Ana SayfaRomanGüzel ve Lanetli

Güzel ve Lanetli

Güzel ve Lanetli – F. Scott Fitzgerald

Tür:Roman
Yazar:F. Scott Fitzgerald
Yayınlanma Tarihi:2004
Yayınevi:Penguin Books
Karakterler

Anthony Patch: Büyükbabasının büyük servetinin varisi olan, kendi kendini beğenmiş bir romantik biridir. Hırssızdır ve bu nedenle çeşitli kariyerlere devam ederken bile çalışmak için motive değildir.

Gloria Gilbert: Sosyetik ve güzeldir. Gloria bencildir ama Anthony’yi sever. Aynı anda Anthony’yi seviyor ve ondan nefret ediyor.

Richard “Dick” Karamel: Hevesli bir yazar ve Anthony’nin en iyi arkadaşlarından biridir. Kitap boyunca The Demon Lover adlı romanını yayınlar ve yayınlandıktan sonra uzun bir süre ihtişamının tadını çıkarır. Gloria’nın kuzeni ve Anthony ile Gloria’yı bir araya getiren kişidir.

Bay Bloeckman: Gloria’ya âşık olan ve onun için Anthony’den ayrılmasını uman bir film yapımcısıdır. Gloria ve Bloeckman, Gloria Anthony ile tanıştığında işlerde bir ilişki yaşar.

Dorothy “Dot” Raycroft: Anthony’nin ordu için eğitim alırken ilişkisi olduğu 19 yaşındaki kadındır. Hayatını paylaşacak birini arayan kayıp bir ruhtur.

Konusu

Güzel ve Lanetli, Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın New York kafe toplumunu ve Caz Çağı’ndaki AmerikanDoğu seçkinlerini betimleyen ikinci.  Diğer romanlarında olduğu gibi, Fitzgerald’ın bu romandaki karakterleri de karmaşık, materyalist ve klasizm, evlilik ve yakınlık açısından önemli bozulmalar yaşıyor.

Roman, iddiaya göre, Fitzgerald’ın karısı Zelda Fitzgerald ile evliliğinin ilk yıllarına dayanıyordu ve birçok eleştirmen, eseri tipik olarak Fitzgerald’ın daha zayıf romanları arasında görüyor.  Hayatının son on yılında, Fitzgerald karısına yazdığı bir mektupta romanın kalitesizliğine değindi: “Keşke Güzel ve Lanetliler olgun bir şekilde yazılmış bir kitap olsaydı, çünkü hepsi doğruydu. Kendimizi mahvettik. Ben Birbirimizi mahvettiğimizi asla dürüstçe düşünmedim.”

Güzel ve Lanetli Özeti

1913’te, Anthony Patch, New York’ta ikamet eden yirmi beş yaşında bir Harvard mezunudur. Ölmekte olan büyükbabasının büyük servetinin olası varisi. Sinekçi Gloria Gilbert ile evlenir ve çift hedonist çapkın olur.

Gloria ve Anthony’nin evlilik mutluluğu, özellikle de birbirlerinin bencil tavırlarıyla karşı karşıya kaldıklarında, kısa sürede uçup gider. Çiftin birbirlerine olan tutkusu sona erdiğinde, birbirlerine yarardan çok zarar veren farklılıklarını görmeye ve birbirlerini yerine getirilmemiş umutlarla bırakmaya başlarlar.

Anthony’nin büyükbabası, Anthony’nin dağıldığını öğrenir ve onu mirastan mahrum eder. Anthony kısaca I. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Ordusunda görev yapıyor ve Güneyli bir kadınla evlilik dışı bir ilişkisi var. Büyükbabanın mirasıyla ilgili savaş nihayet sona erdiğinde, Anthony mirasını kazanır. Ancak artık umutsuz bir alkolik olmuştur ve karısı güzelliğini kaybetmiştir. 1921’de romanın kapanışıyla, çift şimdi zengin ama ahlaki ve fiziksel olarak mahvoldu.

Güzel ve Lanetli – Kitap Açıklaması

Anthony ve Gloria, Jazz Age cazibesinin özüdür. Parlak ve çekici bir çift, kendilerini heyecan verici bir enerjiyle hayata atıyorlar. New York, günlerce dans edip içki içtikleri bir oyun alanı. Evlilikleri tutkulu bir tiyatro performansıdır; genç, zengin, canlı ve sevimliler ve dünyayı miras almaya niyetliler. Ancak para sıkıştıkça evlilikleri imkânsız hale gelir. Ve mirasları hâlâ uzaktayken, Anthony ang Gloria büyümeli ve gerçeklerle yüzleşmeli; güzel olabilirler ama aynı zamanda lanetlidirler.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular