Ana SayfaRomanDomates Saçlı Kız

Domates Saçlı Kız

Domates Saçlı Kız – Sevim Ak

Tür:Çocuk
Yazar:Sevim Ak
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:Can Çocuk Yayınları
Karakterler

Güneş: Yetimhanede büyüyen, iplik örmeyi seven ve on yaşında annesine kavuşan kız.

Güneş’in annesi: Eteğine güvercin olan Mine Hanım.

Güneş’in dedesi:

Müdüre Hanım: Güneş ve Mine Hanım’ı yan yana getirmeye çalışan yetimhanenin Müdüre hanımıdır.

Güneş’in arkadaşları: Güneş’in mutlu olması ellerinden geleni yapan arkadaşları.

Konusu

Yetimhanede büyüyen ve on yaşında annesine kavuşan bir kızın hayatını konu alıyor. Yeni hayatına uyum sağlayamayan çocuk, aldığı yardımlarla ailenin bir parçası olduğunu hissetmeye başlıyor. Büyükbabasının Hem hüzünlü hem de komik olayların bir arada işlendiği eserde komik resimler de yer alıyor.

Domates Saçlı Kız Özeti

Romanın başlangıcı üç adam ve gevezelik eden kargalarla başlar. Bu içeriklerle başlayan kitap da onlarla bitiyor. Her bölümde kargaların konuşmaları bulunuyor.

İlk bölümde yetimhanede yaşayan Güneş adlı bir kızın hikâyesi başlıyor. Güneş, iplik örmeyi çok seven bir çocuktur.  Yetimhanede kermes yapılacak ve Güneş ipten hazırladığı bileklikleri tezgâhın üzerine dizmeye başlar. Pazar başladığında küçük bir kız annesiyle buluşur. Güneş’in tezgâhına dikkat ederler. Daha sonra bir bileklik alırlar. İki bölümde annesi ve küçük kızın bileziği alıp gittikleri konuşu işlenir. Güneş, yaklaşık bir hafta güvercin etekli bir kadınla görüşür. Eteğinde güvercin olan kadın, güneşe bundan sonra bir yuvası olacağını söyler. Güneş ise yaklaşan müşteriden faydalanır ve onlardan kaçar.

Üç bölümde belli bir süre geçer ve Müdüre Hanım, Güneş’i odasına çağırır. Güvercin etekli kadın müdürün odasında bulunur. Müdüre Hanım, güvercin etekli kadının Güneş’in annesi olduğunu belirtir. Güneş, evlatlık verilmek istemediğini söyler. Güvercin etekli kadın yani Mine Hanım; o aslında güneşin gerçek annesidir. Müdür ertesi gün eve gideceği için Güneş’in bir araya gelmesi gerektiğini söyler.

Dördüncü bölümde Güneş bahçeye çıkar ve tezgâhta otururken düşünür. Yeni hayatından rahatsız olur ve ağlar. Arkadaşları ona gelir ve güzel bir hayatı olacağını söylerler. Akşam biraz rahatlayan Güneş, odasına çıkıp uyur ve arkadaşları Güneş için bir veda partisi hazırlar. Kendisine kamera hediye eden arkadaşlarıyla kesilen pasta, Güneş’in yurttaki son gecesini eğlenceli bir şekilde geçirmesini sağlar.

Altıncı bölümde Güneş iyileşir ve annesiyle birlikte yola çıkar. Yolda babasının gerçek babası olmadığını ve bir üvey erkek kardeşi olduğunu öğrenir.

Son bölümde Güneş, dedesini çok sevdiğini ve aslında ona benzediğini fark eder. Bazı zorluklar yaşayan Güneş ile ailesi ve dedesi arasında güzel bir bağ kurulur.

Domates Saçlı Kız – Kitap Açıklaması

Çürük Yumurta Kenti’nin en gevezeleri kimlermiş, biliyor musunuz? Nereden bileceksiniz hadi ben söyleyeyim: Günlerini kent meydanlarındaki sakız ağcında çan çan konuşarak geçiren iki kargaymış. Birinin adı Tiktak, ötekininki Tıkıtık’mış. Kent halkı bu iki karganın sinir bozucu konuşmalarından usanmış, çareyi, meydandan kilometrelerce uzağa taşınmakta bulmuş. Meydandaki dükkân sahipleri ise kolay kolay faka basacağa benzemiyorlarmış.

Günlerden bir gün kasabaya bir turist topluluğu gelmiş. Yaşlı bir turist bu kargaları izlemeye karar vermiş. Tiktak’ın peşine düşmüş. Tiktak kimselere görünmeden, evlere, ofislere giriyor, oradan bir belge, bir mektup, bir günlük sayfası, bir reklam broşürü, bir magazin dergisi alıp kaçırıyormuş. Kaçırdıklarını sakız ağcının kavuğuna sıkıştırıyor, sonra iki karga buluşup bu yazılı belgeleri okuyup konuşuyorlarmış. Sevim Ak, bu romanında, işte bu belgelerden yola çıkarak Domates Saçlı Kız’ın öyküsünü, o her zamanki renkli anlatımıyla önümüze seriyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Lina
Lina
Ziyaretçi
3 ay önce

Kitap çok güzel tavsiye ederim

Kitap Kurdu
Kitap Kurdu
Ziyaretçi
1 ay önce

Evet muhteşem bir kitap herkese tavsiye ederim 200 sayfa ama insan kitabın içine düşüyor resmen ben bu kitabı 2 günde bitirdim ve çok güzel bir kitap

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular