Ana SayfaRomanEfrasiyab'ın Hikayeleri

Efrasiyab’ın Hikayeleri

Efrasiyab’ın Hikayeleri – İhsan Oktay Anar

Tür:Roman
Yazar:İhsan Oktay Anar
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Ölüm: Kara cüppe giymiş cüsseli, boylu posludur. İşine sadıktır. Yanında vadesi dolanların yazılı olduğu kara kaplı bir defter taşımaktadır.

Cezzar Dede: Torunlarına masal anlatmayı seven yetmişlik bir ihtiyardır. Kendisinin anlattığı hikâyeler okuyucuya sunulur.

Apturrahman: Külhanbeyi bir karakterdir. Ölüm ile oyun oynar ve kaybeder.

Uzun İhsan: Ölümden kaçan karakterdir.

Konusu

İnsanların canını alma görevini yerine getirirken bir zorbayla oynadığı oyun sonucunda farklı bir yolculuğa çıkacak ve anlattığı hikâyelerle bizi de yanında götürecek, bazen üzecek, bazen gülümsetecek, en önemlisi bizleri düşündürecek ve bize hayatın gerçek yüzünü mistik ve mizahi bir kurgusal düzeyde konu edinir.

Efrasiyab’ın Hikayeleri Özeti

Ölüm; Ailesine ilgi duymayan, insanları taciz eden, burnunu umursamayan bir zorbanın canını almaya gelmiştir. Zorbanın çok kurnaz olduğu ortaya çıkar ve ona oyun oynamayı teklif eder. Oyunu kazanırsa, ona bir 100 yıl daha hayat verecek. Oyun için 4 kişi olmalı ve zorbanın yanında bir eşe ihtiyaç vardır. Ve oyunu kaybederse, ikisi de ölmeyi kabul edecekler. Bu sırada kara defterindeki listesine bakan Ölüm; Sonra Cezzar adında bir dede olduğunu görür. Adam iyi niyetli, sevecen, tecrübeli, hali vakti yerinde, ölüme hazırlıklı, zamanını torunlarına masal anlatarak geçiriyor. Cezzar Dede’ye ölüm gelir. Dede o sırada torunlarına masallar anlatır. Ölümün zorluk çekmeyeceğini ve onunla gideceğini bilen dede, kendisine merakla bakan torunlarına bir peri masalında anlatır; Efrasiyab Hazinesini bulacağım, seni almaya geleceğim” der ve gider. Kitabın adını da buradan almıştır.

Ölüm, Cezzar Dede’yi takım arkadaşı olarak alır ve 4 kişi oyuna başlar. Zorba oyunu kaybeder ve bunun sonucunda arkadaşına merhamet eder. Cezzar Dede kazanır ve Ölüm bu yüzden ondan bir şey istemesini söyler. Cezzar Dede ve Ölüm birer hikâye anlatmak için anlaşırlar. Ölüm, Cezzar Dede’ye her hikâye için fazladan bir saat ömür verecektir. Sürrealizmin hâkim olduğu 4 temaya (korku, din, aşk, cennet) dayalı ilginç, düşündürücü ve örnek hikâyeler anlatırken. Uçan bir leylek veya bir devin getirdiği beş yaşında bir bebek görebiliriz. , altına dönüşen insanlar vb.) Ölüm listede adı geçen başka bir kişinin peşine düşecek ve Uzun İhsan adlı bu kişiyi İstanbul sokaklarında kovalayacaktır.

Efrasiyab’ın Hikayeleri – Kitap Açıklaması

Çok uzak zamanlarda değil, günümüzün otuz, bilemediniz elli yıl öncesinde, üstelik hep “ülkemizde” geçiyor Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri. Ancak… Sanki o zamanlardan ve o mekânlardan değil de, başka zaman ve mekânlardan, hatta başka dillerden aşina olduğumuz hikâyeler… Yani, Puslu Kıtalar Atlas’ını ve Kitab-ül Hiyel’i okumuş olanların tahmin edebilecekleri gibi, üzerine söz söylemesi zor, “içine dalması” keyif verici kitaplardan: Estetikle oyun ‘un, mizahla felsefenin bir edebî buluşması…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular