Meyhane

Meyhane – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:1877
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Madam Jarvez: Çalışkan ve güçlü bir kadındır. Yaşamış olduğu ilk evliliğinde aldatılır. İkinci evliliğinde ise yaşadığı sıkıntılarla mücadele etmekten yorulup meyhaneler de alkol almaya başlamış ve yoksulluktan kendi bedenini bile satmayı düşünmüştür.

Kupo: Madam Jarvez ile aynı binada oturan iyi bir adamdır. ve daha sonraları evlendiği kişidir. Geçirmiş olduğu bir kaza sonrası sakat kalır. Alkolik bir adam olmaya başlar. Bir hasta haneye yatırılır ve orda ölür.

Nana: Jarvez ve Kupo’nun kızıdır. Aile sorunlarının içinde kalmış ve kötü yollara düşmüştür. Ancak daha sonraları düzgün bir ilişki kurmuş ve bir dük ile evlenmiştir.

Lantiye: Jarvez’in eski eşidir. Ama daha sonraları başka bir kadınla aldatır ve Jarvez’i terk eder.

Konusu

XIX. YY. da Makineleşme ve sanayileşmenin yarattığı “işçi sorunu” ve yoksulluğun neden olduğu ahlaki krizler, ebeveynlerinin genetik ve ahlaki yapıları ile doğan çocuklar gibi konuları ele alıyor. Ayrıca alkolden kaynaklanan çöküşleri de ele almıştır.

Meyhane Özeti

Jervez, ilk yıllarda eşi Lantiye ile çok mutlu bir hayat yaşamış ve Etien adında bir çocukları olmuştur. Mutlu bir hayatı olan Jertiez’in ekonomik sorunları büyük şehre geldiklerinde arttı. Sevdiği adamın ardından Paris’e gelen Jervez’den sonra Paris büyük sıkıntılara neden olmuş ve artık eşyalarını satarak geçinmeye başlamışlardı.

Lantiye, Jervez’i başka bir kadınla aldatıp ve hatta bu olayı kocası Jervez’de fark etmiştir. Ama Madam Jervez güçlü bir kadındır. Lantiye ile tartıştıktan sonra çamaşır yıkamaya giden Jerves, döndüğünde terk edildiğini anlar.

Madame Jervez’in yaşadığı binada Kupo adında iyi bir kişi var ve Jervez’e çok düşkündü. Jervez kimseyle evlenmeyeceğine yemin etmesine rağmen ısrarına ve nezaketine dayanamaz ve Kupo ile evlenir. Bu evlilik çok iyi başlar. Kupo’da içki ve kumarı yoktur. O aslında iyi bir eştir. Jervez ve Kupo’nun bu mutlu evliliğinden Nana adında bir kız çocukları olur. Her şey oldukça iyi gitmektedir. Ancak bir gün Kupo, üzerinde çalıştığı çatıdan düşer ve çatıda çalışırken ciddi şekilde yaralanır. Karısı Jervez de onu hastaneye göndermiyor. Çünkü o zamanlar hastaneye gidenlerin çoğu ihmal ve yanlış muameleden ölür. Madame Jervez, kocası Kupo’yu eve getirir ve onunla ilgilenir. Kupo kısa sürede iyileşir, ancak artık eski Kupo değildir. Kupo’nun karakteri ve hayata bakış açısı değişmiştir. İyi bir koca, iyi bir baba ve içkisi bile olmayan iyi bir insan olmasına rağmen başına gelenlere isyan etmeye başlamıştır.

Kupo her gün içmeye başlamıştır. Ayrıca Jervez hakkında söylentiler ve dedikodular başlamış. Lantiye de Kupo ve Jervez’in evinde kalır. Kupo ise karısının eski eşi olduğunu bilmesine rağmen Lantiye’den şüphelenmez. Çünkü biraz sakat ve sarhoş bir adam olmuştur. Jervez ona bakıyor, tüm ihtiyaçları Jervez ile karşılıyor. Dedikodular iyice artmaya başlayınca Jervez ve ailesi başka bir eve taşınır.

Jervez’in kızı Nana da bu sıkıntı ve sorunlardan uzak kötü yollara düşmeye başlamış ve sonunda bir dükle evlenmeyi başarmıştır. Buna rağmen ailesine ve annesi Jervez’e herhangi bir yardım sağlamaz. Jervez yaşlanmaya başlamış ve eskisi kadar işlevsiz hale gelmiştir. Üstelik Jervez, kocası Kupo kadar içmeye başlayarak, buldukları her parayla meyhanede alkol içmeye başlamışardır. Sonunda Kupo delirir ve hastanede yatırılır orda ölür. Jervez bittik bir halde bir başına ölmeyi bekler. Bir gün acıkır ve daha fazla dayanamaz, hatta vücudunu satmaya bile karar verir. Tam o anda Guje karşısına çıkıyor. Ama artık her şey için çok geçtir.

Kısa Bilgiler
  • Genellikle Zola’nın başyapıtlarından biri olarak kabul edilen roman, Paris’in işçi sınıfı semtlerinde alkolizm ve yoksulluk üzerine bir eserdir.
  • Zola’nın Fransa ve dünya çapında ün kazanmasına yardımcı olmuş eseridir.

Meyhane – Kitap Açıklaması

Cemal Süreya çevirisi, yazarın kitaba dair yazısı, Harry Levin’in önsözü ve Robert Lethbridge’in sonsözüyle, yazar ve dönem kronolojisiyle, kitaba dair görsellerle.

Meyhane, Paris’in kenar mahallelerini yoksulluk ve yaşam kavgası, alkolizm ve sefalet üzerinden mercek altına alan natüralist bir başyapıt. Zola’nın olgunluk dönemi yapıtlarından olan Meyhane, sevgilisi Lantier ile birlikte Paris’in kenar mahallelerinden birine yerleşen ve bir çamaşırhanede çalışmaya başlayan Gervaise Macquart’ın hikâyesini anlatır. Zola, bir işçi ailesinin kaçınılmaz düşüşünü içkinin ve aylaklığın sonu, aile bağlarının çözülüşü, dürüstlük duygusunun yitirilişi gibi temalarla tasvir ederken 19. Yüzyıl Parisi’nin natüralist bir tablosunu sunar. Otantik atmosferi ve ödünsüz gerçekçiliğiyle Fransız romanının köşetaşlarından biri olan Meyhane’yi Cemal Süreya’nın özgün çevirisiyle sunuyoruz.

“Meyhane, tasvir ettiği iç karartıcı atmosfere rağmen, muazzam pasajlar ve epizodlarla dolu. Romanın gücü, sahip olduğu sıradışı ağırlıktan ileri geliyor.”

-HENRY JAMES-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular