Ana SayfaRomanYükseltin Tavan Kirişini Ustalar

Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar

Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar – Jerome David Salinger

Tür:Roman
Yazar:Jerome David Salinger
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Seymour: Glass ailesinin en büyük çocuğudur.

Buddy: Saymour’un kardeşidir.

Nedime: iri yarı bir kadın olan baş nedimedir.

Robert: Nedime’nin kocasıdır.

Konusu

Diğer tüm Glass ailesi öyküleri gibi Tavan Kirişi de en büyük ikinci ağabey olan Buddy Glass hikâyenin “yazar”ıdır. Öyküde Buddy, II. Dünya Savaşı sırasında 1942’de ordudan izin alıp ağabeyi Seymour’un nikâhına gelmesini ve nikâhın yapılmamasından sonra olan bitenleri anlatır.

Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar Özeti

Yükseltin Tavan Kirişini, Ustalar, New Yorker tarafından basılmış bir öyküdür.

Bu hikayede yaşananlar Seymour’un 1948’deki intiharına zemin hazırlayacak. Okurların bildiği gibi Seymour, Buddy’nin ve düğüne gelen ziyaretçilerin gözünden anlatılıyor. Bu kişiler arasında düğünün yapıldığı yerden ayrılırken Buddy ile aynı limuzine binen iri yarı bir kadın olan nedime de vardır. Yolcuların geri kalanı Buddy’nin Seymour’un kız kardeşi olduğunu bile bilmiyor. Hikaye boyunca, nedime Seymour’u düğüne katılmadığı için tokatlar ve ona Muriel’in annesinin ne kadar zeki olduğunu ve Seymour’un davranışları hakkında söylediklerini nasıl bulduğunu anlatır. Konuşma ve Buddy’nin itirazı, Salinger’ın yargılayıcı ve duyarsız insanlara karşı öfkesini yansıtıyor. Zen kabulünün olduğu yerde kötülük olamaz. Hikayenin bir noktasında Buddy, Seymour’un günlüğünü bulur. Kimse görmeden banyoya götürüyoruz ve Seymour’un ağzından duyacağımız tek diyaloğu okuyoruz. Daha sonra yayınladığı “Hapworth 16, 1924” de Buddy, mektubun kelimesi kelimesine aktarıldığını ve aktarılanın kendisinin değil Seymour’un düşünceleri olduğunu belirtir. Bu noktada iki kardeşi ayıran zar tamamen şeffaf hale geldi ve aşağıdaki hikaye bunu kanıtlıyor.

Glass’ın en büyük çocuğu olan Seymour, diğer bazı hikayelerin aksine buradaki ana karakter değildir. Seymour, genellikle yazar olan kardeşi Buddy’nin gözünden anlatılır ve Buddy, dahi kardeşinin gölgesi altında yaşamaktan memnun görünmektedir.

Hikayenin başlığı, Boo Boo Glass’ın Seymour’a ailenin evindeki banyo aynasına bıraktığı bir notun ilk satırdır. Notun kendisi, Midillili Yunan şair Sappho’nun bir şiirinden bir dizedir.

Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar – Kitap Açıklaması

J. D. Salinger İkinci Dünya Savaşı yıllarının yedi “tuhaf” kardeşli Glase ailesinin öykülerine Franny ve Zooey’le (YKY, 1993) başlamıştı. Bu kez Glass kardeşlerin öyküsü (yine iki uzun öykü) Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Seymour Bir Giriş adlı bu kitapta devam ediyor.Yapı Kredi Yayınları 20. yüzyılın bu modern-klasik (ve efsanevi suskun) ustasının son kitabını da Türkçede yayımlayarak Salinger külliyatını (“Hapworth” hariç) tamamlamış oluyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular