Bir Tereddüdün Romanı

Bir Tereddüdün Romanı – Peyami Safa

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanPeyami Safa1933
Karakterler

Mualla: okumayı seven dürüst, saf ve temiz bir aile kızıdır.

Vildan: Yazarı elde etmeye çalışan kıskanç bir kadın, bu nedenle kocasını İtalya’dan terk ediyor. Yazarın tereddütleri karşısında tarihe karışır.

Yazar: Her şeye tereddütle yaklaşan kararsızlığı nedeniyle karar vermede güçlük çeken ve kalıcı ilişkiler kuramayan duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Konusu

Güzel eserleri sayesinde pek çok kadınla tanışan ancak tereddütlerinin kurbanı olan yazar, kararsızlığı nedeniyle hiçbir ilişkisinde kesin bir sonuç alamaz. Yazarın olaylara ilgisizliği sadece kendisini değil, tanıştığı insanların hayatlarını da karartır.

Bir Tereddüdün Romanı Özeti

Mualla, bir arkadaşının önerisiyle kitap okumaya başlar, ancak kitabı okumakta tereddüt eder. Kitap Mualla’da farklı etkiler yaratmıştır. Daha sonraları kitabı Mualla’ya öneren arkadaşı Mualla’yı yazar ile tanıştırır. Bir süre sonra yazar Mualla’ya evlenme teklif eder ama cevap vermek için acele etmemesini söyler. Mualla, yazarın kitabını okumaya devam ediyor. Yazar bir gece otelde kalırken, biri odanın kapısını çalar ve ona arabada bir kadının kendisini beklediğini söyler. Yazar alçalır ve arabaya doğru gider. Arabadaki kadın Vildan. Yazarın evlenmek üzere olduğunu zaten duymuş. Bu noktadan sonra kitaptaki olaylar yazar ile Vildan arasında geçer. Vildan bir gün yazarı evine davet eder, ancak yazar bu ısrarlı davetten şüphelendiği için Vildan’ın evine gitmez. Vildan belli bir süre sonra yazarın çalıştığı yere gider ve bir süre konuştuktan sonra onu evine davet eder. Yazar bu kez bu daveti talep ediyor. Vildan, yazardan evine bir şeyler getirmesini ister. Yazar Vildan’ın evine gider ve sabaha kadar alkol ve uyuşturucuyu birlikte alırlar. Yazar eve gittikten sonra kitap sohbet ve itiraflar şeklinde geçer. Vildan bu toplantıda yazara Suriyeli olduğunu söyler. Ancak yazar buna inanmaz ve Vildan’ın bir casus olabileceğini düşünmeye başlar. Yazarın Vildan’a karşı tereddütleri devam eder. Vildan’ın evindeki bu toplantıda Vildan çok içtiği için rahatsız oluyor, yazar onu yatağa yatırıyor ve evden çıkıp çıkmamak konusunda ikilemler yaşıyor. Onu bir süre Vildan’ın odasında izledikten sonra evden çıkmaya karar verir. Kapıdan çıkarken ev hizmetçisiyle tanışır ve Vildan’ın anlık durumu hakkında konuşarak evden ayrılır. Ertesi gün, yazar Vildan’ı merak ettiği için eve gelir, ancak kapıcı ona Vildan’ın evden taşındığını söyler.

Bir Tereddüdün Romanı – Ana Fikri

Tereddütle yapılan bir işte başarıya ulaşmak mümkün değildir. En kötüsü kararsızlıktan iyidir.

Bir Tereddüdün Romanı – Kısa Bilgiler

  • Romanın diğer dikkat çeken yönlerinden biri ise Pirandello’ya ait “Çıplakları Giydirmek” adlı piyestir.
  • Peyami Safa bu romanında septisizm gibi bazı felsefi konulara da değinmiştir.
  • Romanın ilk kısmı kitap alıntıları şeklindedir. Bu alıntılar genellikle Mualla’nın okuduğu yazara ait olan kitaptandır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 4]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
SEMA NUR AYDOĞDU
SEMA NUR AYDOĞDU
8 ay önce

okuduğum her kitabında ayrı bir hayat hikayesine değindiğine şahit olduğum başarılı kalemlerden biridir Peyami safa. ve çok açıklayıcı bir özet ile karşılaştım tebrik ederim.

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular