Ana SayfaRomanDuygusal Eğitim

Duygusal Eğitim

Duygusal Eğitim – Gustave Flaubert

Tür:Roman
Yazar:Gustave Flaubert
Yayınlanma Tarihi:1869
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Konusu

Roman, 1848 devrimi ve İkinci Fransız İmparatorluğu sırasında genç bir adamın hayatını ve yaşlı bir kadına olan sevgisini konu edinmiştir. Ayrıca Flaubert, kahramanın deneyimlerini kendi yaşamına dayandırır.

Duygusal Eğitim Özeti

1.Bölüm

Frédéric Moreau, Parisli zengin bir bankacı olan Dambreuse ile tanışmasını öneren çocukluk arkadaşı Deslauriers ile arkadaşlığını yeniden alevlendirir. Dambreuse için çalışan komşusu M. Roque’un tavsiye mektubu ile Paris’e gider. Ancak Dambreuse ile tanışması pek başarılı olmaz. Frédéric, Paris’teyken tesadüfen Bay Arnoux ile tanışır ve romanın başında bu adamın karısıyla tanışır ve ona âşık olur. Birkaç ay Paris’te dolaşır. Hikâye başladıktan bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, Frédéric bir öğrenci protestosundadır ve Bay Arnoux’nun dükkânında çalışan Hussonet ile tanışır. Dükkânda buluşan bir arkadaş grubunun parçası olur. Sonunda Bay ve Bayan Arnoux ile akşam yemeğine davet edilir. Aynı zamanda eski arkadaşı Deslauriers de Paris’e gelir. Frédéric, Bayan Arnoux’ya takıntılıdır. Arkadaşının dikkatini dağıtmak için Deslauriers onu bir kabareye götürür ve orada Bay Arnoux ve metresi Matmazel Vatnaz ile tanışırlar. Frédéric, mali zorluklar yaşayan annesine eve dönmeye ikna edilir. Evdeyken komşusu Bay Roque’un kızı Louise ile karşılaşır. Amcasının ölümüyle maddi sorunları hafifler ve tekrar Paris’e gitmek üzere yola çıkar.

2.Bölüm

Frédéric Paris’e döndüğünde, Arnoux çiftinin artık yaşadıkları yerde kalmadıklarını öğrenir. Şehri aramaya başlar ve sonunda grup arkadaşlarından biri olan Regimbart ile karşılaşır. Arnoux’nun maddi sıkıntıları olduğunu ve artık bir çömlek tüccarı olduğunu öğrenir. Arnoux, Frédéric’i başka bir metresi Rosanette ile tanıştırır. Frédéric, Rosanette’den hoşlanıyor ve Pellerin, Frédéric’e kızın portresini çizer. Bayan Arnoux, kocasının aldattığını öğrenir. Frédéric, Deslauriers’e para sözü verir, ancak parayı ödeyemeyen Arnoux’ya borç vermek zorunda kalır. Deslauriers ve Frédéric dağılır. Mali durumu çözmek için Frédéric, bu kez kendisine bir pozisyon teklif eden Dambreuse’a döner. Frédéric, Bayan Arnoux ile randevusuna gitmez, onun yerine onu çömlek atölyesinde ziyaret eder. Bayan Arnoux, Frédéric’in tavsiyesine yanıt vermiyor ve Frédéric Paris’e döndüğünde Rosanette’in ayak izlerini takip eder. Frédéric’in sorunları artar ve eve dönmesini öneren Deslauriers ile tekrar karşılaşır. Eve dönen Frédéric, komşusunun kızı Louise’e âşık olur ve onunla nişanlanır. Deslauriers bu haberi üzgün Bayan Arnoux’ya iletir. Frédéric, Paris’te tamamlaması gereken işleri olduğunu söyler ve Paris’e gittiğinde Bayan Arnoux ile tanışır ve ikisi birbirlerine olan aşklarını itiraf ederler. Özel olarak buluşmayı ayarlarlar, ancak Bayan Arnoux’nun oğlu ciddi şekilde hastalanır. Frédéric, Madam Arnoux’nun yokluğundan habersiz ve habersiz, Rosanette ile yatar.

3.Bölüm

Devrimin ortasında, Frédéric siyasi yazılarıyla arkadaşlarının ve Bay Dambreuse’un saygısını yeniden kazanır. Rosanette ile birlikte yaşayan Frédéric, Bay Arnoux ile devam eden arkadaşlığını kıskanıyor ve onu onunla birlikte kırsala gitmeye ikna eder. Frédéric döndüğünde, onu bulmak için Paris’e gelen Louise ve babasıyla Dambreuse’un evinde yemek yer. Louise, Frédéric’in ilişkisini anlar. Frédéric, Bayan Arnoux ile buluşur ve Bayan Arnoux’nun neden toplantıya gelemediğini öğrenir. Bu karşılaşma sırasında Rosanette ortaya çıkar ve hamile olduğunu duyurur. Frédéric, sosyal statü kazanmak için Bayan Dambreuse’u baştan çıkarmaya karar verir. Başarılı olur ve Bay Dambreuse kısa süre sonra ölür. Bu arada, Bay Arnoux sonunda mali sıkıntılardan bunalır ve ülkeyi terk etmeye hazırlanır. Miss Arnoux’yu kaybetme riskini göze alamayan Frédéric, Miss Dambreuse’dan para ister, ancak Arnoux çiftinin ülkeyi terk etmesini önlemek için çok geçtir. Bayan Dambreuse, Frédéric’in para istemesinin gerçek nedenini öğrenir. Frédéric çocukluğunun geçtiği eve döner ve Louise’i orada bulmayı umar, ancak Louise’in ondan vazgeçtiğini ve Deslauriers ile evlendiğini öğrenir. Frédéric tekrar Paris’e döner. Yıllar sonra Bayan Arnoux ile tanışır ve ona sonsuz aşkına yemin eder. Bir aradan sonra Deslauriers ile tanışır ve roman, geçmişin hikâyelerini değiştirerek başlangıcını bitirir.

Kısa Bilgiler
  • 19. yüzyılın en etkili romanlarından biri olarak kabul edilen eser, George Sand ve Émile Zola gibi çağdaşlar tarafından övgüyle karşılanırken Henry James tarafından eleştirilmiştir.
  • Romanın tonu ironik ve kötümserdir. Bazen Fransız toplumunu hicvetmektedir.

Duygusal Eğitim – Kitap Açıklaması

XIX. yüzyıl Fransız edebiyatının başyapıtlarından biri sayılan ve XX. yüzyıl romanını şekillendiren, hatta çağdaş romanın öncüsü olma niteliğini taşıyan Duygusal Eğitim, arka planında Flaubert’in en ince ayrıntısına kadar gözlemleyip analitik bir zekâyla kusursuzca aktardığı Temmuz Monarşisi, 1848 Devrimi ve II. Cumhuriyet dönemiyle tarihçilerin de başvuru kitaplarından biri olmayı başarmış bir yapıttır. Paris’e eğitim almak üzere gelen on sekiz yaşında taşralı bir genç olan Frédéric Moreau’nun, sanatı, siyaseti, dostluğu, iktidar hırsını ve saf aşkı öğrenip deneyimlemesinin; monarşi, cumhuriyet ve imparatorluk arasında gelgitler yaşayan Fransız toplumunda kendine bir yer edinme arayışının, başka bir deyişle kayıp bir gencin hikâyesidir. Zengin bir sanat tüccarının eşi olan Madam Arnoux’ya duyduğu aşk ve içinde yaşadığı dünyayla kurduğu ilişkiler sonucunda, birer birer yanıp kül olan hayallerin ve yanılsamaların büyüttüğü Frédéric’in hikâyesi, aynı zamanda yürekleri hınçla dolu tüm gençlerin de hikâyesidir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular