikisinden parçalarla eskinin günleri de yâd edilmiş. Keyifle okunacak, kendimizden bir şeyleri bulabileceğimiz hikâyelerle örülmüş bir kitap.

Önce Sen Vardın Özeti

Önce Sen Vardın ile başlayan hikâye dizisinin adından da anlaşılacağı üzere, aşk yıllar sonra hatırlandığında etkisini yitirmiş, yerine küllenmiş hatıralar ve vefa duygusu bırakmıştır. Aşk yürekle dil arasında ince bir çizgi; yalnız yürekle yaşamak yetmiyor, ancak dile dökülünce karşıdaki için anlam kazanıyor. İnsanın kendi ruhundaki çalkantılarla beraber duygularını ifade etme becerisinin kısır olması sebebiyle muhatabının aşktan yoksun kalmasına sebep oluyor. Yazarın hikayelerinde sıkça altını çizdiği polemik ise itiraf edilememiş sevgi duyumudur. Bu kimi zaman sevgiliye duyulan aşkla önümüze çıkıyor, kimi zaman ise bir aile içinde ifade edilmek için geç kalınmış duygularla. Altını çizmekle yanlış yapmış sayılmayız. Aşk dediğimiz kavramın kendisine bir gönülde yer bulduğunda yaşattığı etki o kadar bariz ki kişinin tüm ruh halini tek bir kalemde değiştirebiliyor.

Yazar sadece aşktan, sevgiden bahsetmiyor. İhanetlerden ve insanın kendisinin başkasını yaraladığı yerden yaralanınca çektiği acı da çok güzel anlatılıyor. Kadının bulunduğumuz coğrafyadaki pozisyonundan, namus kisvesinin sadece kadın üzerindeki oluşturduğu baskıyla onu nasıl toplumsal hayatın dışına ittiğinden ve genç kızların nasıl annelerinin yazgılarını yaşamak zorunda bırakıldıklarından bahsediliyor. Hepimiz kendi yaşadığımız ya da şahit olduğumuz gerçekliklerle hayatı öğreniyoruz. İhanetleri, sevgisizliklerinin bedelini çocuklarının üzerine yükleyen ebeveynleri, karşılıksız verilmesi gereken sevginin ötesinde ki minnet beklentisini görüyoruz. Yaşarken sıradan olan ancak yıllar geçince etkisini anladığımız hayatın içinden bir eser.

Önce Sen Vardın – Kitap Açıklaması

“Canan Tan’ın yazdıkları hepimizin başından geçen veya geçecek konulara eğiliyor. Hiç kuşkusuz bu konular arasında en önemlisi, en etkini aşk. Bu aşkların gücü insanların günlük psikolojilerini de etkiliyor ama bu psikolojilerden oluşan birikim de bir hayatı özetliyor. Kadın özgürlüğü, işlediği konulardan biri. Ama aşk gelince kadın kahramanlar kadar erkek kahramanlar da sayfalarına giriyor. Sözünü ettiğim özgürlük, kadının toplum içinde birey olarak varlığı onun ana temalarından biri. Örneğin Piraye; Yüreğim Seni Çok Sevdi… Bunları düşünürken de Ahmet Muhip Dranas’ın dizeleri aklıma düşüyor: ‘Söylenmemiş aşkın güzelliğiyledir kâğıtlarda yarım bırakılmış şiir.’ Ama sadece kadın kahramanlarından söz etmeyelim, Issız Erkekler Korosu’nu okuduğumuzda sadece bir cinse dair romanlar okumadığımızı görüyoruz. Kısacası Canan Tan’ın kitaplarında var olan, hayatın kendisi. Bu da bir yazarı okumak için sanıyorum ki yeterli bir nedendir.”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Yunus Sadri
Yunus Sadri
Ziyaretçi
2 yıl önce

Büyük bir beklenti ile okuduğum eserlerden biri oldu, lakin beklenildiği gibi bir sonuç göremedim. Sevgisizliği dille getirişi şahane, ancak sevgide noksanlar olduğu sayfaların bitişinde ortada. Malesef bu kitapla ilgili olumsuz düşüncelerim bulunmakta…

Kısa ve öz bir dille yazılışını da yazmadan geçemeceyem.

Semiye Yavuz
Semiye Yavuz
Ziyaretçi
Yanıtla  Yunus Sadri
2 yıl önce

Tam aksi yönde bir düşünceye vardım. Sevgisizliği dillendirmek muhteşem evet ancak bu aslında sevgiyi ne kadar çok anlattığına dair bir gerçeklik diye düşünüyorum.

Özet güzel ama daha detaylı yazılıp çizilebilirdi.

Ellerinze sağlık…

MELİHA USTA
MELİHA USTA
Ziyaretçi
2 yıl önce

KİTAP OKUMAK VE OKUDUĞUN KİTAPTA KAYBOLMAK ÇOK GÜZEL

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular