Ana SayfaRomanAdını Umut Koyduk

Adını Umut Koyduk

Adını Umut Koyduk – Gül Durusel

Tür:Roman
Yazar:Gül Durusel
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Barış Kitap Yayıncılık
Karakterler

Güzin: Zeki, çalışkan, aşkı hiç yaşayamamış, bütün sevgisini evlat edindiği iki çocuğuna vermiş birisidir.

Zeynep: Yeni ailesiyle yedi yaşında tanışan, aradığı tüm sevgiyi bu ailenin yanında bulan, şair, yazar ve ressam bir kadındır.

Umut: Ailenin en küçük bireyidir.Sevgiyle büyüyen, sevgi dolu bir gençtir.

Adnan: Annesinin koruyuculuğu altında ve pohpohlamalarıyla büyümüş birisidir. Güzin ile olan evliliklerini onu kontrol altında tutarak ayakta tutabileceğini zanneder. Eşine gösteremediği sevgiyi, çocuklarına verebilen bir adamdır.

Fatma: Depremde eşini ve çocuğunu kaybettikten sonra Güzin’in yanında çalışmaya başlar. Güzin’e dost, arkadaş, bazen kardeş olabilen birisidir.

Konusu

Adını Umut Koyduk Romanı, Güzin’in başarıya giden yolda, çalışkanlığını, azmini, imkansız aşkını, iki küçük yüreğe nasıl umut olduğunu ve yaşadığı süre içinde nelerden vazgeçtiğini anlatan duygu dolu bir kitaptır. Roman, Güzin’in kızı Zeynep tarafından yazılmış, başarılı kurgusuyla yaşamın ta kendisini ifade etmektedir.

Adını Umut Koyduk Özeti

Güzin mutsuz bir evliliğin mutsuz çocuğudur.Sırf bu yüzden kendi isteğiyle yatılı okulda okur. Üniversite yıllarında büyük bir trafik kazası geçirir. Hayatla ölüm arasındaki arafta gördüğü düş, onun yıllar sonra anlam vereceği, belki de ona hayattaki misyonunu hatırlatacaktır.

Üniversite bittikten sonra, Adnan ile tanışır. Adnan, eğitimli ,yakışıklı, varlıklı ve egoist birisidir. Evlilikleri bir süre sonra rutin ve sıradanlaşır, Güzin çocuk sahibi olmak istese de Adnan bu konunun üzerinde bile durmaz. Kadın emekli olduktan sonra, eşiyle olan ilişkilerinde mesafe artar, bir evi paylaşan iki insan olurlar. Adnan’ın evlerine getirdiği misafir Erol ile Güzin ilk karşılaştıklarında birbirlerine aşık olurlar. Güzin bu güne kadar sadece nefes aldığını hissediyorken Erol‘u tanıdıkça yaşadığını anlar. Erol ile kendi şirketlerinde birlikte çalışırlar. Yaşanan yanlış anlaşılmalarla zaten imkansız olan aşkları biter. Güzin büyük bunalımlar geçirir. Onu bu depresyondan çıkaran kişi evinde çalışan Fatma ‘dır. Fatma depremde eşini ve çocuğunu kaybetmesine rağmen ,bu kadar isyan etmediğini, hayata başka türlü tutunması gerektiğini,  hatta neden evlat edinmediği sorar. Fatma’nın sözleriyle silkelenen Güzin tekrar çalışmaya başlar. Önce Zeynep’i, daha sonra da Umut’u evlat edinirler. Zeynep yedi yaşındadır ,Umut ise henüz çok küçüktür. Onlara emek verdikçe anneliği hisseder. Adnan ve çocuklarla tam bir aile olurlar. Erol vedalaşmak için yanına geldiğinde, bunu çok istemesine rağmen onunla birlikte gidemez.

Adnan’ın ölümünden sonra şirketin ve ailenin bütün yükü Güzin in omuzlarındadır. Güzin, sağ duyusu sayesinde kızı Zeynep’in bunalımlarının ve oğlu Umut’un sağlık sorunlarının üstesinden gelmeyi başarır. Zeynep ünlü bir ressam olmuş, Umut da babasının işlerini başarıyla yürütmeyi başarmıştır. Umut’u bir gün genç bir kadın ziyaret eder. Bu kadın Erol’un kızı Güzin’dir. Gençler birbirlerini gördüklerinde etkilenirler. Erol ile Güzin’in yaşayamadıklarını, genç yürekler yaşayacaklardır.

Adını Umut Koyduk – Kitap Açıklaması

Bazen imkansız aşkların, bazen başarıya giden yolun, bazen zorlu hayat yolculuğunun ve nihayet kimsesiz çocuklar yurduna bırakılmış bir bebeğin adını Umut koyan bu kitap; yaşamın her zaman doğru insanları doğru zamanda bir araya getirmediğini, bazen yanlış zamanda, yanlış ortamda karşılaşan doğru insanların hiçbir zaman bir araya gelemeyeceklerini bilerek yaşadıklarını, bir kadının yaşamında var olan bütün duyguları, insanların yaşadığı sürece nelerden vazgeçebileceklerini anlatan; dokunan, hüzünlendiren ve etkileyen bir romandır. Başarılı kurgusuyla yaşamın ta kendisidir. Adını Umut Koyduk, O umut aslında hep yalandı. Umudun ve aşkın romanları artık tek kitapta…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular