Ana SayfaRomanAgapi Ölümsüz Aşk

Agapi Ölümsüz Aşk

Agapi Ölümsüz Aşk – Sarah Jio

Tür:Roman
Yazar:Sarah Jio
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Pena Yayınları
Karakterler

Jane: Yirmi dokuzuncu yaş gününde özel bir yeteneği olduğunu fark eden ve bunun üzerine araştırma yaparak aşkın gerçek hallerini bulmaya çalışan ana karakterdir.

Konusu

Agapi, Görme sorunları yaşayan Jane’nin aslında neden gözlerinin bulanık gördüğü gerçeği üzerine çıkan ve aşkı 6 ayrı bir şekilde ifade etmesini konu edinmiştir.

Agapi Ölümsüz Aşk Özeti

Kitabı anlamak için önce aşkın 6 halini anlamamız gerekiyor. Aşkın 6 hali zamanında John Lee tarafından ortaya atılmış ve o zamandan beri saygı görmüş bir iddia olarak kalmıştır. John Lee’ye göre 6 farklı türde aşk vardır ve hepsi kendine göre farklı karakterleri temsil eder.

Eros: Hem fiziksel hem duygusal aşktır. Aşkın bu türü tutkuyla doludur.

Ludus: Bir oyun gibi oynanan aşk. Aşkın bu türünün en önemli parçası eğlencedir. Çiftler, bir araya gelmekten, karşısındakini etkileyip cezbetmekten hoşlanır. Ancak uzun süreli bağlılık sözü yoktur.

Storge: Arkadaşlıktan doğan ve desteğe dayanan aşk. Güven dolu ve bağlılık gerektiren bir aşktır.

Mania: Saplantılı aşktır. Duygusal iniş çıkışlar, kıskançlıklar hâkimdir.

Pragma: Kalbin değil aklın kontrol ettiği aşktır. Çiftler seveceği kişiyi mantığıyla seçer, kendisiyle benzer ilgi alanları, ortak değerleri olan birini arar.

Agapi: Özverili, fedakâr, koşulsuz, bencil olmayan aşktır. Kişi kendini sevdiğine adar, karşılığında hiçbir şey beklemeden verir. Onu ‘o’ olduğu için sever.

Jane 29. yaş gününü kutlamaya hazırlanırken gizemli bir mektup alır. Mektupta, gerçek aşkı görmesini sağlayan özel bir yeteneğe sahip olduğu ve daha fazla bilgi için bir adrese gelmesi gerektiği belirtiliyor. Jane, çocukluğundan beri görme sorunları yaşar ve zaman zaman görüşü bulanıklaşıyor. Ancak doktorlar nedenini çözemez. Jane de merakına yenik düşerek belirtilen adrese gider. Colette adında bir kadın onunla tanışır ve ona özel yeteneğini anlatır.

Colette, Jane doğduğunda oradaydı ve ailesinin sevgisini gördüğünde, nesilden nesile aktarılan gerçek aşkı görme yeteneğini Jane’e aktardı. Jane’in yaşadığı bulanık görmenin nedeni de budur. Jane ne zaman âşık iki insan görse, gözleri bulanıklaşıyor. Ama bu hediyenin de bir bedeli var. 30. yaşına kadar 6 çeşit aşkı örneklerle açıklamak zorundadır, yoksa hayatının sonuna kadar gerçek aşktan mahrum kalacaktır.

Jane bu gerçeğe inanmakta güçlük çekiyor, ancak âşık insanları görünce görüşü bulanıklaşıyor ve buna inanmasına neden oluyor. Artık etrafındaki insanları gözlemler ve 6 çeşit sevgiyi tanımlamaya çalışır.

Agapi gerçekten güzel bir efsaneyle başlıyor ve bu gizem okuyucuda merak uyandırıyor. Daha da ilginci gerçek aşkın anlatıldığı kitapta sözde âşıkların hepsi bir şekilde birbirini aldatıyor. Sevdiği adamın dikkatini çekmek için başkasıyla yatan kadın, onu deli gibi seven, kocasını komşusuyla aldatan adam, eşi mutlu bir şekilde evliyken başkasıyla aldatan adam, Sevdiği kadını iş için aldatan erkek ve herkes birbirine âşık, aldatıyor ve bunu masum bir nedene indirgemeye çalışıyor.

Agapi Ölümsüz Aşk – Kitap Açıklaması

İlk görüşte âşık olabilirsiniz. Fiziksel bir çekime kapılarak âşık olabilirsiniz. Tutku ve ihtiras dolu bir serüvene çıkabilirsiniz. Paylaşımlarınız üzerinden aşka tutunabilirsiniz. Hiçbir bağlayıcılığı olmayacak şekilde de aşkı tanımlayabilirsiniz. Peki, gelecek planlarınızla uyumlu bir aşka ne dersiniz? Ya da belki ölümsüz aşkı bulursunuz. Aşkın altıncı hali agapiyi… Onu “o” olduğu için seversiniz ve asla vazgeçmezsiniz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular