Çi

Çi – Azra Kohen

Tür:Roman
Yazar:Azra Kohen
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Can, Duru, Deniz, Bilge, Eti ve Sadık

Konusu

Hayatı değil, sistemi yaşadığımızı anlayanlar, harekete geçmek için sinyal bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissetmeyenlere karşı, dengeye adanmıştır.

Yazar, kendi evriminde kaybolmuş hissettiklerini söylüyor. Ders almak, sistemin bize dayattığı bu hayatı sorgulamak ve en başta kendi farkındalığımızı gerçekleştirmek için mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

Çi Özeti

Can Manay sonunda amacına ulaştı ve Duru’yu cezbeder. Duru onun evinde kalır. Ancak Can Manay’ın Duru’ya olan aşkı daha da saplantılı hale gelir ve artık onu kimseye göstermek istemez; başkalarının önünde dans etmesini engellemeye çalışır ve aşırı cinsel bağımlılığını da ortaya çıkar. Duru başta bu ilgiyi sevse de sonradan kendini hapiste hissetmeye başlar ve Deniz’in bu durumu umursamadığını düşünür. Ancak bir gece Manay’ın evi gözetlemek için kurduğu kameralardan Deniz’i izler ve onun ağladığını görür. Sonunda Duru ondan nefret etmeye başlar ve Manay eski kız arkadaşıyla aynı hatayı yapar ve hastalığının belirtileri yeniden ortaya çıkar. Eti yanında. Duru ve Manay’ın durumundan bıkan Deniz, artık şehirde kendisi için yapılacak bir şey olmadığını düşünür ve bir işçi olarak köye yerleşir. Köyde sohbete yetişkinlerle değil, sadece çocuklarla girer. Artık yetişkinlerden hoşlanmamaya başlar. Darbe adlı dergisi sansürlendiğinde, Özge, derginin çalındığı bilinmeyen bir kişiden öğrenir. Ama artık dergi işi onun için bitmiş gibi görünüyor, bu yüzden dergiyi çevrimiçi olarak yayınlamaya çalışır. Kaotik sokaklarda protestoların olduğu bir günde, kalabalığın içinde dövülen Özge, Sadık Kolhan’a yakınlaşır. Kolhan ona çok tuhaf bir teklifte bulunur. Bilge, Can Manay’ın son durumu ve âşık olduğu Murat’ın polis tarafından dövülmesi nedeniyle üzüntü ve üzüntü yaşar.

Fi, Çi, Pi Serisi

1. Fi2. Çi3. Pi
Kitap isimleri

Fi

Azra Kohan, bir görüşmesinde “Fi” kelimesinin, ateş, ihtiras, güzellik anlamına geldiğini belirtmiş ve daha sonra romanın içerisinde de konu edilen altın oran’ın ifade edilmesi için kullanılan sembol olan Φ(fi)’den gelmekte olduğunu da açıklamıştır.

Çi

Azra Kohan, bir görüşmesinde “Çi” kelimesinin, suyun buz hali, yaşam enerjisi anlamına geldiğini belirtmiştir.

Pi

Azra Kohan, bir görüşmesinde “Pi” kelimesinin, topraktan başını uzatan filiz, yani hayat anlamına geldiğini belirtmiştir.

Çi – Kitap Açıklaması

Hayat, insanın kendi potansiyeline ulaşabilmesi için dikkatle, incelikle, muhteşem bir zekâyla dizayn edilmiştir.  Yapman gerekeni yapamıyorsan, olamıyorsan,  doğamıyorsan hayat çok acıtır, anlaman için hırpalar, yorar.  Seni sen yapabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırdır. Asla rahat bırakılmazsın. Öylesine, anlamsız var olamazsın. Mutluluğa saklanamazsın. Öyleyse acına sahip çıkmalısın!

Çünkü acı, bilginin bedene inmesidir.  Bilgiyi bedene indirmeli, olman gereken şeye dönüşmelisin.

Bu kitap ‘kendine gelmek’ için burada olduğunun farkına varabilenlere yazıldı. Fi ile çıkılan yolculuğun tek durağıdır Çi. Sadece farkındalığa giden, değiştiren, mutlaka geliştiren bir yoldur bu ama sunduğu seks, macera, intikam,  ihtiras sizi aldatmasın, zordur.

Hayatı değil sistemi yaşadığımızı fark edenler, harekete geçmek için işaret bekleyenler, umursamayanlara karşı umursayanlar, hissedemeyenlere karşı hissedenler adına ve kendi tekâmülünde kaybolmuşlar için yazılmış, dengeye adanmıştır.

Hayat harekete geçen herkesi varması gereken yere götürür.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular