Çakırcalı Efe

Çakırcalı Efe – Yaşar Kemal

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanYaşar Kemal1975
Karakterler

Çakırcalı Mehmet Efe: On beş yıldan fazla bir süredir Osmanlılara karşı hayduttu. Kısa sürede itibarını yaydı. Aslında birçok insanı öldürdü ama aynı zamanda onu zenginlerden alıp fakirlere dağıttığı için de destekleniyor ve seviliyor. Ayrıca eski haydutlardan biri olan babasının intikamını almak istiyor.

Çakırcalı Ahmet Efe: Çakırcalı Mehmet Efe’nin babasıdır. Eskiden eşkiya olan, sonra eşkiya olmayı bırakıp karısı ve oğluyla kendi halinde bir hayat yaşayan adamdır. Bir haber üzerine zaptiye çavuşu Bosnalı Hasan tarafından öldürülür.

Bosnalı Hasan: Devletin zaptiye çavuşudur. Gelen bir ihbar üzerine Ahmet Efe’yi tedbir amaçlı öldürür. Mehmet Efe’nin de dağa çıkacağını fark eder ve yakından takip ederek, zaman zaman çeşitli suçlar işlediğini söyleyerek onu hapse atmaya çalışır.

Konusu

Çakırcalı Mehmet Efe ve onu doğru bulanlar dağda eşkıya olurlar. Pek çok insanı öldürmelerine rağmen, şöhretleri ve efsaneleri zenginlerden fakirlere dağıtmak ve yoksulların koruyucusu olmak için yayılmıştır.

Çakırcalı Efe Özeti

Çakırcalı Ahmet Efe eşkıyalığını bırakıp kendi halinde bir yaşam sürdürmektedir. Ancak daha sonra çıkan bir haber üzerine haydutların tekrar dağa tırmanmalarını önlemek için ölüm emri çıkarılır ve zaptiye çavuşu Bosnalı Hasan, emri yerine getirir ve Çakırcalı Ahmet Efe’yi öldürür. Çakırcalı Ahmet Efe öldüğünde oğlu Mehmet henüz on bir yaşındadır. Mehmet, bu sırada babasına da yardım eden Haydut Mustafa’nın desteğiyle yasadışı tütün satışına başlamıştır. Bu sırada bu işi yaparken birlikte çalıştığı haydutlardan birinin karısı onu terk eder ve başka bir gençle kaçar. Mehmet onların peşinden koşar ve onları öldürür. Bosnalı Hasan olayların farkında olup Mehmet’i hapse atar ancak delil yetersizliğinden serbest bırakılır.

Bosnalı Hasan, özellikle bu krizden sonra Çakırcalı Mehmet Efe’nin başına bela olacağının farkındadır. Zamanla onu hapse attırmak için her türlü iftira ve suçlamalarda bulunur. Mehmet ise bu suçlamalar karşısında çok açgözlü ve öfkeli olur. Hem de babasının intikamı için genç kahramanlarla dağa çıkarmaya başlar. Osmanlı’nın onları yakalaması için haberler de gönderiyorlar ve zaten zenginlerden alıp fakirlere dağıtmaya başladıkları için haber onlara kısa sürede ulaşıyor. Mehmet, sonunda onu kovalayan Bosnalı Hasan’ı öldürür. Osmanlılar ise artık Çakırcalı Mehmet Efe ile baş edemeyeceğini anlar ve dağdan inmek için ona defalarca af çıkararak dağdan indirmeye çalışırlar.

Çakırcalı Efe Kısa Bilgiler

  • İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Türkönü köyünde doğmuş Ege efelik kültürünün en ünlü simalarından biridir.
  • Çakırcalı Mehmet Efe’nin hayatı pek çok araştırmacı ve romancı tarafından da ele alınmıştır.
  • Bu konuda ilk yayınlanan roman Zeynel Besim Sun’un Çakıcı Mehmet adlı eseridir. Yazarın köy köy dolaşarak efeyi tanıyan ve onun yanında bulunmuş kişilerin anılarından yararlanarak ele aldığı romanı bir belgesel niteliği de taşır.
  • Çakırcalı Mehmet Efe’nin tarihi kişiliğinden yola çıkılarak yeniden kurgulanmıştır.
  • Yaşar Kemal, romanın ön sözünde, Çakırcalı Efe’nin yaşamını ilk defa 1956 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayımladığını, Çakırcalı Efe romanına kadar kitap olarak bastırmadığını ve Çakırcalı’nın öldürülmesi bölümünü gazetedeki şekliyle düzenlediğini belirtmiştir.
  • Eser, Ankara Devlet Opera ve Balesi Birim Dans Tiyatrosu (BDT) tarafından baleye uyarlandı.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.7]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular