Ana SayfaRomanBir Akşamdı

Bir Akşamdı

Bir Akşamdı – Peyami Safa

Tür:Roman
Yazar:Peyami Safa
Yayınlanma Tarihi:1924
Yayınevi:Ötüken Neşriyat
Karakterler

Kamil: Meliha’nın İstanbul’a gelmesine neden olan kişidir. Kadınlara düşkünlüğü ve tanıdığı ortamlardan vazgeçemeyen ve onlara ayak uyduran bir askerdir. Savaşta ölür.

Meliha: Ailesinin üzerine kurmuş olduğu baskılardan kurtulmak isteyen, rahat ve özgürce yaşama hayali kuran genç bir kızdır. Anne ve babasının baskılarına ve sevdiği kişinin isteği üzerine İstanbul’a gider, ancak yaşamış olduğu hayal kırıkları ile tekrardan ailesinin yanına döner.

Konusu

Bir Akşamdı kitabı, özgür ve rahat bir yaşam hayali ile evden kaçarak İstanbul’a gelen Meliha’nın evlenerek aradığını bulmaya çalışmasını konu edinmiştir.

Bir Akşamdı Özeti

Kafkas Cephesindeki savaştan dönen Kamil, Gelmişken uzak akrabalarının yanında kısa bir süre kalmaya karar verir. Ancak Kamil kadınlara olan düşkünlüğü yüzünden ilk önce evin kızı ve daha da sonra da evin hanımı ile beraber olur. Evin kızı Meliha Ailesinin baskılarından bıkmış ve sürekli rahat ve daha iyi bir yaşam hayali sürdürmektedir. Kamil ise kızın bu düşüncelerini bildiği için onun kendisiyle İstanbul’a kaçmasını sağlar.

Kamil İstanbul sosyetesine mensup bir askerdir. Çapkınlığı ve kadınlara olan ilgisi ile bilinir. Kamil daha sonraları Meliha ile evlenir. Evlendikten sonra bir süre bu düşkünlüğünden uzak dursa da daha fazla dayanamayarak tekrardan eski günlerine döner. Bu sıralarda Meliha’nın hasta babası vefat eder ve annesi ide bir başına yapamaz ve Yozgat’a yaşayan kardeşinin yanına gider. Annesini yanına çağıran Meliha annesini yanına getiremez. Aldatıldığını ve kocasının aslında çapkın biri olduğuna iyice kanaat getiren Meliha bu durumdan kurtulmak ister. Mili mücadele döneminde tekrardan askerlerin askere çağrılması ile Kamil savaşa gider. Bu durum üzerine Meliha Yozgat’a yaşayan annesini de alarak tekrardan yaşadıkları yer olan İzmir’e geri döner.

Kısa Bilgiler
  • Bir Akşamdı kitabı, Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1924 yılında basılan romanıdır.
  • Yazar romanında evinden kaçan Meliha’nın hayatını ele almıştır.

Bir Akşamdı – Kitap Açıklaması

Bir Akşamdı, gençlik hülyalarının, tecrübe noksanlığının ve hepsinden önemlisi iyi bir aile terbiyesi alamayışın neticesi olarak bilinmeyen ama cazip görünen, zengin bir hayat yaşama hevesi ile kendini baştan aşağı değiştirmek isteyen Meliha’nın romanıdır. Akrabalarından Kamil adlı bir gencin Kafkas cephesinden dönüşünde İzmit’e uğramasıyla hayatı değişen Meliha hasta babasını ve muhitine bir türlü uyum sağlayamamış annesini arkasında bırakarak, Kamil ile birlikte bir gece gizlice İstanbul’a kaçarlar. Bir süre sonra da evlenirler. Ancak Meliha, kendisini hiç hesaba katmadığı, hatta hayal bile edemediği olayların ağında bulur. Tutkusunun bedelini, hemen bütün değerlerini kaybederek ağır bir şekilde öder. Şişli’nin meşhur çapkınlarından olan Kamil, Meliha ile evlendikten sonra eski alışkan­lıklarını terk etmediği gibi, eşini de sefahat âlemleriyle tanıştırır. Meliha, Kamil’in etrafındaki sayısız kadınla mücadele etmekle uğraşırken, kocasının savaştan önce evlendiği ve bir çocuk sahibi olduğu Fransız eşi de çıkıp gelir. Kadınlar arasında kalan ve çareyi devam etmekte olan İstiklâl mücadelesine katılmakta gören Kamil, bunalımlarını atlatabilmek için gittiği Anadolu’da kendini gerçek cehennemin ortasında bulur.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular