Ana SayfaRomanEn Uzağından Unutuşun

En Uzağından Unutuşun

En Uzağından Unutuşun – Patrick Modiano

Tür:Roman
Yazar:Patrick Modiano
Yayınlanma Tarihi:1995
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Anlatıcı: Okulu bırakmasına rağmen yaşıtlarını gördükçe buna hayıflanır. Hayali olan mesleği yani yazar olmayı başarsa da sevdiği kadını unutamamanın acısını hep hisseder.

Jacqueline: Kumar tutkusunu ve kazanma hırsını her şeyin üstünde tutan bir kadındır.

Konusu

Günübirlik yaşayan yoksul, sevecen bir genç adam, yavaş yavaş neredeyse kendiliğinden kurulan ama hiçbir zaman sonu belli olmayan dostluk ve aşk ilişkileri, kısa süren sevinçler, kolay kolay dışa vurulamayan kuşkular ve acılar…Anlatırken anlamsız görünen ama yaşayana birçok anlam yükleyen insanı içinden vuran bir roman. İlk bakışta gelişigüzel yazılmış izlenimi veren kişileriyle, eksik anlatılmış gibi görünen ama yenileri eklendikçe bütünlenip derinleşen olaylarıyla kentleri, sokakları ve evleriyle okuyucuyu sürükleyen, bir ustalık dönemi romanı.

En Uzağından Unutuşun Özeti

Otuz yıl önceyi, unutulamayan anıları anlatan hikâye…

Anlatıcımız, anne ve babası öldükten sonra yaşadığı yeri ve okulunu bırakıp bir otel odasında yaşamaya başlar. Geçimini eski kitapları satarak idame eden 18 yaşında bir gençtir. Tesadüfen Jacqueline ve Gérard Van Bever ile tanışır. Kadını ilk gördüğü andan itibaren onun gölgesinde, soluk, panjur arasından sızan bir güneşe benzeyen yaşamı olacağının farkında bile değildir.

Jacqueline ve Van Bever, kumarı meslek edinmiş, buradan kazandıklarını biriktirerek Mayorka’dan ev alma hayalleri kuran günübirlik yasayan çifttir. Onlarla aynı otelde kalan kahramanımız, çiftin yanlarında onlara eşlik etme görevini üstlenir. Jacqueline kumardan kazandıklarıyla hayallerini gerçekleştiremeyeceğini anladığında genç aşığın kendisine olan zaafını kullanarak ona hırsızlık yaptırır. Kahramanımız bunu bütün doğallığıyla, sanki bir emaneti sahibine verecekmiş gibi algılayıp sevgilisinin dediğini yapar. Para dolu çantayla birlikte Paris’ten ayrılıp Jacqueline ile birlikte Londra’ya giderler.   Jacqueline burada da eski hayatına devam eder. Yine kumar oynayarak ve otel odalarında kalarak düzensiz yaşamlarını sürdürürler. Londra’ da yaşadıkları birkaç aylık zaman diliminde kahramanımız kitap yazmaya başlar. Sevdiği kadın bir süre sonra onu terk edip izini kaybettirir. Aradan yıllar geçer anlatıcımız kitapları basılmış bir yazar olarak Paris’ e döner. Yıllar önce dolaştıkları sokakları gittikleri yerleri gezerken gözü hep onu Jacqueline’i arar. Umudunu yitirdiği anda ona çok benzeyen birisini görür. Dikkatini çeken kişi Jacqueline’den başkası değildir. Sevdiği kadın, ismini değiştirmiş, evlenmiş, dış görünüşü tamamen değişmiş ve hayallerini gerçekleştirmiştir. Jacqueline, onu bulduğu günün ertesinde yine izini kaybettirir. Kahramanımıza kalan geçip giden zaman, unutamadıkları ve yalnızlığıdır.

En Uzağından Unutuşun – Kitap Açıklaması

Günübirliğine yaşayan yoksul sevecen bir genç adam yavaş yavaş neredeyse kendiliğinden kurulan ama hiçbir zaman sonu belli olmayan dostluk ve aşk ilişkileri kısa süren sevinçler kolay kolay dışa vurulmayan kuşkular ve acılar bir de tüm bunları yansıtırken bizde tam bir gerçeklik izlenimi uyandıran alabildiğine yalın ama aynı ölçüde duyarlı ve şiirli bir dil.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular