Anahtar

Anahtar – Refik Halid Karay

Tür:Roman
Yazar:Refik Halid Karay
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Kenan: Kendinden tavız vermeyen, gururlu bir karakterdir.

Perihan: Kenan’ın eşidir. Mütevazı, hoşgörülü, ılımlı bir bayandır.

Vecdi: Perihan’ın eski kocasıdır. Gece hayatına düşkün ve başka kadınlarla ilgilenip eğlencesine düşkün bir adamdır. 

Konusu

Anahtar Kitabı, Kenan’ın karısının çantasında bir anahtar bulması ile başlayan olaylar ve sonunda tüm şüpheleri boş bir hayalden ibaret olduğu konu edinmiştir.

Anahtar Özeti

Kenan bir gün anahtarını kaybeder ve gururlu biri olduğu için kimseye söyleyemez. Kendisinden habersiz, karısının çantasından anahtarı alır ve ona da aynısını yaptırır. Daha sonra evin kapısında denediğinizde kapı açılmaz. Bu durumdan sonra olaylar başlar. Kenan, karısı Perihan’a sormaktan çekinmekle kalmıyor, kendisi için sürekli şüpheler üreterek konuyu gündeme getiriyor. Kenan’ın içinde bulunduğu bu durum bir hastalık haline gelmeye başlar. Şimdi etrafındaki tüm erkeklerden şüphelenmeye başlar ve belki de sırf bu anahtar onlardan birini açtığı için kendini yiyip bitirir. Bu durum, karısını takip edecek kadar ileri gider. Bir gün karısının eski kocası Vecdi’nin, karısının bir arkadaşının yaşadığı daireye taşındığını öğrenir. Artık kafasında hiçbir şüphe kalmamıştır. Oraya gidecek ve anahtarı Vecdi’nin evinde deneyecek.

Daireye gelir ve merdivenleri çıkmaya başlar. Ancak hastalığın verdiği rahatsızlıkla olduğu yere çöker. Daha sonra kliniğe götürülür ve tedavi edilir. Kenan’ın halası oğlu Rüstem Perihan’a her şeyi anlatır. Perihan kocasının böyle düşünmesine çok üzülür. Tüm olan bitenin sebebinin bu yeni hayat olduğunun farkındadır. Eski hayatları daha basit, daha güzel. Kenan iyileşince anahtarın nereye ait olduğunu sorar. Perihan onu bir zamanlar yaşadıkları sessiz, huzurlu Osmonti’deki evlerine götürür. Kenan çok şaşırır. Perihan, gittiği her yerden hatıra almayı alışkanlık haline getirdiği için evin anahtarını gizlice saklamış ve bu evi çok sevmiştir. Kenan bunu öğrendiğinde çok utanır. Daha sonra Perihan ve Kenan bu eve taşınır. Perihan da hamiledir ve ikisi sosyeteden ve kumar, sarhoş ev partilerinden uzakta mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler.

Anahtar – Kitap Açıklaması

Refik Halid Karay bu romanında Perihan ve Kenan çiftinin bir anahtar merkezinde farklı boyutlar kazanan evlilik hayatını ele alıyor; gerçeklik ve algı kavramlarının insan psikolojisi üzerine etkilerine odaklanıyor; keskin gözlem gücü ve tasvir yeteneğiyle dönem İstanbul’unun sosyal yaşantısı ve dokusunu okuyucuyla buluşturuyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular