Ana SayfaRomanEla Gözlü Pars Celile

Ela Gözlü Pars Celile

Ela Gözlü Pars Celile – Osman Balcıgil

Tür:Roman
Yazar:Osman Balcıgil
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Destek Yayınları
Konusu

Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın hayatı üzerinden bir dönemin çalkantılı olayları, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasını konu ediniyor.

Ela Gözlü Pars Celile Özeti

Celile’nin ailesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun en etkili ailelerinden biriydi. Dedesi “Eski ve Yeni Türkler” kitabının yazarı Mustafa Celaleddin Paşa’dır. Aynı zamanda babası ünlü bir dilbilimci ve eğitimci olan Hasan Enver Paşa’dır. Celile, mürebbiyelerinden aldığı eğitim sonucunda bilgili bir kadındı. Her gün gazete ve dergi okur, bunları eşi ve arkadaşlarıyla paylaşırdı. Karısı Hikmet ondan tamamen farklı bir adamdı. Celile’nin istediği eş profiline uyan biri asla olmadı. Dünyadaki ve ülkesindeki olaylarla pek ilgilenmeyen, iş yerinde çalışmayı sevmeyen bir insandı. Babası ünlü Selanik Valisi Mehmet Nazım Paşa olduğu için biraz da ona güvenerek yaşadı. O zamanlar Selanik yeni bir hareketle çalkalanıyordu. Milliyetçilik akımı Balkanları da kasıp kavurdu ve Türkler artık orada istenmiyordu. Celile ise oğlu Mehmet Nazım’a hamileydi ve İstanbul’a gitmeden doğum yapar. İstanbul’a gittiklerinde çok eğlenen Celile, kayınpederi Mehmet Nazım Paşa’nın Halep’e tayin edilmesiyle kendisini orada bulur. Kocası onu orada ticaret yapacaklarına ve çok para kazanacaklarına ikna eder ve Celile de kabul eder. Halep güzel bir şehirdi. Ama önemini yitirmişti. Tüccarlar belliydi ve yeni gelenler için fazla iş kalmamıştı. Bu sırada Celile yeniden doğum yapar. Galilee adında bir kızı vardı, adını Samiye koyacaktı. Kocasının işlerinin umdukları gibi gitmediğini görünce İstanbul’a dönmeye ve hatta kocasından boşanmaya karar verir. Boşanırlar ve sonra yeniden evlenirler. Nazım büyüyordu ve çok küçük yaşlarda bile şiire büyük ilgi duyan bu mavi gözlü çocuğun hayali Harbiye idi. Zaten şehit olmak istiyordu, vatanı ve milleti için bir şeyler yapmak istiyordu. Bir gün arkadaşıyla birlikteyken karşı yönden gelen Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nu görmüşler. İkilinin ilişkisi başından beri çok iyiydi. Yanında Yahya Kemal vardı. Birbirlerini ilk gördükleri anda birbirlerinden çok etkilenmişler ve bu durum bir yasak aşk yaratmıştır. Büyükada’da başlayan gizli pazarlıklar Celile’nin ev tutmasına neden olur. Çok iyi bir ilişkileri vardı. Oğlu ise usta şairi çok sevmiş ve hocası olmaktan mutluluk duymuştur.

Ancak okulda annesi ve öğretmeni hakkında dedikodular çıkınca durum değişir. Usta şair bu durumdan kurtulmaya karar verir ve büyük aşk kısa bir şiirle son bulur. Celile aynı zamanda kocasından da boşanır. Osmanlı Devleti’nin Milli Mücadele yıllarında oğlu Nazım önce Kuva-yı Milliye’nin yanında yer almış, ardından Rusya’ya giderek Bolşevik İhtilali’ne gidenlere yardım eder. Böylece komünist olarak ülkeye döner. Yazdığı tüm şiirler yasaklanır. Gazetelerde yazdığı yazılardan dolayı on iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırılır. Annesi her zaman yanındadır. Oğlunun özgürlüğü için tüm kurumlara başvurur. Artık o atmış, oğlu kırk yaşındaydı ve iyice yaşlanmıştı. Nazım Hikmet, başvurduğu tüm yerlerden olumsuz yanıt alınca açlık grevine başlar. Kalp yetmezliği ve karaciğer sorunu nedeniyle büyük sağlık sorunları yaşar. Hatta annesi pankartlar astı ve açlık grevine başlar. Ömrünün son iki yılına geldiğinde oğlu nihayet hapisten çıkar. Ancak Celile kısa bir süre sonra kalp krizi geçirerek ölür ve geride pek çok resim bırakır.

Ela Gözlü Pars Celile – Kitap Açıklaması

Osmanlı’nın en güzel kadınlarındandı. Saray ressamı Fausto Zonaro’nun rahleyi tedrisinden geçti. Paris ve Roma’da eğitim gördü. Adını resim sanatına altın harflerle yazdırdı. Padişah hafiyeleriyle, Balkan çetecileriyle, İttihat ve Terakkicilerle boğuştu… Korku nedir hiç bilmedi! Gönlünü kendinden dört yaş küçük olan Yahya Kemal’e kaptırdığında evliydi, iki çocuğu vardı. “Ela gözlü pars” diye şiirler yazdı ünlü şair onun için. Güzel kadın, hayatında ilk kez bulutların üzerinde uçtuğunu düşündü. Aşkı uğruna eşini, evini terk etti! Maalesef, onu taşıyabilecek büyüklükte bir yüreğe sahip değildi şair. Onu yarı yolda bıraktı, sıvışıp kaçtı. Çok üzüldü, kahroldu ama yıkılmadı ela gözlü pars. Aynı çocuk iki kere doğurulabilir mi? Doğurdu Celile! Oğlu Nâzım Hikmet yirmi sekiz yıllık hapis cezasının on ikinci yılında ölüm orucuna başlayınca, bir panter gibi ileri atıldı ve büyük şairi, ölümün kıyısından çekip aldı. Bir solukta okuyacaksınız. Tıpkı öteki Osman Balcıgil romanlarını okuduğunuz gibi…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular