İlk Aşk

İlk Aşk – John Green

Tür:Roman
Yazar:John Green
Yayınlanma Tarihi:2006
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Karakterler

Colin Singleton: Depresyonda olan on yedi yaşında bir anagram seven bir çocuktur. 200’ün üzerinde bir IQ’ya sahip bir dahi çocuk olmasına rağmen, henüz bir “dahi” haline gelmeZ. Colin her şeyi ilginç bulur, özellikle de diğer insanların pek umursamadığı şeyleri. Bu nedenle, insanların onunla ilişki kurması zordur. Colin, yalnızca Katherines ile çıktıktan sonra, Hassan’la yaptığı yolculukta tanıştığı Lindsey Lee Wells ile çıkarak rekoru kırar. Roman boyunca Colin midesinde bir delik varmış gibi hisseder ve onu doldurmaya çalışır. Colin, zamanını benzersiz olmaya çalışarak geçirir, ancak Lindsey’nin yardımıyla, “mümkün olan en iyi şekilde benzersiz olmadığının” farkına varır.

Hasan Harbish: Colin Singleton’ın tembel, eğlenceli ve biraz kilolu en iyi ve tek arkadaşıdır. Zeki olmasına ve üniversiteye kabul edilmesine rağmen Hassan bir yıl izin alır. İlk başta eğitimini ilerletmeyi planlamaz gibi görünür. Colin’i depresyondan çıkmak için bir yolculuğa çıkmaya ikna eder. Hassan Müslüman ve Katrina ile çıkana kadar katı bir dindarlıkla hareket ederek düzenli olarak dua eder. Hassan, Colin’in gerçek kimliğini bulma yolculuğunun ayrılmaz bir parçasıdır.

Lindsey Lee Wells: Gutshot, Tennessee’deki yolculuklarında Colin Singleton ve Hassan Harbish ile tanışır. Aynı zamanda Gutshot turları veren bir sağlık görevlisidir. Lindsey romanda ilk göründüğünde, Lyford ile çıkar. Ancak, Colin’le takılmaya başlayana kadar gerçekten kendisi olduğunu hissetmez. Onun gibi Lindsey de kimliğiyle mücadele eder gibi görünür. Colin’in her zaman kendisi olma yeteneğinden ilham alan Lindsey, sonunda kendisi olur. Ayrıca Lyford’dan ayrıldıktan sonra Colin’in kız arkadaşı olur.

Hollis Kuyuları: Lindsey’nin annesi ve fabrikasında çalışanlara karşı çok nazik olan aşırı bir işkoliktir.

Konusu

Roman, Green’in yakın arkadaşı Daniel Biss’in, ana karakter Colin Singleton tarafından kullanılan daha karmaşık denklemlerden bazılarını açıklayan bir ekini içeriyor.

Aşk, dostluk ve ölü bir Avusturya-Macaristan arşidükü, kendini yeniden keşfetme hakkındaki bu çok katmanlı romana şaşırtıcı bir son ve sıcak bir dokunuş katıyor.

İlk Aşk Özeti

Chicago’da yaşayan bir dahi olan Colin Singleton, dehasını bir yetişkin olarak sürdüremeyeceğinden korkar. Colin, hayatı boyunca Katherine adında on dokuz kızla çıkar ve hepsi bu şekilde hecelenir. Kız arkadaşı Katherine XIX tarafından terk edildikten sonra Colin, kendini bütün hissetmeyi ve önemli olmayı özler.

Liseden mezun olduktan sonra ve üniversiteden önce, Colin’in en iyi ve tek arkadaşı Hassan Harbish, onu ayrılığı aklından çıkarmak için bir yolculuğa çıkmaya ikna eder. Colin, “eureka” anını bulmayı umarak gider. Gutshot adlı kırsal bir Tennessee kasabasına ulaştıktan sonra, Arşidük Franz Ferdinand’ın sözde dinlenme yerini ziyaret ederler. Orada, Lindsey Lee Wells ve ailesi yerel bir tekstil fabrikası işleten annesi Hollis ile tanışırlar. Hollis, Colin ve Hassan’ın ailesiyle birlikte kalmasına izin verir ve onlara kasaba sakinleriyle röportaj yapmak ve Gutshot’ın sözlü tarihini bir araya getirmek için bir yaz işi teklif eder.

Colin Lindsey’den hoşlanmaya başlar, ancak babası Lindsey’in annesi tarafından istihdam edilen erkek arkadaşı Colin Lyford tarafından engellenir. Colin hala eureka anını kovalar ve sonunda onu Katherine Öngörülebilirliğinin Altında Olan Teoremi adlı teoremde bulur. Bir ilişkideki iki kişinin kişiliklerinin çeşitli faktörlerine dayanarak herhangi bir ilişkinin eğrisini belirler. Teoremi sonunda, romanın araştırdığı bir Katherine ile olan geçmiş ilişkilerinden biri dışında herkes için çalışır.

Colin’in hayatına dair arka plan hikâyeleri oynarken Hassan, Lindsey’nin arkadaşı olan Katrina adında bir kız arkadaş bulur. Colin ve Hassan, Lindsey, arkadaşları ve Lyford’un babasıyla vahşi bir domuz avındayken Katrina’yı Lyford ile seks yaparken yakaladıklarında ilişkileri kısa kesilir. Lyford ve çevredeki tüm tanıdıklar arasında bir kavga, Lindsey’nin onu aldattığını öğrendiğinde başlar. Kavgada yaralanan Colin, acısını dindirmek için mezarlıkta Arşidük’ün adını anagramlar ve aslında mezarda gömülü olan kişinin Lindsey’nin büyük büyükbabası Fred N. Dinzanfar olduğunu anlar.

Colin, Lindsey’i bir mağaradaki gizli sığınağında bulur ve burada ona sevdiği her Katherine’in hikâyesini anlatır. Lindsey ona nasıl üzgün hissetmediğini, bunun yerine Lyford’un ilişkisiyle biraz rahatladığını söyler. Önemli olmanın kendileri için ne anlama geldiğini tartışırlar ve sonunda birbirlerine olan aşklarını itiraf ederler. İlişkileri devam ederken, Colin teoremini kullanarak Lindsey ile birlikte devam edip etmeyeceklerini belirlemeye karar verir. Grafik, sadece dört gün daha süreceğini ortaya koyar. Dört gün sonra Lindsey’den, Hassan’a âşık olduğu için onun kız arkadaşı olamayacağını söyleyen bir not alır; ancak, bir PSaltta sadece şaka yaptığını açıkça ortaya koyar. Colin, teoreminin bir ilişkinin geleceğini tahmin edemeyeceğini fark eder; sadece bir ilişkinin neden başarısız olduğuna ışık tutabilir. Buna rağmen, Colin önemsememekten memnundur. Hassan, Colin’in kitap boyunca onu ikna etmeye çalıştığı iki üniversite dersi için başvurduğunu söyler. Hikâye, üçlünün aslında gitmeyi planladıkları restoranın önünden arabalarıyla geçmesiyle sona erer, çünkü Colin, Lindsey ve Hassan arabayı sürmeye devam edebileceklerini anlarlar; devam etmelerini engelleyen hiçbir şey kalmaz.

Ödüller
  • İlk Aşk 2007 Michael L. Printz Ödülü Onur Kitabıydı ve American Library Association’ın Genç Yetişkinler için En İyi Kitaplarından biri olarak kabul görmüştür.

İlk Aşk – Kitap Açıklaması

Konu ilişkiler oldu mu, Colin Singleton’ın tipi Katherine isimli kızlar… Ve konu Katherine isimli kızlar oldu mu, Colin her seferinde terk ediliyor. Tam sayı vermek gerekirse, on dokuz kere. Bir yol macerasına atılan, evden kilometrelerce uzaktaki bu anagram âşığı, hali harap, üstün zekâlı gencin cebinde on bin dolar, peşinde kana susamış bir yaban domuzu ve hemen yanında televizyon bağımlısı, şişman dostu vardır… Ama bir tane bile Katherine yoktur. Yarattığı formülle tüm romantik ilişkilerin geleceğini hesaplamayı uman Colin, Katherine Öngörülebilirliği Teoremi’ni ispatlamak için debelenmekte, tüm Terk Edilenler’in öcünü almanın ve sonunda kızı kapmanın peşindedir. Aşk, dostluk ve ölü bir Avusturya-Macaristan arşidükü, insanın kendisini yeniden keşfetmesini konu alan bu çok katmanlı romana şaşırtıcı bir son ve sıcacık bir yön katıyor.

“Green, bıçak gibi keskin ve zekâ dolu bir başka öykü daha kaleme almış. Komik sayfalarda karşımıza kâh müthiş keyif veren toy ve gösterişçi karakterler, kâh entelektüel bir üslup çıkıyor.”

-Booklist-

“Kahkaha attıracak kadar komik… Kendisinden önce gelen pek çok Amerikan yapımı yol öyküsüne hem bir övgü hem de bir taşlama.”

-The Horn Book-

“Her detay göz önünde bulundurulmuş, hikâye zarafet ve kaçınılmaz bir devinimle akıp gidiyor.”

-New York Times Book Review-

“Diyaloglarla birlikte şiir gibi akıp giden konu yabancı diller, denklemler ve detaylı dipnotlarla canlanıyor. Romantizm, matematik ya da basitçe iyi bir hikâye okumak isteyen herkesin ilgisini çekecek.”

-VOYA-

“Bu komik roman üslup açısından Alaska’nın Peşinde ve Aynı Yıldızın Altında’dan ayrılsa da zekice kurulmuş diyaloglar ve merak uyandıran karakterleriyle ortak bir paydada buluşuyorlar.”

-Kliatt-

“Romantizm dolu, hüzünlü ve dokunaklı sahnelerden ironik ve eğlenceli üsluba, matematikle harmanlanmış, her şey dâhil bir öykü. Keyifli, gerçekten karmaşık ve müthiş eğlenceli.”

-Kirkus Reviews-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular